Zahrada budovaná s dětmi, kde nechybí záhony zeleniny, králíci a slípky

Soutěž   12:00aktualizováno  12:00
„Od letošního října nám na zahradě ještě přibudou včely. Už se těším, až pojedeme k panu včelaři pro domluvené oddělky. Úly už máme na zahradě připravené,“ napsala dvanáctiletá Bára, která rodičům od mala s radostí pomáhá na zahradě u rodinného domu. Tu teď přihlásili do soutěže Naše krásná zahrada.

Vzorně uspořádaná zahrada, kde mají své místo záhony zeleniny i kurník a výběh se slepicemi. | foto: Pavlína Čelikovská

Venkovská zahrádka rodiny Pavlíny Čelikovské vypadá doslova jako ze žurnálu a našli byste ji jen kousek od Prahy. Budují ji 15 let, tedy od doby, kdy dostavěli nový dům, nastěhovali se do něj a narodil se jim syn.

Fotogalerie

Tehdy začali pozemek osazovat prvními keříky a stromky, u kterých si vůbec nebyli jistí, zda přežijí zimu. „Vysadili smrky, jedle, živé ploty, slivoň, jilmy, jabloň, třešeň, rybíz, hortenzie, lilie, zvonky, měsíčky, levanduli, rozmarýnu, mátu, mateřídoušku, dobromysl, majoránku, křen, růže, hyacinty, kapradí, pivoňky, krokusy, narcisy, tulipány, sněženky a řadu dalších rostlin. Nakonec vyseli i trávu,“ tlumočí Bára vyprávění maminky, jak zahrada vznikala.

Nezůstalo jen u osazování. Na zahradě si rodina vybudovala i skalku z velkých pískovcových kamenů dovezených z lomu v Ostroměři. Osadili ji spoustou netřesků a skalniček, na její vršek zasadili borovici kleč a zabudovali do ní i jezírko s tekoucím potůčkem, u kterého Bára ráda posedává.

Další léto postavili zahradní domek. V něm teď přes léto často vaří, grilují i přespávají. A užívají si bazén i velký zeleninový záhon, skvělou zásobárnu kuchyně, kam stačí zaběhnout a vybrat si, co je potřeba. Nechybí ani záhony s jahodami, malinami, rybízem a borůvkami, takže je celé léto co sklízet. „Na zimu vždycky uvaříme spoustu marmelády,“ pochvaluje si Bára.

Slípky mají kurník i výběh a možnost pobytu na sluníčku i ve stínu.
Na dvoře nechybí pořádná králíkárna.
Chov novozélandských červených králíků obě děti baví.

Pořízení velké králíkárny Bára sama pamatuje, byli už s bráškou trochu větší. Tehdy začali chovat novozélandské červené králíky. A vybudovali také kurník a výběh pro slepičky hedvábničky, které letos odchovaly šestnáct kuřátek.

Čtenářskou anketu k 2. kolu soutěže NAŠE KRÁSNÁ ZAHRADA přineseme 27. září

Uzávěrka soutěže již proběhla, ze zaslaných příspěvků jsme opět vybrali dvacet zahrad. Některé jsme již zveřejnili, s dalšími vás ještě seznámíme. Tak, abyste mohli v čtenářské anketě od 27. září do 3. října vybrat, které zahrady vás uchvátily natolik, že si podle vás zaslouží odměnu. 

Ceny pro 2. kolo: Pět balíčků obsahujících sestavu zahradního nábytku EVA,...

Ceny pro 2. kolo: Pět výherců vybraných v čtenářské anketě obdrží balíček výrobků Fieldmann určených pro zahradu v maloobchodní hodnotě 10 879 Kč a obsahující sestavu zahradního nábytku EVA, elektrickou řetězovou pilu Oregon a akumulační nůžky na trávu a keře. 

Teprve loni si rodina na zahradu pořídila i velký skleník na okurky, rajčata, papriky a spoustu další zeleniny. „Letos máme takovou úrodu okurek a rajčat, že je ani nestíháme jíst. Rozdáváme je a taky jsme nějaké s bráchou prodali, udělali jsme si stánek u silnice,“ popisuje nadšeně Bára, která díky rodičům dobře ví, co vypěstování dobrého ovoce a zeleniny obnáší a jakou péči potřebují.

Ani na této zahradě nechybí okrasná část pro radost. Svoji tu mají i obě děti, maminka jim totiž vedle skleníku nechala záhon na letničky. „Já a brácha jsme do záhonu zasázeli, co nám přivezl děda ze zahradnictví. Macešky, begonie, afrikány, voskovky, milion bells, lobelky, verbeny a muškáty. Všichni nám záhon chválí, celé léto totiž kvete, tak máme radost,“ rozplývá se školačka. A těší se, jak jim ještě letos na zahradu přibudou i již zmíněné včely.

Pořádný kus práce je na této zahradě každopádně znát. Je jasné, že je to každodenní radost i starost a je tu pořád co dělat, i kolem zvířat. A je fajn, když právě péče o zahradu celou rodinu baví a stane se příjemnou součástí života.

Autor:

Nejčtenější

Chtěla kocoura na mazlení, on na ni místo toho útočí. I na vnoučata

Ačkoliv působí jako agresor, podle Kláry kocour Mazlík ve skutečnosti jen...

Šestiletý kocour důchodkyně z Milevska se sice jmenuje Mazlík, ovšem jakémukoliv souznění se svým jménem se úspěšně...

Jídlo se má zapíjet, klidně i ryba mlékem. Panák na vytrávení je však zlo

Pivo je oblíbené zejména v kombinaci s obtížněji stravitelnými pokrmy. Ty jsou...

Zatímco Francouzi a Italové při jídle obvykle sáhnou po sklence vína, drsní seveřané dávají přednost...

Gastronomie je náhradní vojenská služba, řekl Pohlreich v Rozstřelu

Zdeněk Pohlreich v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel.

Zdeňka Pohlreicha znají mnozí jen díky roli televizního šéfa, kterou loni po deseti letech s úlevou opustil. Další ho...

V Ugandě staví odolná kola z bambusu. Vydrží víc než z oceli nebo hliníku

Noordin Kasoma z Ugandy se rozhodl vyrábět kola z bambusu.

V Kampale, která leží v africké Ugandě, žije Noordin Kasoma, který se rozhodl pro neobvyklou výrobu kol. Místo dnes...

Kysané zelí je vitaminová bomba, kterou si snadno vyrobíte doma

Kysané zelí je vitaminová bomba, která od pradávna sloužila přes celou zimu...

Udělejte si zásoby vitaminů na zimu a rozjeďte pořádný zelný proces. Návod je zároveň fermentačním autopilotem, který...

Další z rubriky

Fíky na Moravě a „poklad Inků“ v Čechách. Změny klimatu promění česká pole

Za několik let možná na našich polích uvidíme i rostliny čiroku.

České zemědělství čekají podle některých odborníků v příštích dvaceti letech změny. Oteplování podnebí a dlouhá i suchá...

OBRAZEM: Užijte si krásný podzim, inspirujte se, ochutnejte dýně

Přes třicet druhů dýní, ať už jsou využitelné v kuchyni či určené pouze na...

Přes třicet druhů dýní, ať už jsou využitelné v kuchyni či určené pouze na okrasu, lze tento víkend a celý následující...

Pando umírá. Jeden z nejstarších organismů zabíjejí jelenci a člověk

Oblast Fishlake National Forest

Velká kolonie topolu osikovitého nazývané Pando v americkém Utahu je ve vážném ohrožení. Podle vědců je to důsledkem...

Najdete na iDNES.cz