V Dejvicích vsadili na jednoduchost, na zahradě odpočívají a suší prádlo

Soutěž aktualizováno 
Zahrada ve vnitrobloku v klidné části pražských Dejvic patří k prvorepublikové dvojvile se sedmi byty. Ta se před devíti lety začala rekonstruovat a bylo jasné, že radikální proměnou bude muset projít i zanedbaná zahrada. Majitelé se rozhodli upravit ji tak, aby údržba spočívala víceméně jen v péči o trávník.

Vlevo záhon s ovocnými keři lemující plot, vzadu nová pergola s posezením a grilem. | foto: Mirek Vysušil

„V roce 2009, kdy jsme dům pořídili, byl terén zahrady neurovnaný, plot se rozpadal, rostly tu náletové dřeviny, hlavně lísky a akáty. Sekání trávy bylo problémové z důvodu nekoncepčního uspořádání všemožných záhonků, keříků, chodníčků a podobně,“ píše Mirek Vysušil, který zahradu ve vnitrobloku - zrevitalizovanou před čtyřmi - přihlásil do soutěže Naše krásná zahrada.

Fotogalerie

Pár let prostor zanedbané zahrady kultivovali svépomocí. Odstraňovali náletové dřeviny, káceli zanedbané ovocné stromky a vytvořili provizorní prostor pro posezení. Po dokončené rekonstrukci domu na konci roku 2014 se pustili se i do zásadní revitalizace zahrady. Společně s výstavbou garáže.  

Po obvodu pozemku postavili nový plot a vyrovnali celý, zhruba 500 m² velký pozemek. K terénním úpravám využili malý bagr, který pomáhal při výstavbě garáže. Připravili plochu pro pergolu, vybudovali k ní přístupový chodníček a odstranili neudržované jabloně a lísky.

„Od počátku jsem měl jasno, že chci zahradu, která se bude co nejsnáze udržovat a sekat. To byl hlavní požadavek, se kterým se musela vypořádat zahradnická firma,“ popisuje majitel, proč dostala zahrada tu nejjednodušší podobu. Kolem vzrostlých stromů a garáže jsou dnes skryté obrubníky lemující záhony s vysokými travinami, volný prostor v záhonech je vysypaný štěrkem.

Největší péči dnes potřebuje trávník, který díky závlaze prospíval i v letošním...
Pohled od garáže k sušáku na prádlo.
Současný celkový pohled na zahradu.

Jediným solitérem zachovaným v centrální části zahrady je pouze meruňka, která plodí nádherné a velké plody. Na východní okraj zahrady přesadili původní keříky rybízů a kanadských borůvek, na jižní stranu vysadili kiwi a živý plot z tisů, který by měl do budoucna navodit pocit většího soukromí.

Čtenářskou anketu k 2. kolu soutěže NAŠE KRÁSNÁ ZAHRADA přineseme 27. září

Uzávěrka soutěže již proběhla, ze zaslaných příspěvků jsme opět vybrali dvacet, pokud možno typově různých zahrad. Některé jsme již zveřejnili, s dalšími vás postupně seznámíme. Tak, abyste mohli v čtenářské anketě od 27. září do 3. října vybírat, které zahrady vás uchvátily natolik, že si podle vás zaslouží odměnu. 

Ceny pro 2. kolo: Pět balíčků obsahujících sestavu zahradního nábytku EVA,...

Ceny pro 2. kolo: Pět výherců vybraných v čtenářské anketě obdrží balíček výrobků Fieldmann určených pro zahradu v maloobchodní hodnotě 10 879 Kč a obsahující sestavu zahradního nábytku EVA, elektrickou řetězovou pilu Oregon a akumulační nůžky na trávu a keře. 

Zvláštní pozornost věnovali původní dřevité pivoňce, která byla vysazena pravděpodobně už někdy ve čtyřicátých letech minulého století a špatně snáší přesazování. Proto ji důkladně chránili jak při stavbě garáže, tak při vlastní realizaci veškerých úprav. „S ohledem na ni bylo vše v jejím okolí navrženo tak, aby měla i do budoucna dostatek prostoru pro další růst,“ vysvětluje majitel, jak jim na nádherné staré dřevité pivoňce záleželo. Fotku této dřevité pivoňky v květu ale bohužel nenašel.   

Ještě před výsevem trávníku tu také vybudovali zavlažovací systém, aby zajistili kondici trávníku i v horkých letních dnech. Což se obvlášt v letošním suchém a horkém létě osvědčilo.

Výsev trávníku provedli až poté, co pomocí totálního herbicidu odstranili  veškerý plevel. „Trávník se po pár letech konečně rozrostl a tvoří tak již celistvou zelenou plochu,“ pochvaluje si dnes majitel s tím, že o trávník opravdu pečlivě pečují: pravidelně ho sekají, hnojí i kultivují.

Prostor na pěstování drobného ovoce či bylinek pro svou potřebu obyvatelé vily také mají. U domu, v betonových svahových tvárnicích. Pěstují tu nejen bylinky, jahody či rajčata, ale třeba i letničky či levanduli. Co kdo chce. 

Svahové tvárnice osazené bylinkami, jahodami a levandulí

Svahové tvárnice osazené bylinkami, jahodami a levandulí, najdou se tu i rajčata.

Na jižním okraji zahrady je nově vybudovaná pergola s posezením a grilem.

Na jižním okraji zahrady je nově vybudovaná pergola s posezením a grilem.

Nakonec se všichni dočkali i pergoly a sušáku na prádlo; obojí je ze dřeva, aby vybavení zahrady mělo jednotný ráz. Pod pergolou se může najednou posadit až osm lidí a užívat si třeba grilování - plynový gril s kuchyňským koutem je totiž její součástí. Snad ještě letos přibude i žulová pracovní deska, kamenný koberec pod pergolou a na přístupové cestě zvládli vybudovat právě toto léto.

Majitel je nadšený, že původní záměr vytvořit na údržbu nenáročnou odpočinkovou oázu v širším centru Prahy se povedl podle jeho představ. Zahrada teď vyžaduje „jen“ sekání trávníku, občasné vytrhávání plevele a zastřihávání stromků a keřů.Především ale slouží obyvatelům domu k relaxaci, pěstování ovoce pro vlastní potřebu, sušení prádla a setkáním s přáteli.

Autor:

Nejčtenější

Jídlo se má zapíjet, klidně i ryba mlékem. Panák na vytrávení je však zlo

Pivo je oblíbené zejména v kombinaci s obtížněji stravitelnými pokrmy. Ty jsou...

Zatímco Francouzi a Italové při jídle obvykle sáhnou po sklence vína, drsní seveřané dávají přednost...

Vrcholným projevem kočičí lásky je olizování, prozradila expertka

Kočičí psycholožka Klára Nevečeřalová v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel....

Kamkoliv přijde, usadí se na zem, aby měla co nejblíž ke kočkám, kterým rozumí jako málokdo. Většinou si ji zvou k těm,...

Nejjednodušší zabezpečení domu a bytu. Funguje pravidlo pěti minut

Podle průzkumu zloději většinou volí okna nebo terasy ze zahrady, kde mají čas...

Cena vybavení v domácnosti je mnohdy vyšší, než se předpokládá. Když se sečte hodnota elektroniky, nábytku, vybavení...

V Ugandě staví odolná kola z bambusu. Vydrží víc než z oceli nebo hliníku

Noordin Kasoma z Ugandy se rozhodl vyrábět kola z bambusu.

V Kampale, která leží v africké Ugandě, žije Noordin Kasoma, který se rozhodl pro neobvyklou výrobu kol. Místo dnes...

Kocoura šéfujícího majitelům trenérka srovnala klikrem a pamlskem

Čaky se něco odnaučil, našel si ovšem jinou zábavu, jak svými majiteli...

Představte si nudícího se kocoura, který si udělá doslova otroky ze svých majitelů a dobře se tím baví. To přesně je...

Další z rubriky

Čtenáře nadchla zahrada respektující podhorskou krajinu Nízkého Jeseníku

Výherci druhého kola soutěže Naše krásná zahrada

Týden vybírali čtenáři iDNES.cz pět vítězů druhého kola soutěže Naše krásná zahrada, kteří získávají nové pomocníky i...

Podzim je ideální čas na provzdušnění trávníku, pomůžete mu do další sezony

aerifikace

Provzdušněním trávníku se myslí především propichování trávníku železnými trny. Mezi odborníky se i u nás používá slovo...

Fíky na Moravě a „poklad Inků“ v Čechách. Změny klimatu promění česká pole

Za několik let možná na našich polích uvidíme i rostliny čiroku.

České zemědělství čekají podle některých odborníků v příštích dvaceti letech změny. Oteplování podnebí a dlouhá i suchá...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz