Srdcem zahrady se stalo jezírko s kapříky, nechybí okruh pro autíčka

Soutěž aktualizováno 
Zahradu u svého domu si rodina pana Tomáše chce především užívat. Budují ji devět let a nestačí jim, aby byla krásná. Proměňují ji tak, aby vycházela vstříc i měnícím se potřebám jejich malého syna, který si chce přivést kamarády, hrát si na pískovišti i drandit po ní s autíčky.

Pohled na rodinnou zahradu ze střechy domu. | foto: Archiv soutěže

Svou zahradu mladá rodina žijící kousek od Žďáru nad Sázavou buduje postupně, krok za krokem. A tak, aby skloubili vše výše uvedené.

Fotogalerie

„Úplně na začátku jsme osadili jen malý ostrůvek, první kytičky a okrasné trávy. Ty, spolu s denivkami, jsou na naší zahradě dodnes,“ píše pan Tomáš, který snímky své zahrady zaslal do naší aktuální soutěže Nejkrásnější zahrada.

Postupem času pak osázené „ostrůvky“ přibývaly, původní plastové obruby z hobby marketu nahradila betonová přídlažba. „A začalo přibývat keříků levandulí, kterých je dnes na zahradě víc než stovka,“ popisuje majitel s tím, že v létě jsou tyto voňavé modrofialové keříky doslova obsypány včelami, čmeláky i motýly.

Pak se na zahradě objevilo první malé hřišťátko s pískovištěm a gumovou podlahou. Pro tehdy ročního syna, k prvním narozeninám. A další rok už dokonce přibyl betonový silniční okruh pro autíčka. I to zahrada přežila. 

Také máte krásnou zahradu a chcete se s ní pochlubit?

Sepište příběh své zahrady, prozraďte, jak na ní hospodaříte a jak ji užíváte, nafoťte ji a vše (s kontakty a adresou na území ČR) vložte ZDE do soutěžního formuláře

Rok za rokem pak přibývala další a další výsadba, nakonec na zahradu přibyla i pergola a jezírko. To se podle pana Tomáše stalo jakýmsi srdcem celé zahrady. „Je prima namočit si do něj nohy, nebo sledovat jak kapříci připlují až na dosah ruky. Nechají se i pohladit a vyhlížejí, kdy na hladinu konečně dopadnou granule,“ popisuje svůj oblíbený střed zahrady.

Jezírko s kapříky je obložené kameny, nechybí však ani dřevěné molo.
Mazlíčci koi zblízka. Prý se nechají i pohladit.
Oblíbené krmení kapříků

Jezírko s kapříky (milujícími krmení) je obložené kameny, nechybí však ani dřevěné molo.

Na zahradě už tak nezbylo moc místa, což je ovšem do určité míry i výhoda. Méně trávníku obnáší méně sekání. A tak se letos rodina mohla pustit do malé proměny předzahrádky u domu. Výhodou betonové přídlažby z pohledu pana Tomáše je, že se dá jednoduše ze země kdykoliv vytáhnout. A bez problémů tak můžete upravit tvar či velikost záhonu.

Výhry v soutěži Nejkrásnější zahrada

Komerční sdělení

Pro celkem deset výherců dvoukolové soutěže Nejkrásnější zahrada, kterou pořádá iDNES.cz se společností FAST ČR, je připraveno deset balíčků v celkové hodnotě téměř sto tisíc korun. Každý z 10 výherců tak získá tři zahradní pomocníky značky Fieldmann.

Benzínová rotační sekačka s pojezdem Fieldmann FZR 4608-B
Elektrická strunová sekačka Fieldmann FZS 2505-E
Akumulátorové nůžky na keře Fieldmann FZN 5101-A

1. Benzinová rotační sekačka s pojezdem (Fieldmann, FZR 4608-B)

Sekačka s ocelovým šasi a OHV motorem (139 cm3, 2,2 kW) si při sekání travnatých ploch poradí jak se sběrem (50l sběrný koš), tak se zadním odhozem či mulčováním. Bez problémů zvládne opečovávat trávníky až do rozlohy 1000 m2, výšku sečení lze nastavit jedinou páčkou do pěti různých poloh v rozmezí 25 -75 mm, záběr nože je 46 cm. 

2. Elektrická strunová sekačka (Fieldmann, FZS 2505-E)

Výkonná strunová sekačka s elektromotorem o příkonu 550 W a teleskopickou rukojetí vám pomůže dosekat místa, která jsou pro sekačku s pojezdem hůře přístupná. Žací hlava je osazena dvěma strunami, díky nimž dosahuje záběru sečení 30 cm, struna se posunuje poklepáním strunové hlavy o zem, úhel žací hlavy je díky kloubu nastavitelný.

3. Akumulátorové nůžky na keře (Fieldmann, FZN 5101-A)

Tento ideální pomocník pro úpravu okrajů trávníku a tvarování okrasných dřevin je novinkou roku 2019. Sklon rukojeti nůžek je možné nastavit do několika poloh pro pohodlnou práci. Dvě lišty jsou vyměnitelné, širší a kratší lišta je určena k úpravě okrajů trávníků, delší lišta k úpravě okrasných dřevin. Na jedno nabití vydrží pracovat cca 30 minut.

Autor:

Nejčtenější

Jižní Morava může za 50 let vypadat jako spálené vnitrozemí Středomoří

Jak bude vypadat Jižní Morava v roce 2069? Odborníci se shodují, že se oteplí...

Také jste četli, že u nás kvůli globálnímu oteplování vznikne step, či dokonce další Sahara? Tak zle nebude. Magazín...

Chtěl bydlet v lese. Tak postavil dům na kraji města a kolem vysázel stromy

Jezírko má plochu zhruba 1 000 metrů čtverečních, lesní porost okolo vznikl...

Takový malý soukromý les si pro sebe a svou rodinu založil na okraji Pardubic pan Milan. Takzvaně na zelené louce,...

Spěch je pro přípravu steaků smrtící, míní šéfkuchař Volšička

Jan Volšička z Pohostince Monarch

Vede Pohostinec Monarch v Praze, který se pyšní zvláště vyzrálými hovězími steaky. Přesto neoznačuje svoji restauraci...

Tatarák s koňakem i indické kari. Uvařte si oblíbená jídla Karla Gotta

Takto si Karel Gott užíval v restauraci u italského kuchaře Emanuela Ridiho.

Karel Gott, který 14. července slaví životní jubileum, nepatří k vybíravým celebritám. Miluje tradiční česká jídla, ale...

Statek v malebném údolí s rozlehlou zahradou, které dopřávají volnost

Jezírko v zahradě založili rodiče před třiceti lety. (Statek v údolí na...

Téměř tři čtvrtě hektaru na jihovýchodním svahu a na něm zpustlá zahrada se starými třešněmi. To byla před třiceti lety...

Další z rubriky

Více než 90 let starou zahradu obnovili s úctou k předkům i krajině

Zahradu založenou v roce 1926 obnovoval jeden z členů rodiny po dobu dvaceti...

Zahrada z roku 1926 se rozkládá na velkorysé půlhektarové ploše a do roku 1998 se na ní podepsalo období, kdy byla tak...

Čtyři různé zahrady s jezírky. S výhledem do kraje i na samotě u lesa

Čistě přírodní koupací jezírko je na kopci s nádherným výhledem do okolí....

Z příspěvků zaslaných do prvního kola soutěže Nejkrásnější zahrada jsme pro vás tentokrát vybrali čtyři naprosto různé...

Tam, kde bývalo smetiště, si dnes užívají stín stromů i vesnický klid

Do zahrady tu zakomponovali i použitý kámen z nějaké původní prastaré stavby....

Když před dvaceti lety koupila rodina paní Marie vesnický domek v obci na Tachovsku, patřil k ní i půlhektarový...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz