Když ho osázela, brněnský zelený vnitroblok ožil. Zalévají ho dešťovkou

Soutěž aktualizováno 
Zahrada v jednom z největších zelených vnitrobloků v Brně prý kdysi asi bývala krásná, ovšem léta bez údržby a zájmu obyvatel okolních domů se na ní výrazně podepsala. Vznikla tu nepropustná džungle do níž nikdo nechtěl investovat, protože hrozil prodej pozemku či jeho proměna na parkovací plochy.

Zahrada ve vnitrobloku najednou láká obyvatele domu k tomu, aby na ní trávili čas a potkávali se tu. | foto: Archiv soutěže

„Až ve chvíli, kdy byla zahrada polu s domem převedena do vlastnictví Sdružení vlastníků jednotek, dostala novou šanci,“ píše paní Nikola, která její současnou podobu nafotila a přihlásila ji do soutěže Nejkrásnější zahrada.

Fotogalerie

Prvotní náklady prý nebyly veliké. „Záhony jsem osázela tzv. chcípáky, tedy  rostlinami nepoužitelnými pro prodej, které jsem si vozila z brigády v zahradnictví. Také jsem využila odkopky od babičky a kamarádů,“ popisuje, jak začínala z ničeho. Jak se ovšem zahrada začala proměňovat z džungle v příjemný prostor, probudil se o ni zájem i v ostatních obyvatelích domu.

Ve stínu stromů společně vytvořili posezení, další sousedé přinesli gril, ze zbytků dřeva a stavebního materiálu vznikl i samostatný přístřešek pro kuřáky, kteří si jej dále zvelebují.

Paní Nikola pro sousedy vysázela i bylinky s jednoduchými cedulkami, která je která. „Ty mohou volně používat při vaření,“ popisuje s radostí. Zatím poslední investicí do této společné městské zahrady pak jsou barely na dešťovku, které by časem mělo obrůst psí víno. Pro zahradu jsou velmi cenné, protože jsou i přes malou plochu střech schopny zajistit vodu na zalévání po celé léto.

Také máte krásnou zahradu a chcete se s ní pochlubit?

Sepište příběh své zahrady, prozraďte, jak na ní hospodaříte, nafoťte ji a s kontakty a adresou na území ČR vložte vše ZDE do soutěžního formuláře. Příspěvky zaslané do 3. 7. mohou být zařazeny do 1. kola, jehož 5 vítězů vyhlásíme ještě v červenci.

Zahrada prý přitom vyžaduje pouze minimální údržbu: paní Nikola ji jednou týdně zalévá, zhruba jednou měsíčně poseká trávník a občas něco ostříhá a odplevelí. „Díky hustému sesazení rostlin si půda udrží vláhu a plevel se objevuje minimálně,“ popisuje s tím, že na záhonech není použita žádná netkaná textilie ani mulč.

Zahrada je na městské poměry docela prostorná, takže vyvolává dojem parku.
Svůj vlastní altánek si na zahradě vybudovali i kuřáci.
Poslední společnou investicí obyvatel domu byla nádrž na dešťovou vodu. Aby...
Na záhonech se postupně zabydlely rostliny, které si jako

Na zahradě ve vnitrobloku je kde společně posedět, nově tu mají i barel na dešťovku.

Úžasným uspokojením pro ni dnes je, že se zahrada stala příjemným místem setkávání obyvatel domu, kteří se předtím tak maximálně pozdravili na chodbě.

„Pravděpodobně to nebude nejkrásnější zahrada ze všech, ale její kouzlo tkví ve sdružování lidí a navázání sousedských vztahů. Zatím má volná pravidla, přesto nedochází k rušení či nadměrnému nepořádku. Takže pokud máte u domu nevyužitý vnitroblok, nebojte se vytvořit v něm zahradu. V parném létě je to ve městě opravdová oáza a většina sousedů to ocení,“ radí paní Nikola.

Výhry v soutěži Nejkrásnější zahrada

Komerční sdělení

Pro celkem deset výherců dvoukolové soutěže Nejkrásnější zahrada, kterou pořádá iDNES.cz se společností FAST ČR, je připraveno deset balíčků v celkové hodnotě téměř sto tisíc korun. Každý z 10 výherců tak získá tři zahradní pomocníky značky Fieldmann.

Benzínová rotační sekačka s pojezdem Fieldmann FZR 4608-B
Elektrická strunová sekačka Fieldmann FZS 2505-E
Akumulátorové nůžky na keře Fieldmann FZN 5101-A

1. Benzinová rotační sekačka s pojezdem (Fieldmann, FZR 4608-B)

Sekačka s ocelovým šasi a OHV motorem (139 cm3, 2,2 kW) si při sekání travnatých ploch poradí jak se sběrem (50l sběrný koš), tak se zadním odhozem či mulčováním. Bez problémů zvládne opečovávat trávníky až do rozlohy 1000 m2, výšku sečení lze nastavit jedinou páčkou do pěti různých poloh v rozmezí 25 -75 mm, záběr nože je 46 cm. 

2. Elektrická strunová sekačka (Fieldmann, FZS 2505-E)

Výkonná strunová sekačka s elektromotorem o příkonu 550 W a teleskopickou rukojetí vám pomůže dosekat místa, která jsou pro sekačku s pojezdem hůře přístupná. Žací hlava je osazena dvěma strunami, díky nimž dosahuje záběru sečení 30 cm, struna se posunuje poklepáním strunové hlavy o zem, úhel žací hlavy je díky kloubu nastavitelný.

3. Akumulátorové nůžky na keře (Fieldmann, FZN 5101-A)

Tento ideální pomocník pro úpravu okrajů trávníku a tvarování okrasných dřevin je novinkou roku 2019. Sklon rukojeti nůžek je možné nastavit do několika poloh pro pohodlnou práci. Dvě lišty jsou vyměnitelné, širší a kratší lišta je určena k úpravě okrajů trávníků, delší lišta k úpravě okrasných dřevin. Na jedno nabití vydrží pracovat cca 30 minut.

Autor:

Nejčtenější

Jižní Morava může za 50 let vypadat jako spálené vnitrozemí Středomoří

Jak bude vypadat Jižní Morava v roce 2069? Odborníci se shodují, že se oteplí...

Také jste četli, že u nás kvůli globálnímu oteplování vznikne step, či dokonce další Sahara? Tak zle nebude. Magazín...

Chtěl bydlet v lese. Tak postavil dům na kraji města a kolem vysázel stromy

Jezírko má plochu zhruba 1 000 metrů čtverečních, lesní porost okolo vznikl...

Takový malý soukromý les si pro sebe a svou rodinu založil na okraji Pardubic pan Milan. Takzvaně na zelené louce,...

Spěch je pro přípravu steaků smrtící, míní šéfkuchař Volšička

Jan Volšička z Pohostince Monarch

Vede Pohostinec Monarch v Praze, který se pyšní zvláště vyzrálými hovězími steaky. Přesto neoznačuje svoji restauraci...

Tatarák s koňakem i indické kari. Uvařte si oblíbená jídla Karla Gotta

Takto si Karel Gott užíval v restauraci u italského kuchaře Emanuela Ridiho.

Karel Gott, který 14. července slaví životní jubileum, nepatří k vybíravým celebritám. Miluje tradiční česká jídla, ale...

Statek v malebném údolí s rozlehlou zahradou, které dopřávají volnost

Jezírko v zahradě založili rodiče před třiceti lety. (Statek v údolí na...

Téměř tři čtvrtě hektaru na jihovýchodním svahu a na něm zpustlá zahrada se starými třešněmi. To byla před třiceti lety...

Další z rubriky

Více než 90 let starou zahradu obnovili s úctou k předkům i krajině

Zahradu založenou v roce 1926 obnovoval jeden z členů rodiny po dobu dvaceti...

Zahrada z roku 1926 se rozkládá na velkorysé půlhektarové ploše a do roku 1998 se na ní podepsalo období, kdy byla tak...

Čtyři různé zahrady s jezírky. S výhledem do kraje i na samotě u lesa

Čistě přírodní koupací jezírko je na kopci s nádherným výhledem do okolí....

Z příspěvků zaslaných do prvního kola soutěže Nejkrásnější zahrada jsme pro vás tentokrát vybrali čtyři naprosto různé...

Tam, kde bývalo smetiště, si dnes užívají stín stromů i vesnický klid

Do zahrady tu zakomponovali i použitý kámen z nějaké původní prastaré stavby....

Když před dvaceti lety koupila rodina paní Marie vesnický domek v obci na Tachovsku, patřil k ní i půlhektarový...

Najdete na iDNES.cz