Zahrada budovaná s dětmi, kde nechybí záhony zeleniny, králíci a slípky

Soutěž   12:00aktualizováno  12:00
„Od letošního října nám na zahradě ještě přibudou včely. Už se těším, až pojedeme k panu včelaři pro domluvené oddělky. Úly už máme na zahradě připravené,“ napsala dvanáctiletá Bára, která rodičům od mala s radostí pomáhá na zahradě u rodinného domu. Tu teď přihlásili do soutěže Naše krásná zahrada.

Vzorně uspořádaná zahrada, kde mají své místo záhony zeleniny i kurník a výběh se slepicemi. | foto: Pavlína Čelikovská

Venkovská zahrádka rodiny Pavlíny Čelikovské vypadá doslova jako ze žurnálu a našli byste ji jen kousek od Prahy. Budují ji 15 let, tedy od doby, kdy dostavěli nový dům, nastěhovali se do něj a narodil se jim syn.

Fotogalerie

Tehdy začali pozemek osazovat prvními keříky a stromky, u kterých si vůbec nebyli jistí, zda přežijí zimu. „Vysadili smrky, jedle, živé ploty, slivoň, jilmy, jabloň, třešeň, rybíz, hortenzie, lilie, zvonky, měsíčky, levanduli, rozmarýnu, mátu, mateřídoušku, dobromysl, majoránku, křen, růže, hyacinty, kapradí, pivoňky, krokusy, narcisy, tulipány, sněženky a řadu dalších rostlin. Nakonec vyseli i trávu,“ tlumočí Bára vyprávění maminky, jak zahrada vznikala.

Nezůstalo jen u osazování. Na zahradě si rodina vybudovala i skalku z velkých pískovcových kamenů dovezených z lomu v Ostroměři. Osadili ji spoustou netřesků a skalniček, na její vršek zasadili borovici kleč a zabudovali do ní i jezírko s tekoucím potůčkem, u kterého Bára ráda posedává.

Další léto postavili zahradní domek. V něm teď přes léto často vaří, grilují i přespávají. A užívají si bazén i velký zeleninový záhon, skvělou zásobárnu kuchyně, kam stačí zaběhnout a vybrat si, co je potřeba. Nechybí ani záhony s jahodami, malinami, rybízem a borůvkami, takže je celé léto co sklízet. „Na zimu vždycky uvaříme spoustu marmelády,“ pochvaluje si Bára.

Slípky mají kurník i výběh a možnost pobytu na sluníčku i ve stínu.
Na dvoře nechybí pořádná králíkárna.
Chov novozélandských červených králíků obě děti baví.

Pořízení velké králíkárny Bára sama pamatuje, byli už s bráškou trochu větší. Tehdy začali chovat novozélandské červené králíky. A vybudovali také kurník a výběh pro slepičky hedvábničky, které letos odchovaly šestnáct kuřátek.

Čtenářskou anketu k 2. kolu soutěže NAŠE KRÁSNÁ ZAHRADA přineseme 27. září

Uzávěrka soutěže již proběhla, ze zaslaných příspěvků jsme opět vybrali dvacet zahrad. Některé jsme již zveřejnili, s dalšími vás ještě seznámíme. Tak, abyste mohli v čtenářské anketě od 27. září do 3. října vybrat, které zahrady vás uchvátily natolik, že si podle vás zaslouží odměnu. 

Ceny pro 2. kolo: Pět balíčků obsahujících sestavu zahradního nábytku EVA,...

Ceny pro 2. kolo: Pět výherců vybraných v čtenářské anketě obdrží balíček výrobků Fieldmann určených pro zahradu v maloobchodní hodnotě 10 879 Kč a obsahující sestavu zahradního nábytku EVA, elektrickou řetězovou pilu Oregon a akumulační nůžky na trávu a keře. 

Teprve loni si rodina na zahradu pořídila i velký skleník na okurky, rajčata, papriky a spoustu další zeleniny. „Letos máme takovou úrodu okurek a rajčat, že je ani nestíháme jíst. Rozdáváme je a taky jsme nějaké s bráchou prodali, udělali jsme si stánek u silnice,“ popisuje nadšeně Bára, která díky rodičům dobře ví, co vypěstování dobrého ovoce a zeleniny obnáší a jakou péči potřebují.

Ani na této zahradě nechybí okrasná část pro radost. Svoji tu mají i obě děti, maminka jim totiž vedle skleníku nechala záhon na letničky. „Já a brácha jsme do záhonu zasázeli, co nám přivezl děda ze zahradnictví. Macešky, begonie, afrikány, voskovky, milion bells, lobelky, verbeny a muškáty. Všichni nám záhon chválí, celé léto totiž kvete, tak máme radost,“ rozplývá se školačka. A těší se, jak jim ještě letos na zahradu přibudou i již zmíněné včely.

Pořádný kus práce je na této zahradě každopádně znát. Je jasné, že je to každodenní radost i starost a je tu pořád co dělat, i kolem zvířat. A je fajn, když právě péče o zahradu celou rodinu baví a stane se příjemnou součástí života.

Autor:

Tipy na jaro


Nejčtenější

Kuře v jogurtu podle Pohlreicha. Ozvláštnil ho kurkumou a chilli

Kuřecí plátek nakládaný v jogurtové marinádě

Šéfkuchař Zdeněk Pohlreich jako by naslouchal fanouškům a od poměrně drahého hovězího masa se přesouvá do lidovějších...

Odis je ideální psí společník z Ukrajiny, miluje sport i lenošení na gauči

Toto plemeno se skvěle hodí na všemožné psí sporty.

Ukrajinský odis je univerzální společník vhodný jak pro sport, tak lenošení na gauči. Je to vynikající rodinný...

Zakládáte či chcete měnit svou zahradu? Nejdříve si ujasněte koncepci

Patříte-li mezi společenské typy, můžete zahradu koncipovat jako velký obývák s...

Chystáte se vybudovat novou zahradu či změnit vzhled té stávající? Právě vám je tedy určen pětidílný seriál magazínu...

V Česku se téměř polovina domácností točí kolem psa

Jemná psí masáž . I takové rozmazlování může být součástí služeb psího hotelu.

Česko je psí velmoc. Hafany už nepoužíváme jen k hlídání svého domu. Také s nimi tančíme, voláme jim taxík a posíláme...

Rodinnou zahradu na kraji města architekti propojili s okolní krajinou

Z nudné smutné placky u novostavby rodinného domku vytvořili architekti se...

Mladí manželé z Českolipska měli už při výstavbě domu jasno v tom, že si nechají od architekta navrhnout i zahradu. Jen...

Další z rubriky

Zakládáte či chcete měnit svou zahradu? Nejdříve si ujasněte koncepci

Patříte-li mezi společenské typy, můžete zahradu koncipovat jako velký obývák s...

Chystáte se vybudovat novou zahradu či změnit vzhled té stávající? Právě vám je tedy určen pětidílný seriál magazínu...

Italští vinaři si pod sebou řežou větev. Ničí půdu výrobou prosecca

Prosecco je v současné době jedním z nejoblíbenějších nápojů.

Někde erozi půdy způsobuje řepka nebo kukuřice, v Itálii vinice. Je to důsledek průmyslové nadprodukce, jejíž výsledkem...

Nechte brouky žít, na zahradě se vám nakonec odvděčí

Svinka (Armadillidium)

Nemusejí se vám zrovna líbit, ale na zahradě odvedou pořádný kus práce. Takový škvor vás zbaví mšic a třeba zlatohlávek...

Najdete na iDNES.cz