Dvě zahrady, kde trávník nahradilo suťoviště. Kvůli pohodlí i suchu

Soutěž aktualizováno 
Okrasnou a odpočinkovou zahrádku bez trávníku si z malého pozemku u bytovky udělal pan Stanislav ve vsi na Jižní Moravě. Bez trávníku kvůli snadné údržbě, aby nemusel sekat trávu. Pan Vladimír se pro suťoviště na své zahradě rozhodl také. V místě, kde zahradu kvůli suchu hyzdila vypálená tráva.

Kde není trávník, není potřeba sekat. (Zahrádka u bytovky na moravské vsi) | foto: Archiv soutěže

Před pěti lety si pan Stanislav koupil původně obecní pozemek za bytovkou, napůl s jedním ze sousedů. Každý tak najednou získal 150 m² vlastního trávníku. Ostatní sousedé prý o zanedbané místo se starými kovovými sušáky, nefunkční udírnou a nepořádkem neprojevili zájem.

Místo trávníku zvolil štěrk

Tehdy si mladý muž na papír nahodil představu o budoucí podobě své zahrady, na niž budou mít výhled všichni sousedé, a pustil se do práce.

Začal tím, že si najal místního bagristu. „Terén vybagroval a ze získaných drnů se vytvořil val mezi pozemkem mým a sousedovým. Abychom měli oba soukromí,“ vysvětluje čtenář, který fotografie výsledné podoby zahrádky zaslal do soutěže Nejkrásnější zahrada. Když tráva na kopci shnila, začal sázet. Udírnu zboural, z cihel postavil obrubníky, železné sušáky daroval do sběru obci. Ta pak výtěžek využila na obecní hody.

„Nejsem typ, co by chodil a celé léto kosil trávu. Líbí se mi okrasné zahrady, ale ty bezúdržbové. Proto jsem si z nedalekého lomu nechal dovézt nákladní auto štěrku, asi dvanáct tun,“ uvádí čtenář s tím, že to ani nebylo drahé, protože jde o místní kámen a lom není daleko. A rozhodně to splnilo účel.

Vstup na zahradu hlídá brána vyřazená z egyptského velvyslanectví. (Zahrádka u...

Bezúdržbová zahrada na Jižní Moravě

Kamení mu pomohl  rozvézt  kamarád, zbylou plochu osázel, nakonec řešil oplocení a bránu. „Bránu jsem chtěl starou, kovanou, a plot obyčejný drátěný,“ popisuje. Plot nechal porůst přísavníky a břečťanem, takže je celoročně zelený. Brána pochází z Egyptské ambasády v Praze, kde se jí zbavovali, protože předělávali plot. „Je nádherně kovaná a zrenovovaná. Mám rád staré věci, líbí se mi, že je tento původní kus součástí mé zahrady.“

Chcete se také zúčastnit soutěže Nejkrásnější zahrada?

Sepište příběh své zahrady, popište její podobu i účel, nafoťte ji a spolu s vašimi údaji (a adresou na území ČR) vložte do 14. 8. do soutěžního formuláře ZDE.

Součástí zahrady je i posezení z palet natřených na bílo, police z masivu a malířských koz zachráněných z kontejneru a spousta osázených keramických květináčů, které přezimují ve sklepě. 

„Snažím se, aby zahrada byla pěkná celoročně, i v těch největších mrazech, kdy rostliny odpočívají,“ popisuje nadšený zahradník, který si z těchto důvodů vybral na živý plot neopadavé bobkovišně, stálezelený popínavý břečťan či jehličnany. Ovšem také levandule, které jsou v zimě pěkně stříbrné, stále zelené rododendrony či na sněhu kvetoucí čemeřice.

Řadu věcí zahradník zachránil z kontejneru. (Zahrádka u bytovky na moravské vsi)
Krásně se tu odpočívá i s kočkou. (Zahrádka u bytovky na moravské vsi)
Stálezelený živý plot vytváří celoročně příjemné soukromí. (Zahrádka u bytovky...
Vysoké bambusy zakrývají nepěkný výhled na garáže. (Zahrádka u bytovky na...

Mladý muž si svých 150 metrů čtverečních upravil tak, bay měl soukromí a sousedé pěkný výhled.

Na malou zahrádku vtěsnal dokonce i katalpu, jejíž koruna s velkými listy vytváří v létě živý slunečník. Nechybí ani bylinky do kuchyně, fíkovníky od místního pěstitele, japonské javory, mrazuvzdorné opuncie, vysoké bambusy zakrývající nevzhledné garáže či araukarie. „Nedělám to jen pro sebe, ale i pro sousedy, kteří mají konečně pěkný výhled z okna,“ uzavírá pan Stanislav.

Zahradník jim poradil suťoviště, s výsledkem jsou spokojení

Zahrada, která vznikla v Moravské Třebové u domu postaveného na zelené louce se třemi stromy, je další zařazenou do druhého kola soutěže. Postupem času pan Vladimír s manželkou zasadil další dřeviny.

Středozemí na Moravě...

„Jenže pozemek je suchý, tráva se poslední roky vůbec neudržela, seschla a obnova byla stále náročnější,“ popisuje patálie se suchým trávníkem.

Proto se rozhodl na vláhu náročnou zelenou trávu nahradit na uliční straně domu kamenným suťovištěm z opuky a alpinem s lomovým kamenem jiné barvy. Dnes prý vše pěkně zarůstá, půdokryvky minimálně z poloviny maskují kámen a vše společně slušně odolává středomořskému podnebí, které se na Moravu stěhuje

Obě části založil zahradník, takže suťoviště je založené velmi poctivě a pečlivě. Celá zahrada pak od dubna, kdy jí vévodí modré enziány, až do září hýří barvami a přes léto nádherně voní levandulí.

Zahrada pod sněhem. (Moravská Třebová jako Středozemí)
Zimní výhled ze zimní zahrady. (Moravská Třebová jako Středozemí)
Zahrada pod sněhem. (Moravská Třebová jako Středozemí)

Ze zimní zahrady si rodina pohled na pečlivě upravené okolí domu užívá celoročně.

„S výsledkem je velmi spokojená jak moje rodina, tak kamarád zahradník. Dostal totiž volnou ruku a my bezvýhradně akceptovali jeho návrh i postup realizace. Což považuji za velký oboustranný úspěch,“ doplnil majitel zahrady.

Výhry v soutěži Nejkrásnější zahrada

Komerční sdělení

Pro celkem deset výherců dvoukolové soutěže Nejkrásnější zahrada, kterou pořádá iDNES.cz se společností FAST ČR, je připraveno deset balíčků v celkové hodnotě téměř sto tisíc korun. Každý z 10 výherců tak získá tři zahradní pomocníky značky Fieldmann.

Benzínová rotační sekačka s pojezdem Fieldmann FZR 4608-B
Elektrická strunová sekačka Fieldmann FZS 2505-E
Akumulátorové nůžky na keře Fieldmann FZN 5101-A

1. Benzínová rotační sekačka s pojezdem (Fieldmann, FZR 4608-B)

Sekačka s ocelovým šasi a OHV motorem (139 cm3, 2,2 kW) si při sekání travnatých ploch poradí jak se sběrem (50l sběrný koš), tak se zadním odhozem či mulčováním. Bez problémů zvládne opečovávat trávníky až do rozlohy 1000 m2, výšku sečení lze nastavit jedinou páčkou do pěti různých poloh v rozmezí 25 -75 mm, záběr nože je 46 cm. 

2. Elektrická strunová sekačka (Fieldmann, FZS 2505-E)

Výkonná strunová sekačka s elektromotorem o příkonu 550 W a teleskopickou rukojetí vám pomůže dosekat místa, která jsou pro sekačku s pojezdem hůře přístupná. Žací hlava je osazena dvěma strunami, díky nimž dosahuje záběru sečení 30 cm, struna se posunuje poklepáním strunové hlavy o zem, úhel žací hlavy je díky kloubu nastavitelný.

3. Akumulátorové nůžky na keře (Fieldmann, FZN 5101-A)

Tento ideální pomocník pro úpravu okrajů trávníku a tvarování okrasných dřevin je novinkou roku 2019. Sklon rukojeti nůžek je možné nastavit do několika poloh pro pohodlnou práci. Dvě lišty jsou vyměnitelné, širší a kratší lišta je určena k úpravě okrajů trávníků, delší lišta k úpravě okrasných dřevin. Na jedno nabití vydrží pracovat cca 30 minut.

Autor:

Nejčtenější

Jedovatá zmije. Pokud vás uštkne, nepanikařte a nezaškrcujte, radí znalec

Zmije obecná (Vipera berus)

Už je to tu zase. Lidé si stěžují, že se zmije přemnožily a jsou letos nebezpečnější než kdy dřív. Ale je to hloupost,...

OBRAZEM: Houby sbírají naši čtenáři i v Americe, v Česku je vozí kolečkem

Vaše houbařské úlovky nadále plní naše e-mailové schránky. Proto jsme se...

Vaše houbařské úlovky nadále plní naše e-mailové schránky. Proto jsme se rozhodli podělit se o novou várku vašich...

Houbové dobroty k zakousnutí: zkuste pirohy, bramboráky, koláč i palačinky

Houbová smaženice v palačince

Párkrát zapršelo, je relativně teplo a houby konečně rostou. A pokud nemáte čas na procházku v lese nebo jste neměli...

Oživuji mrtvé látky, říká žačka Liběny Rochové. Prodává odpad z textilek

Módní designérka Lenka Vacková ve svém obchodu s látkami, které by jinak...

Designérka Lenka Vacková dává druhou šanci textiliím, které by jinak patrně skončily v kontejnerech či na skládce. Což...

Základní péče o morčata: nemají ráda stěhování, samce oddělte od samiček

Morče je jeden z nejoblíbenějších dětských mazlíčků.

Kdo jako dítě neměl morče, jakoby nebyl. Tito hlodavci nejsou pro chov nijak zvlášť náročná, ale vyplatí se dodržet...

Další z rubriky

ANKETA: Výběr pěti nejkrásnějších zahrad z druhého kola soutěže

V anketě najdete 22 vybraných soutěžních zahrad. Všechny jsou něčím zajímavé a...

Desítky zahrad, na kterých naši čtenáři odvedli spoustu práce, aby se dobrali svého snu. Mnohdy metodou pokus omyl,...

Zahrada v Podkrušnohoří, s láskou vydupaná z kamení a bojující se suchem

Maminčina zahrádka v Podkrušnohoří, v téměř 700 metrech n.m. Do soutěže ji...

Podkrušnohorskou zahrádku paní Jarmily byste našli ve svažitém terénu, v místech, kde dřív stávalo několik domů. Každou...

Písečná protěž neboli smil. Bylinka, která léčí játra, žlučník i ledviny

Smil písečný

Smilu – nenápadné, drobné, žlutě kvetoucí rostlince, která vám ozdobí zahradu, přinese další chuť do kuchyně, a dokonce...

Najdete na iDNES.cz