Dvůr na chalupě jako víkendová oáza plná barev a vůní lákajících hmyz

Soutěž aktualizováno 
Kromě kousku travnatého dvorku to byl docela zanedbaný pozemek o velikosti 800 m², když si manželé Mertlovi pořídili malý domek se stodolou jako víkendové bydlení. Pak začal prostor plný náletových dřevin dostávat úplně jinou podobu.

Víkendové stavení s pozemkem pouhých 800 čtverečních metrů si manželé pořídili nedaleko Telče. | foto: Pavel Mertl

Už je to čtrnáct let, co se malé staré stavení s velkou stodolou ve vesničce nedaleko Telče stalo jejich druhým domovem a začali kultivovat pozemek.

Fotogalerie

Noví majitelé tehdy nejprve vykopali staré šeříkové keře a vybudovali první záhonek, který postupně  osázeli různými kultivary rododendronů a azalek. Později k nim přibyly další dřeviny. Jehličnany, cesmíny a magnolie.

Při likvidaci náletů ze zahrady tu objevili čtyři kamenná koryta, která má dnes paní domu osázená skalničkami a zakrslými jehličnany. A pochvaluje si, že jsou takřka bezúdržbová. „Navíc se stala inspirací pro ostatní chalupáře i starousedlíky, kteří měli podobná koryta do té doby schovaná po stodolách,“ píší Irena a Pavel Mertlovi, kteří svou milovanou a věčně kvetoucí zahradní oázu přihlásili do soutěže Naše krásná zahrada.  

Na opačné straně zahrady, kde je více slunce, vybudovali malou skalku, kde se daří zejména hořcům, netřeskům, drobnokvětým floxům, růžovým trávničkám i modrým rozrazilům. Do předzahrádky zasadili převislý červený buk, aby alespoň trochu pomohl ochránit soukromí. Záhon s ním sdílejí jarní cibuloviny i trvalky: floxy, lilie, kopretiny, třapatky, denivky a barevné letničky.

Kamenná koryta osazená skalničkami a zakrslými jehličnany.
Působivým prvkem zahrady je i zelená stěna porostlá přísavníkem. I na něm v...
Jeden z trvalkových záhonů
Některá zákoutí zahrady jsou pěkně romantická

Záhonů s bylinkami, třapatkami, vlčím bobem, kopretinami, které jsou v létě obsypány včelami, čmeláky a motýly, byste tu našli několik. Velké oblibě u hmyzu se těší i přísavník tříprstý, který už porostl celou jednu zeď stodoly, a přestože má jen drobné nenápadné květy, hučí to v létě jako v úle i tam.

Čtenářskou anketu k 2. kolu soutěže NAŠE KRÁSNÁ ZAHRADA přineseme 27. září

Soutěž již byla uzavřena, ze zaslaných příspěvků jsme opět vybrali dvacet, pokud možno typově různých zahrad. Některé jsme již zveřejnili, s dalšími vás ještě seznámíme, abyste z nich mohli v čtenářské anketě od 27. září do 3. října vybrat, která si podle vás zaslouží odměnu v podobě zahradních pomocníků  nábytku pro chvíle odpočinku.

Ceny pro 2. kolo: Pět balíčků obsahujících sestavu zahradního nábytku EVA,...

Ceny pro 2. kolo: Pět výherců vybraných v čtenářské anketě obdrží balíček výrobků Fieldmann určených pro zahradu v maloobchodní hodnotě 10 879 korun a obsahující sestavu zahradního nábytku EVA, elektrickou řetězovou pilu Oregon a akumulační nůžky na trávu a keře. 

V záhonech na slunci se daří i bylinkám, které prý rostou tak rychle, že je paní Irena ani nestačí ostříhat a už kvetou. Což nikterak nevadí včelám a čmelákům, naopak. Ačkoliv jich ubývá, tady jich mají v sezoně opravdu požehnaně.

A mohou se těšit na další pastvu. Letos tu totiž k nově zabudovaným obloukovým podpěrám přibyly pnoucí růže. „Až příští rok rozkvetou, bude zahrada  zas o něco krásnější a voňavější,“ těší se nadšená víkendová zahradnice.

Ta přes léto přidává k zahradní zeleni ještě muškáty a surfínie v nádobách a truhlících na oknech, a pak už jí zbývá jen celé léto zalévat a zalévat. „A protože vody není nazbyt, záhony mám zamulčované pořádnou vrstvou drcené kůry, aby přečkaly dobu, než se po pracovním týdnu na chalupu zase vrátíme. Zatím to perfektně fungovalo i v letošním horkém a suchém létě,“ popisuje své osvědčené řešení paní Irena.

A přiznává velký obdiv k rododendronům a azalkám. Protože se jim u nich na zahradě velice daří a neustále se rozrůstají, jejich záhon postupně rozšiřuje. Protože ji zlákaly ke koupi nové hybridy pěnišníků vhodné k pěstování na slunci, vznikl další záhonek před stodolou. „Když u nás začnou všechny rododendrony a azalky kvést, zastavují se kolemjdoucí u našeho plotu a obdivují tu nádheru stejně tak jako já,“ popisuje paní Alena tu jarní nádheru.

Plamének v modrém
Levisie zblízka
Motýlů je tu přes léto požehnaně.
Pastva pro motýly

U Mertlových se úžasně sešlo, že pro paní domu je zahrada tak velkým koníčkem jako pro jejího manžela fotografování, takže se můžete pokochat opravdu krásnou fotogalerií. Snímky Pavla Mertla krásně dokumentují jeho přesvědčení, že kouzlo zahrady tkví v jejích detailech.

Autor:

Nejčtenější

Chtěla kocoura na mazlení, on na ni místo toho útočí. I na vnoučata

Ačkoliv působí jako agresor, podle Kláry kocour Mazlík ve skutečnosti jen...

Šestiletý kocour důchodkyně z Milevska se sice jmenuje Mazlík, ovšem jakémukoliv souznění se svým jménem se úspěšně...

Jídlo se má zapíjet, klidně i ryba mlékem. Panák na vytrávení je však zlo

Pivo je oblíbené zejména v kombinaci s obtížněji stravitelnými pokrmy. Ty jsou...

Zatímco Francouzi a Italové při jídle obvykle sáhnou po sklence vína, drsní seveřané dávají přednost...

Gastronomie je náhradní vojenská služba, řekl Pohlreich v Rozstřelu

Zdeněk Pohlreich v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel.

Zdeňka Pohlreicha znají mnozí jen díky roli televizního šéfa, kterou loni po deseti letech s úlevou opustil. Další ho...

V Ugandě staví odolná kola z bambusu. Vydrží víc než z oceli nebo hliníku

Noordin Kasoma z Ugandy se rozhodl vyrábět kola z bambusu.

V Kampale, která leží v africké Ugandě, žije Noordin Kasoma, který se rozhodl pro neobvyklou výrobu kol. Místo dnes...

Kysané zelí je vitaminová bomba, kterou si snadno vyrobíte doma

Kysané zelí je vitaminová bomba, která od pradávna sloužila přes celou zimu...

Udělejte si zásoby vitaminů na zimu a rozjeďte pořádný zelný proces. Návod je zároveň fermentačním autopilotem, který...

Další z rubriky

Fíky na Moravě a „poklad Inků“ v Čechách. Změny klimatu promění česká pole

Za několik let možná na našich polích uvidíme i rostliny čiroku.

České zemědělství čekají podle některých odborníků v příštích dvaceti letech změny. Oteplování podnebí a dlouhá i suchá...

Pando umírá. Jeden z nejstarších organismů zabíjejí jelenci a člověk

Oblast Fishlake National Forest

Velká kolonie topolu osikovitého nazývané Pando v americkém Utahu je ve vážném ohrožení. Podle vědců je to důsledkem...

Podzim je ideální čas na provzdušnění trávníku, pomůžete mu do další sezony

aerifikace

Provzdušněním trávníku se myslí především propichování trávníku železnými trny. Mezi odborníky se i u nás používá slovo...

Najdete na iDNES.cz