Zahradničení je v Jizerských horách sázkou do loterie, což vůbec nevadí

Soutěž   0:19aktualizováno  0:19
Kdysi stačilo vyběhnout na louku před chalupou, utrhnout pár kopretin, modrých zvonků, pryskyřník, několik stonků lučního kohoutku a překrásná barevná kytice zdobila stůl po dlouhý čas. Na to vzpomíná hned na úvod svého příspěvku do soutěže Nejkrásnější zahrada paní Jana z Liberce.

Floxy, šuškardy, třapatky a další pelmel trvalek kvete paní Janě pod okny jen pár týdnů v roce, o to víc je ale za ně šťastná a užívá si je. | foto: Archiv soutěže

„Dnes, kdy u nás v Jizerských horách roste na loukách jen pár druhů travin, se člověk musí postarat alespoň o zahrádku, aby kolem domu něco kvetlo a vonělo,“ konstatuje čtenářka. S tím, že po letitých zkušenostech dali na své zahradě přednost trvalkám, které dělají zahradu každý den jinou.

Otužilá zahrádka v horách

Zahrada paní Jany je v nadmořské výšce kolem 700 metrů, kde je téměř osm měsíců zima a sníh. „O zbývající měsíce příznivé pro okrasu našich zahrádek se musí jaro, léto a podzim s pochopením podělit. Trvalky si samy rozhodnou, kdy mohou prozradit svoji existenci a ze studené země vyrašit zelenými lístky bez obav, že je spálí přízemní mrazík,“ píše. 

Půda na zahradě je prý navíc hodně kyselá a každý pokus člověka jako zahrádkáře o změnu tu vede k podpoře bohaté populace nepříjemných plevelů od žabince až po rdesno nebo pýr. I proto tu rodina vše řeší bez chemie.  

Přes všechna úskalí horské oblasti tu po krátké léto s úspěchem kvetou pivoňky, třapatky, floxy, šuškardy, žluté hořce, zahradní měsíčky či levandule. „Jednou ladí do fialové, pak převládá žlutá, oranžová, jak to příroda zařídí. Botanikové by si nad tou ’bramboračkou’ zdaleka ne původních druhů zřejmě trhali vlasy, ale to je tak všechno, co by proti tomu mohli dělat,“ píše čtenářka.

Anketa k 2. kolu čtenářské soutěže vyjde 28. srpna

Možnost zasílání příspěvků do soutěže Nejkrásnější zahrada už skončila. Vybrané zahrady postupně zveřejníme, pět vítězů 2. kola vyberou čtenáři iDNES.cz v anketě.

Rodina se samozřejmě snaží také o hospodářské využití pozemků: „Výborně se u nás daří hlavně rybízu. Ptáte-li se ale po odrůdě, musím vás zklamat. Jde o původní keře s výsadbou vážící se ke dnům výstavby naší chalupy a sto let již určitě překonaly.“ A výjimečné je to tu i s jahodami. „Jejich sezona u nás začíná na přelomu července a srpna a úroda bývá vždy překvapením. Buď pár drobných plodů, o které se podělíme s kosy a slimáky, nebo mísy rudých sladkých jahod, o nich si obdarovaní příbuzní myslí, že jsme je přivezli ze Sibiře,“ bere paní Jana tyto skutečnosti s humorem.

Okna tradičně zdobí muškáty.
Na úrodu rybízu si paní Jana nemůže stěžovat, a to jde o letité keře, které prý...
Trvalky se na horách osvědčily. Přizpůsobí se a vykvetou prostě každý rok...
Myslí se tu i na ptactvo.

Podobnou sázkou do loterie je pěstování brambor, hrášku, mrkve, ředkviček, cibule a další zeleniny. Podaří se tu ale občas i husarský kousek: jednou například zasadili kilo cibule sazečky a sklidili jich několik kbelíků a čtyři kolečka – nakonec to bylo půl metráku krásné cibule.

A naopak. „Když moje dcera poprvé přivedla na návštěvu svého budoucího manžela, chtěla ho moje maminka jaksepatří pohostit a šla na zahrádku pro pár mrkví. Vybrala ty největší, ale přesto to byly štíhlé jednohubky dlouhé čtyři až pět centimetrů. Větší ten rok prostě nevyrostly. Dokud se v dalších letech sám nepřesvědčil, jak se to u nás v horách se zahradničením má, považoval minimrkvičky za zvláštní odrůdu, kterou jsme s láskou a péčí pěstovali jen pro vzácné hosty,“ popisuje paní Jana specifika drsných přírodních podmínek v horách. Pro ni je její zahrada prostě každý den jiná a každý den krásná.

Výhry v soutěži Nejkrásnější zahrada

Komerční sdělení

Pro celkem deset výherců dvoukolové soutěže Nejkrásnější zahrada, kterou pořádá iDNES.cz se společností FAST ČR, je připraveno deset balíčků v celkové hodnotě téměř sto tisíc korun. Každý z 10 výherců tak získá tři zahradní pomocníky značky Fieldmann.

Benzínová rotační sekačka s pojezdem Fieldmann FZR 4608-B
Elektrická strunová sekačka Fieldmann FZS 2505-E
Akumulátorové nůžky na keře Fieldmann FZN 5101-A

1. Benzínová rotační sekačka s pojezdem (Fieldmann, FZR 4608-B)

Sekačka s ocelovým šasi a OHV motorem (139 cm3, 2,2 kW) si při sekání travnatých ploch poradí jak se sběrem (50l sběrný koš), tak se zadním odhozem či mulčováním. Bez problémů zvládne opečovávat trávníky až do rozlohy 1000 m2, výšku sečení lze nastavit jedinou páčkou do pěti různých poloh v rozmezí 25 -75 mm, záběr nože je 46 cm. 

2. Elektrická strunová sekačka (Fieldmann, FZS 2505-E)

Výkonná strunová sekačka s elektromotorem o příkonu 550 W a teleskopickou rukojetí vám pomůže dosekat místa, která jsou pro sekačku s pojezdem hůře přístupná. Žací hlava je osazena dvěma strunami, díky nimž dosahuje záběru sečení 30 cm, struna se posunuje poklepáním strunové hlavy o zem, úhel žací hlavy je díky kloubu nastavitelný.

3. Akumulátorové nůžky na keře (Fieldmann, FZN 5101-A)

Tento ideální pomocník pro úpravu okrajů trávníku a tvarování okrasných dřevin je novinkou roku 2019. Sklon rukojeti nůžek je možné nastavit do několika poloh pro pohodlnou práci. Dvě lišty jsou vyměnitelné, širší a kratší lišta je určena k úpravě okrajů trávníků, delší lišta k úpravě okrasných dřevin. Na jedno nabití vydrží pracovat cca 30 minut.

Autor:

Nejčtenější

Jedovatá zmije. Pokud vás uštkne, nepanikařte a nezaškrcujte, radí znalec

Zmije obecná (Vipera berus)

Už je to tu zase. Lidé si stěžují, že se zmije přemnožily a jsou letos nebezpečnější než kdy dřív. Ale je to hloupost,...

OBRAZEM: Houby sbírají naši čtenáři i v Americe, v Česku je vozí kolečkem

Vaše houbařské úlovky nadále plní naše e-mailové schránky. Proto jsme se...

Vaše houbařské úlovky nadále plní naše e-mailové schránky. Proto jsme se rozhodli podělit se o novou várku vašich...

OBRAZEM: Houbová smršť od Brd přes Vysočinu až po Ostravsko

V pátek jsme vás vyzvali, ať posíláte obrázky vašich houbařských úlovků. Vaše...

V pátek jsme vás vyzvali, ať posíláte obrázky vašich houbařských úlovků. Vaše dokumentace ukazuje, že podzimní sezona...

Oživuji mrtvé látky, říká žačka Liběny Rochové. Prodává odpad z textilek

Módní designérka Lenka Vacková ve svém obchodu s látkami, které by jinak...

Designérka Lenka Vacková dává druhou šanci textiliím, které by jinak patrně skončily v kontejnerech či na skládce. Což...

Houbové dobroty k zakousnutí: zkuste pirohy, bramboráky, koláč i palačinky

Houbová smaženice v palačince

Párkrát zapršelo, je relativně teplo a houby konečně rostou. A pokud nemáte čas na procházku v lese nebo jste neměli...

Další z rubriky

ANKETA: Výběr pěti nejkrásnějších zahrad z druhého kola soutěže

V anketě najdete 22 vybraných soutěžních zahrad. Všechny jsou něčím zajímavé a...

Desítky zahrad, na kterých naši čtenáři odvedli spoustu práce, aby se dobrali svého snu. Mnohdy metodou pokus omyl,...

Zahrada v lesích Vysočiny. Má plot, jezírko a roubenku po umělcích

Úpravu zahrady a vybudování jezírka nechali noví majitelé na odbornících.

Když se před deseti lety courali lesy na Vysočině kousek za Jihlavou, narazili na oplocený pozemek plný stromů, za...

Zahradničení je v Jizerských horách sázkou do loterie, což vůbec nevadí

Floxy, šuškardy, třapatky a další pelmel trvalek kvete paní Janě pod okny jen...

Kdysi stačilo vyběhnout na louku před chalupou, utrhnout pár kopretin, modrých zvonků, pryskyřník, několik stonků...

Najdete na iDNES.cz