V Dejvicích vsadili na jednoduchost, na zahradě odpočívají a suší prádlo

Soutěž aktualizováno 
Zahrada ve vnitrobloku v klidné části pražských Dejvic patří k prvorepublikové dvojvile se sedmi byty. Ta se před devíti lety začala rekonstruovat a bylo jasné, že radikální proměnou bude muset projít i zanedbaná zahrada. Majitelé se rozhodli upravit ji tak, aby údržba spočívala víceméně jen v péči o trávník.

Vlevo záhon s ovocnými keři lemující plot, vzadu nová pergola s posezením a grilem. | foto: Mirek Vysušil

„V roce 2009, kdy jsme dům pořídili, byl terén zahrady neurovnaný, plot se rozpadal, rostly tu náletové dřeviny, hlavně lísky a akáty. Sekání trávy bylo problémové z důvodu nekoncepčního uspořádání všemožných záhonků, keříků, chodníčků a podobně,“ píše Mirek Vysušil, který zahradu ve vnitrobloku - zrevitalizovanou před čtyřmi - přihlásil do soutěže Naše krásná zahrada.

Fotogalerie

Pár let prostor zanedbané zahrady kultivovali svépomocí. Odstraňovali náletové dřeviny, káceli zanedbané ovocné stromky a vytvořili provizorní prostor pro posezení. Po dokončené rekonstrukci domu na konci roku 2014 se pustili se i do zásadní revitalizace zahrady. Společně s výstavbou garáže.  

Po obvodu pozemku postavili nový plot a vyrovnali celý, zhruba 500 m² velký pozemek. K terénním úpravám využili malý bagr, který pomáhal při výstavbě garáže. Připravili plochu pro pergolu, vybudovali k ní přístupový chodníček a odstranili neudržované jabloně a lísky.

„Od počátku jsem měl jasno, že chci zahradu, která se bude co nejsnáze udržovat a sekat. To byl hlavní požadavek, se kterým se musela vypořádat zahradnická firma,“ popisuje majitel, proč dostala zahrada tu nejjednodušší podobu. Kolem vzrostlých stromů a garáže jsou dnes skryté obrubníky lemující záhony s vysokými travinami, volný prostor v záhonech je vysypaný štěrkem.

Největší péči dnes potřebuje trávník, který díky závlaze prospíval i v letošním...
Pohled od garáže k sušáku na prádlo.
Současný celkový pohled na zahradu.

Jediným solitérem zachovaným v centrální části zahrady je pouze meruňka, která plodí nádherné a velké plody. Na východní okraj zahrady přesadili původní keříky rybízů a kanadských borůvek, na jižní stranu vysadili kiwi a živý plot z tisů, který by měl do budoucna navodit pocit většího soukromí.

Čtenářskou anketu k 2. kolu soutěže NAŠE KRÁSNÁ ZAHRADA přineseme 27. září

Uzávěrka soutěže již proběhla, ze zaslaných příspěvků jsme opět vybrali dvacet, pokud možno typově různých zahrad. Některé jsme již zveřejnili, s dalšími vás postupně seznámíme. Tak, abyste mohli v čtenářské anketě od 27. září do 3. října vybírat, které zahrady vás uchvátily natolik, že si podle vás zaslouží odměnu. 

Ceny pro 2. kolo: Pět balíčků obsahujících sestavu zahradního nábytku EVA,...

Ceny pro 2. kolo: Pět výherců vybraných v čtenářské anketě obdrží balíček výrobků Fieldmann určených pro zahradu v maloobchodní hodnotě 10 879 Kč a obsahující sestavu zahradního nábytku EVA, elektrickou řetězovou pilu Oregon a akumulační nůžky na trávu a keře. 

Zvláštní pozornost věnovali původní dřevité pivoňce, která byla vysazena pravděpodobně už někdy ve čtyřicátých letech minulého století a špatně snáší přesazování. Proto ji důkladně chránili jak při stavbě garáže, tak při vlastní realizaci veškerých úprav. „S ohledem na ni bylo vše v jejím okolí navrženo tak, aby měla i do budoucna dostatek prostoru pro další růst,“ vysvětluje majitel, jak jim na nádherné staré dřevité pivoňce záleželo. Fotku této dřevité pivoňky v květu ale bohužel nenašel.   

Ještě před výsevem trávníku tu také vybudovali zavlažovací systém, aby zajistili kondici trávníku i v horkých letních dnech. Což se obvlášt v letošním suchém a horkém létě osvědčilo.

Výsev trávníku provedli až poté, co pomocí totálního herbicidu odstranili  veškerý plevel. „Trávník se po pár letech konečně rozrostl a tvoří tak již celistvou zelenou plochu,“ pochvaluje si dnes majitel s tím, že o trávník opravdu pečlivě pečují: pravidelně ho sekají, hnojí i kultivují.

Prostor na pěstování drobného ovoce či bylinek pro svou potřebu obyvatelé vily také mají. U domu, v betonových svahových tvárnicích. Pěstují tu nejen bylinky, jahody či rajčata, ale třeba i letničky či levanduli. Co kdo chce. 

Svahové tvárnice osazené bylinkami, jahodami a levandulí

Svahové tvárnice osazené bylinkami, jahodami a levandulí, najdou se tu i rajčata.

Na jižním okraji zahrady je nově vybudovaná pergola s posezením a grilem.

Na jižním okraji zahrady je nově vybudovaná pergola s posezením a grilem.

Nakonec se všichni dočkali i pergoly a sušáku na prádlo; obojí je ze dřeva, aby vybavení zahrady mělo jednotný ráz. Pod pergolou se může najednou posadit až osm lidí a užívat si třeba grilování - plynový gril s kuchyňským koutem je totiž její součástí. Snad ještě letos přibude i žulová pracovní deska, kamenný koberec pod pergolou a na přístupové cestě zvládli vybudovat právě toto léto.

Majitel je nadšený, že původní záměr vytvořit na údržbu nenáročnou odpočinkovou oázu v širším centru Prahy se povedl podle jeho představ. Zahrada teď vyžaduje „jen“ sekání trávníku, občasné vytrhávání plevele a zastřihávání stromků a keřů.Především ale slouží obyvatelům domu k relaxaci, pěstování ovoce pro vlastní potřebu, sušení prádla a setkáním s přáteli.

Autor:

Nejčtenější

Snažte se dostat vodu do zahrady, radí zahradní architekt Ferdinand Leffler

Pozor na náročnost. Voda v přírodním jezeru je živá a poskytuje domov řadě...

Voda v zahradě je nesmírně přitažlivá a současně citlivá na péči. Dodává ovšem místu nenahraditelnou atmosféru a tlumí...

Dešťová voda je pro zahradu spása, v suchu se nebudete bát o budoucí úrodu

Takto to vypadá v praxi, když vám na zahradě instalují akumulační nádrž.

Vodu z deště zachycují lidé do sudů snad od nepaměti. Pro záhony je prospěšnější než ta z kohoutku. Vybudovat můžete i...

Extrémně svažitý pozemek manželé podpírají kamennými zídkami i pražci

Zahrada v malé obci na Brněnsku je vybudována na svažitém, hodně kamenitém...

Když si pan Martin z jižní Moravy pořídil spolu s manželkou svažitý pozemek orientovaný na jih, ještě netušil, co ho...

Rozkvetlá zahrada v centru Hodonína, kde se relaxuje i sbírá úroda

Zahrada u starého domu koresponduje s atmosférou místa. Asi byste netipovali,...

„Chceme dům se zahradou a ne se psím výběhem, řekli jsme si při hledání vysněného bydlení. A povedlo se. V roce 2013...

Pohlreich se pustil do hovězího pupku. Vyšperkoval ho cibulovou marmeládou

Flank steak s rajčaty a cibulovou marmeládou

Zatímco běžné steaky jako rib eye nebo nízký roštěnec se dávají na gril nakrájené proti vláknu, u flank steaku alias...

Další z rubriky

Drobné stavby si rozvrhněte už při zakládání zahrady, radí architekt

Na terase budete trávit hodně volného času, měl by na ni ovšem být i příjemný...

Kůlna, garáž, dřevník, ale také terasa, pergola či dětský hrad. Bez menších staveb, které mají plnit praktickou funkci,...

Víkend, kdy vás pustí do těch nejkrásnějších zahrad. Využijte toho

Historická zahrada zámku Mitrowicz v Kolodějích nad Lužnicí bude v rámci...

Zahrady veřejné i rodinné, komunitní i zámecké parky, zahrady přírodní, smyslové i vodní. Místa, kde se můžete kochat,...

Rozkvetlá zahrada v centru Hodonína, kde se relaxuje i sbírá úroda

Zahrada u starého domu koresponduje s atmosférou místa. Asi byste netipovali,...

„Chceme dům se zahradou a ne se psím výběhem, řekli jsme si při hledání vysněného bydlení. A povedlo se. V roce 2013...

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.

Najdete na iDNES.cz