Soutěžní zahrady jako přehlídka splněných snů a spousty radostné práce

Soutěž   15:00aktualizováno  15:00
Ne každá zahrada je od jara do podzimu kvetoucím rájem plným barev a vůní. Každý má o její podobě jinou představu a ideály krásy máme také různé. Porovnat to můžete i na dalších příspěvcích našich čtenářů, posledních vybraných do druhého kola soutěže Naše krásná zahrada. Je v nich od každého něco.
Část 1/10

Zahrádka mladé rodiny plodí už rok po založení na zelené louce

Zahrada Soni Maškové rok po založení „na zelené louce“.

Zahrádka mladé rodiny, pouhý rok po založení „na zelené louce“.

Na zahrádce rodiny Soni Maškové u nového řadového domku v Králově Dvoře proběhly po nastěhování před dvěma lety jen hrubé úpravy pozemku - s pomocí bagru a tatrovky zeminy. Tehdy s jedním synkem za ruku a druhým v kočárku. V zimě pak zahrádku oplotili a čekali na loňské jaro.

Před rokem a půl pak v horní části zahrady postavili suchou zídku a pustili se ručně do trhání plevele. Chemii se chtěli vyhnout, takže vzali do ruky krumpáč, aby mohli vytahat i kořeny a v místě budoucího trávníku vybrat kameny. V létě pak zaseli trávník a začali sázet první keříky, stromky a další rostliny.

Zahrada Soni Maškové

Zahrádka je malá a úzká - široká jen 6,5 metru a dlouhá 26 metrů. A protože chtěli prostor co nejefektivněji využít, poradili se zahradní architektkou. Chtěli nejen krásnou zahradu, ale i dost prostoru pro hry dětí a současně mít co ochutnávat v průběhu celé sezony. 

Okrasná část zahrady navazuje hned na dřevěnou terasu, na kterou se vstupuje hned z obývacího pokoje. Uprostřed mírně svažité části je trávník, kde mohou děti jezdit na tatrovce i válet sudy, nicméně podél plotu jej na obou stranách lemují záhony. Tam majitelé zasadili plamének, který v létě krásně kvete a trochu cloní pohledy od sousedů i z chodníku. Dále převislý smrk,  sakuru, borovici kleč, tavolníky, brslen a ořechoplodec. Pár trvalek a pnoucí hortenzii, která se bude pnout po zídce oddělující terasu u domu od sousedů. A asijskou hrušeň nashi a převislou moruši, tu už letos všichni ochutnali.

Čtenářská anketa k 2. kolu soutěže NAŠE KRÁSNÁ ZAHRADA už ve čtvrtek 27. 9.

Z příspěvků zaslaných do soutěže jsme jich nakonec vybrali 22, nicméně desítkám dalších čtenářů patří poděkování, že se i oni chtěli o radost ze své zahrady s ostatními podělit. Z těch vybraných budete moci od 27. září do 3. října v čtenářské anketě vybírat, které si podle vás zaslouží odměnu v podobě zahradních pomocníků a nábytku pro chvíle odpočinku.

Ceny pro 2. kolo: Pět balíčků obsahujících sestavu zahradního nábytku EVA,...

Ceny pro 2. kolo: Pět výherců vybraných v čtenářské anketě obdrží balíček výrobků Fieldmann určených pro zahradu v maloobchodní hodnotě 10 879 korun a obsahující sestavu zahradního nábytku EVA, elektrickou řetězovou pilu Oregon a akumulační nůžky na trávu a keře. 

Na tuto část navazuje kus rovného trávníku s broskvoní, která už bohatě plodila. Na plotu se tu pne kiwi a roste tu i muchovník. Vešly se i tři jabloně. „A když nám tu na jaře rozkvetly vlčí máky, tak jsme chvíli ani trávu nesekali, abychom se mohli kochat tou nádherou,“ popisuje začínající zahrádkářka, jakou jim zahrádka přináší už po roce radost. Místo v této části našlo i pískoviště pro děti a měla by přibýt i zahradní chatka na nářadí a kola. 

 A nad suchou zídkou je hlavní užitková část zahrady, kde už dnes rostou borůvky a rybíz, měsíční jahody, po plotě se vine vinná réva. Letos se tu dařilo i několika keříkům rajčat.

Kompost je úplně vzadu (směrem od domu). Na vyvýšené zídce je na jedné straně jahodový záhon a nad ním vybudovali ještě vyvýšený záhon, aby se vyrovnal svažitý terén. Tam si děti letos vypěstovaly hrášek, špenát, mrkve a ředkvičky. Takže sem pravděpodobně ještě jeden vyvýšený záhon přidají.

Kolem plotu tu ještě nasázeli maliny, malinoostružiny a ostružiny a doufají, že časem vytvoří pěknou zelenou clonu kolem plotu. Zeminu jim neustále vylepšují kompostem a všechny záhony mulčují slámou či kůrou. „Velmi se nám to osvědčilo, zem tak rychle nevysychala,“ konstatuje mladá paní.

Malé zahrádce se tak už po roce daří rodině přinášet vše, co od ní očekávali. „Jsme rádi, že se vyplatilo obětovat loni téměř všechen volný čas práci na zahradě. Nyní si my i děti zahradu konečně užíváme,“ uzavírá maminka Soňa s tím, že se děti radují z každé ještěrky nebo ptáčka, co tu zahlédnou. Krmítko na zimu už mají připravené. A plánují vyrobit i hotel pro nejrůznější hmyz.

Autor:

Nejčtenější

Snažte se dostat vodu do zahrady, radí zahradní architekt Ferdinand Leffler

Pozor na náročnost. Voda v přírodním jezeru je živá a poskytuje domov řadě...

Voda v zahradě je nesmírně přitažlivá a současně citlivá na péči. Dodává ovšem místu nenahraditelnou atmosféru a tlumí...

Dešťová voda je pro zahradu spása, v suchu se nebudete bát o budoucí úrodu

Takto to vypadá v praxi, když vám na zahradě instalují akumulační nádrž.

Vodu z deště zachycují lidé do sudů snad od nepaměti. Pro záhony je prospěšnější než ta z kohoutku. Vybudovat můžete i...

Extrémně svažitý pozemek manželé podpírají kamennými zídkami i pražci

Zahrada v malé obci na Brněnsku je vybudována na svažitém, hodně kamenitém...

Když si pan Martin z jižní Moravy pořídil spolu s manželkou svažitý pozemek orientovaný na jih, ještě netušil, co ho...

Rozkvetlá zahrada v centru Hodonína, kde se relaxuje i sbírá úroda

Zahrada u starého domu koresponduje s atmosférou místa. Asi byste netipovali,...

„Chceme dům se zahradou a ne se psím výběhem, řekli jsme si při hledání vysněného bydlení. A povedlo se. V roce 2013...

Pohlreich se pustil do hovězího pupku. Vyšperkoval ho cibulovou marmeládou

Flank steak s rajčaty a cibulovou marmeládou

Zatímco běžné steaky jako rib eye nebo nízký roštěnec se dávají na gril nakrájené proti vláknu, u flank steaku alias...

Další z rubriky

Guru kutilů sám moc nekutil. Přemek Podlaha by se dožil 81 let

Přemek Podlaha ještě při aktivním natáčení

Guru zahrádkářů a kutilů Přemek Podlaha by se 13. června 2019 dožil 81. narozenin. Hodně se vyžíval na zahradě, na...

Rozkvetlá zahrada v centru Hodonína, kde se relaxuje i sbírá úroda

Zahrada u starého domu koresponduje s atmosférou místa. Asi byste netipovali,...

„Chceme dům se zahradou a ne se psím výběhem, řekli jsme si při hledání vysněného bydlení. A povedlo se. V roce 2013...

Zahrada s obřím jezírkem a automatickou závlahou, manželčin splněný sen

Pohled na celé jezírko, jehož rozloha je opravdu úctyhodná. Neztratilo by se...

Zahrada, kde si musíte připadat jako na dovolené. Vzrostlé stromy poskytují dostatečné soukromí i stín, jezírko s...

Najdete na iDNES.cz