Miluje čarověníky, je pyšný na svou zahradní sbírku jehličnanů u Plzně

Soutěž aktualizováno 
Zeleninové záhony a ovocné stromy a keře začaly z této zahrady v Chrástu u Plzně postupně mizet před čtyřiadvaceti lety. Tehdy se pan Zdeněk rozhodl vytvořit ze zahrady užitkové zahradu okrasnou. A začal s vysazováním tújí, cypřišů, jalovců i netradičních parkových listnatých keřů a stromů.

Procházka jako po jehličnatém lese... | foto: Archiv soutěže

Časem pan Zdeněk zjistil, že tyto stromy potřebují hodně místa a pustil se do dalších změn. Tentokrát už volil převážně jehličnany malého vzrůstu a začal je kombinovat s kvetoucími keři jako jsou azalky, lýkovce či kaliny.  

Zahrada plná čarověníků

Chtěl, aby dominantní zůstaly stromy okrasné svým habitem, listem nebo květem. „Abych zahradě zabezpečil trochu stínu a krytí od severu, nechal jsem na místě i některé velké cypřiše, cedry a smrky,“ popisuje čtenář, který svou okrasnou zahradu plnou jehličnanů přihlásil do právě probíhající soutěže Nejkrásnější zahrada.

V zahradě také vytvořil řadu ostrůvků, které osázel tzv. čarověníky, tedy zakrslými jehličnany, které vznikají jako mutace v koruně jiného stromu. Ty doplnil kameny, mezi nimiž se našlo místo i na skalničky či keramiku, nechybí ani potřebné pítko pro ptáky a jezírko. Relaxuje tu i rodina pana Zdeňka.

Nechybí houpačka, které vzrostlé stromy dopřávají příjemný stín.
Jehličnany v různých odstínech zelené

Nechybí houpačka či jezírko (na snímku vpravo), kterým vzrostlé stromy dopřávají příjemný stín.

On i jeho blízcí tu mají k dispozici odpočinkový kout s lehátky a houpačkou či venkovní posezení pod pergolou, jež proti slunci chrání velké převislé stromy.

„Sortiment rostlin je tak obrovský, že jej nelze nikdy obsáhnout. Můj cíl byl udělat sbírku všech jehličnanů, co lze pěstovat v mírném pásmu,“ vysvětluje pan Zdeněk, proč má na zahradě i méně známé druhy jako například pajehličník, pamodřín či sekvojovec. Hlavní je však pro něj sbírka čarověníků.

Chcete se také zúčastnit soutěže Nejkrásnější zahrada?

Sepište příběh své zahrady, popište její podobu i účel, nafoťte ji a spolu s vašimi údaji (a adresou na území ČR) vložte do 14. 8. do soutěžního formuláře ZDE.

Mezi těmi se tu najdou různé druhy jedlí, smrků, borovic, modřínů i douglasek, ne vždy se však prý daří najít pro daný druh správné podmínky. A ne vždy jsou pěstované kultivary odolné. „Proto se v současnosti pokouším některé části doplnit trvalkami,“ popisuje čtenář, jak pro něj zahradničení znamená stálé hledání vhodného prostoru, kde by ta která převážně kvetoucí rostlina vynikla.

Ostrůvek s čarověníky jako předzahrádka
Pečlivě udržovaný živý plot
Procházka jako po jehličnatém lese...

Rostliny i zeleninu si pan Zdeněk i sám množí, má pro to k dispozici vlastní skleník. „Aby se zahrada udržela v dobré kondici a vzhledu, je potřeba věnovat jí nejen práci, ale i srdce,“ konstatuje s tím, že odměnou je vám hezký kousek přírody na dosah, který se mění a neustále člověka něčím překvapuje. „Pro mne je to vášeň a zároveň nekončící příběh.“

Výhry v soutěži Nejkrásnější zahrada

Komerční sdělení

Pro celkem deset výherců dvoukolové soutěže Nejkrásnější zahrada, kterou pořádá iDNES.cz se společností FAST ČR, je připraveno deset balíčků v celkové hodnotě téměř sto tisíc korun. Každý z 10 výherců tak získá tři zahradní pomocníky značky Fieldmann.

Benzínová rotační sekačka s pojezdem Fieldmann FZR 4608-B
Elektrická strunová sekačka Fieldmann FZS 2505-E
Akumulátorové nůžky na keře Fieldmann FZN 5101-A

1. Benzínová rotační sekačka s pojezdem (Fieldmann, FZR 4608-B)

Sekačka s ocelovým šasi a OHV motorem (139 cm3, 2,2 kW) si při sekání travnatých ploch poradí jak se sběrem (50l sběrný koš), tak se zadním odhozem či mulčováním. Bez problémů zvládne opečovávat trávníky až do rozlohy 1000 m2, výšku sečení lze nastavit jedinou páčkou do pěti různých poloh v rozmezí 25 -75 mm, záběr nože je 46 cm. 

2. Elektrická strunová sekačka (Fieldmann, FZS 2505-E)

Výkonná strunová sekačka s elektromotorem o příkonu 550 W a teleskopickou rukojetí vám pomůže dosekat místa, která jsou pro sekačku s pojezdem hůře přístupná. Žací hlava je osazena dvěma strunami, díky nimž dosahuje záběru sečení 30 cm, struna se posunuje poklepáním strunové hlavy o zem, úhel žací hlavy je díky kloubu nastavitelný.

3. Akumulátorové nůžky na keře (Fieldmann, FZN 5101-A)

Tento ideální pomocník pro úpravu okrajů trávníku a tvarování okrasných dřevin je novinkou roku 2019. Sklon rukojeti nůžek je možné nastavit do několika poloh pro pohodlnou práci. Dvě lišty jsou vyměnitelné, širší a kratší lišta je určena k úpravě okrajů trávníků, delší lišta k úpravě okrasných dřevin. Na jedno nabití vydrží pracovat cca 30 minut.

Autor:

Nejčtenější

Šlechtění psů se zvrtlo. Módní plemena jsou oblíbená kvůli deformitám

Roztomilý Coton de Tulear

Touha měnit podoby psů se zvrhla. Tvoříme psy co nejmenší, v neobvyklých barvách, s roztomilými výrazy. Proto nemůžou...

Bambus vám vyroste rychle. Jen dejte pozor, aby se nevymkl z rukou

Bambus patří do každé zahrady s japonskými prvky.

Tato elegantní okrasná tráva je jako stvořená pro netrpělivé zahradníky. Bambus během několika let dokáže prostoupit...

Místo přítelkyně mazlíček. Svobodní britští muži se zamilovali do koček

Stále většímu množství mladých mužů v Anglii vyhovuje soužití s kočkou....

V Anglii vzniká nový fenomén. Svobodní muži si zamilovali kočky. Díky nim se totiž necítí osaměle a nejsou tak nuceni...

Jsou soběstační v ovoci a zelenině a kvetoucí zahrada jim dělá radost

Opečovávaná okrasná část zahrady na podzim, plná barev.

Cesta z města. Alespoň na důchod. To je příběh zahrádky paní Věry, která se v důchodovém věku přesunula spolu s...

Zahrada ve městě jako dokonalý zelený obývák. Čistě pro relax a bylinky

Vyvýšenou část pozemku manželé od zatravněné části zahrady oddělili gabiony a...

S pokorou nazývají svůj zelený dvorek u rodinného domu jen odpočinkovou zónou. Z respektu k těm, co na svých zahradách...

Další z rubriky

VIDEO: Zadržte vodu na pozemku. Se speciálními vidlemi to jde snadno

Aerifikace pro lepší vsakování vody do země

V době nedostatku srážek se za každou kapku z nebe platí zlatem. Trávníkář Tomáš Šena předvedl, jak může pár minut...

Krkonošský národní park bije na poplach, louky zamořuje jedovatá lupina

Lupina mnoholistá, říká se jí také vlčí bob mnoholistý.

Správa Krkonošského národního parku varuje před šířením invazivní rostliny lupiny mnoholisté, známé také jako vlčí bob...

Komfortní lesní zahrádka u Říčan. S bazénem, plná kapradí i hortenzií

Terasa u svahu osázeného hortenziemi a kapradím, na nějž navazuje les. Pohled...

Již přes dvacet let tráví rodina naší čtenářky Ludmily z panelákového sídliště v Praze od jara do podzimu každý víkend...

Najdete na iDNES.cz