U roubenky u lesa vytvořili venkovskou idylu s tradičními záhony

Soutěž aktualizováno 
Polorozpadlou zemědělskou usedlost s několika starými stromy a loukou zarostlou bršlicí a kopřivami si rodina naší čtenářky pořídila v roce 1984. A spolu s obnovou usedlosti dostávala tvář i zahrada, která je po více než třiceti letech ukázkou nádherné symbiózy s krajinou poblíž Trutnova.

Skalka před poloroubeným domem, suché opěrné zídky osázené kvetoucími rostlinami, zádlažba dvora a zápraží i pískovcová schodiště majitelé svépomocí postavili z materiálu, který získali po nutném vybourání části kamenných konstrukcí domu a stodoly. | foto: Vladimíra Paterová

Obnova poloroubeného obytného stavení, kamenné maštale a průjezdné sloupové stodoly si vyžádala nejen mnohaleté úsilí, ale i rozpad manželství. Upřímně to přiznává čtenářka Vladimíra Paterová, která okrasnou i produkční venkovskou zahradu v malebné podhorské vísce přihlásila spolu se svým rodinným týmem do soutěže Naše krásná zahrada.

Fotogalerie

O mužské ruce, které jsou na venkově potřeba, ale naštěstí nouzi nemá. Pomáhá přítel i oba synové. Právě ti se ještě v teenagerovských letech spolu s kamarády zasloužili o postavení průchozí stodoly. Na rekonstrukce ovšem stále ještě čeká maštal, kterou se zatím alespoň podařilo zachránit před zřícením.

Zahradu tu začali do dnešní podoby postupně budovat současně s opravami objektů. „Když jsme usedlost koupili, čtvrthektarový pozemek byl loukou s několika starými ovocnými stromy, obrovským poškozeným kaštanem a třemi ořešáky. Jeden z nich vyl starý více než 100 let,“ vzpomíná čtenářka, jak začínali doslova na zelené louce.

Úplně nejdříve na zahradě vytvořili dvě políčka a vysadili maliníky, jahodníky, rybízy i angrešty. Stejně tak i nové ovocné stromy a okrasné keře a ze země při tom vytahali kvanta skla a odpadků. Dodnes ovšem na těchto pozemcích pěstují jak spoustu zeleninu a brambory, tak i květiny a bylinky. Všechno hnojí jen kompostem a hnojem od místního sedláka, chemie sem nesmí. 

Vzorně opečovávaná políčka se zeleninou a bramborami.
Pole s jiřinami
Produkční políčka tu hnojí jen kompostem a hnojem od místního sedláka.

Úžasná je bezprostřední blízkosti lesa, což má pro zahradu jedinou chybu - srnky brzy zjistily, že je u této chalupy spousta lahůdek. „Dokázaly si smlsnout na hrášcích, fazolkách i jahodách, když nám ale zcela zničily i bramborové řádky, museli jsme políčka oplotit,“ je majitelce líto, že pěstební plochy už nevypadají tak přirozeně, jako když byly součástí volně otevřeného prostoru.

Je však smířená s tím, že na skalkách a květinových záhonech si srny na rostlinách pochutnávají stále a ničí pracně vytvořené barevné kompozice.

Trvalkový záhon  ve dvoře dělá radost i v květnu - kdo by nemiloval pivoňky.
Trvalkový záhon u maštale, která na úplnou rekonstrukci teprve čeká.
Trvalkové záhony ve dvoře.

Přitom právě na květinových záhonech a skalkách paní Vladimíra opečovává  desítky druhů trvalek, dvouletek i letniček i jarních cibulovin tak, aby byly záhony v každém ročním období krásně barevně vyladěné. „Mnoho květin suším a vytvářím z nich věnce, bylinky také suším i mrazím, z bazalky dělám skvělé pesto. Z ovoce vyrábím marmelády, džemy a vynikající šťávy,“ popisuje, kolik radosti jí zahradní záhonky v Podkrkonoší přinášejí. 

Právě velká osázená skalka před poloroubeným domem, suché opěrné zídky osázené kvetoucími rostlinami, zádlažba dvora a zápraží či pískovcová schodiště jsou svépomocí vytvořena z materiálu, který získali po nutném vybourání části kamenných konstrukcí domu a stodoly. U kuchyně z nich vznikla příjemná kamenná terasa s druhou skalkou a za stodolou ohniště, u kterého tu rádi tráví chvíle s dětmi a přáteli.

Horké a suché jaro i léto přinesly letos dříve jak úrodu, tak padající listí.
Posezení u ohniště, to jsou pro rodinu chvíle pohody.
Na zádlažbu dvora nejen u kuchyně (na snímku) majitelé vytvořili z kamenného...

Přes veškerou dřinu, co venkovská zahrada a chalupa obnáší, to svoje místo rodina paní Paterové miluje a dává mu maximum. „Snažíme se, aby naše zahrada měla zcela venkovský charakter a vypadala přirozeně. A byla v tom všem vidět nejenom dřina, ale i velká láska,“ vyznává se majitelka.

I truhlíky s květinami na oknech tu průběžně mění: na jaře jsou s maceškami, v létě s muškáty, begóniemi a fuchsiemi, na podzim s okrasnými kapustami a vřesy, v zimě s větvemi jehličnanů a suchými trávami a květinami. Jako třešničku na dortu celoživotního rodinného díla, do kterého každý z rodiny vložil spoustu svých nápadů, práce i energie, aby tak obohatil i ostatní.

Soutěž NAŠE KRÁSNÁ ZAHRADA stále probíhá

Z příspěvků zaslaných do soutěže Naše krásná zahrada (zde podrobná pravidla soutěže) právě vybíráme příspěvky k zařazení do druhého kola, ve kterém se opět hraje o hodnotné ceny. A stále je možné se zúčastnit.

Stačí poslat sérii cca 8 fotografií vlastní zahrady (ideálně šířkových) včetně jejího popisu nejpozději do středy 12. září 2018, 12:00 hodin na e-mailovou adresu redakce soutez.hobby@idnes.cz. Do předmětu zprávy uveďte „Naše krásná zahrada“, snímky lze případně zaslat přes www.uschovna.cz).

Ceny pro 2. kolo: Pět balíčků obsahujících sestavu zahradního nábytku EVA,...

Ceny pro 2. kolo: Pět výherců vybraných v čtenářské anketě obdrží balíček výrobků Fieldmann určených pro zahradu v maloobchodní hodnotě 10 879 Kč obsahující sestavu zahradního nábytku EVA, elektrickou řetězovou pilu Oregon (o výkonu 2400 W) a akumulační nůžky na trávu a keře. 

Autor:

Nejčtenější

Chtěla kocoura na mazlení, on na ni místo toho útočí. I na vnoučata

Ačkoliv působí jako agresor, podle Kláry kocour Mazlík ve skutečnosti jen...

Šestiletý kocour důchodkyně z Milevska se sice jmenuje Mazlík, ovšem jakémukoliv souznění se svým jménem se úspěšně...

Jídlo se má zapíjet, klidně i ryba mlékem. Panák na vytrávení je však zlo

Pivo je oblíbené zejména v kombinaci s obtížněji stravitelnými pokrmy. Ty jsou...

Zatímco Francouzi a Italové při jídle obvykle sáhnou po sklence vína, drsní seveřané dávají přednost...

Gastronomie je náhradní vojenská služba, řekl Pohlreich v Rozstřelu

Zdeněk Pohlreich v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel.

Zdeňka Pohlreicha znají mnozí jen díky roli televizního šéfa, kterou loni po deseti letech s úlevou opustil. Další ho...

V Ugandě staví odolná kola z bambusu. Vydrží víc než z oceli nebo hliníku

Noordin Kasoma z Ugandy se rozhodl vyrábět kola z bambusu.

V Kampale, která leží v africké Ugandě, žije Noordin Kasoma, který se rozhodl pro neobvyklou výrobu kol. Místo dnes...

Kysané zelí je vitaminová bomba, kterou si snadno vyrobíte doma

Kysané zelí je vitaminová bomba, která od pradávna sloužila přes celou zimu...

Udělejte si zásoby vitaminů na zimu a rozjeďte pořádný zelný proces. Návod je zároveň fermentačním autopilotem, který...

Další z rubriky

Čekejte na stálou teplotu pod osm stupňů. Pak je čas na sázení česneku

Když česnek, tak český (22. března 2012, Praha)

V půlce listopadu přichází ideální čas na sadbu česneku. Vypěstujte si kvalitní český paličák na celý příští rok, stačí...

KVÍZ: Umíte v kuchyni využít plané květy, pelyněk či kořen pampelišky?

Jakmile se venku něco zazelená, lze vyrazit s košíkem a nůžkami na bylinky. Jen...

S babím létem mnohde po osvěžujících deštících vyrazily čerstvé bylinky. A pokud bude ještě chvíli pokračovat letošní...

Teď sázejte a na jaře vám zahrada může rozkvést do uklidňující bílé

Pokud toužíte po prosvětlené uklidňující zahradě, nalaďte ji do bílé. Zdaleka...

Pokud toužíte po prosvětlené uklidňující zahradě, nalaďte ji do bílé. Zdaleka nejde jen o sněženky či bledule. Z...

Najdete na iDNES.cz