Se zahradou si hraje. Má být oslavou života, pod jehličnany je mrtvo, říká

Soutěž aktualizováno 
Zahradničí přes dvacet let a miluje anglický a holandský typ neformálních zahrad s ostrým kontrastem květů a syté zeleně. Což ovšem funguje jen v případě častých srážek, které teď značně chybí. Do soutěže Naše krásná zahrada poslal Petr Bednář snímky místa, které v tomto duchu proměňuje devátým rokem.

Růže jsou podle majitele tohoto nádherně rozkvetlého království pro každou zahradu základem. Kvetou od jara do podzimu. | foto: Petr Bednář

Když se Petr Bednář před devíti lety přestěhoval, na jeho současné zahradě zbyly po předchozích majitelích jen tři broskvoně a jehličnany, které nemá rád.

Zahrada od jara do podzimu

Je přesvědčen, že se české zahradničení zvrhlo jen v sázení chvojí. „Je všude, přitom pod ním nic neroste, protože neopadavá. I na jaře je pod ním mrtvo, takže jen těžko symbolizuje dynamiku života a střídání ročních období,“ vysvětluje nadšený zahrádkář, proč by jen kvůli „bezúdržbovosti“ neměly být české zahrady zavaleny jehličnany.

„To nejkrásnější, co na 50. rovnoběžce máme, je střídání ročních období. Což skvěle symbolizují listy. A vůbec nevadí, kolik je s nimi na podzim práce,“ říká.

A může si to dovolit. Ze snímků jeho zahrady je evidentní, že se tím opravdu řídí. Pokud si projdete celou fotogalerii, můžete obdivovat barevné proměny jeho zahradního království, které má pouhých 500 metrů čtverečních. A v našem archivu lze dokonce nahlédnout, jak zahrada vypadala před šesti lety

Delphinium (stračka) pro skvělý kontrast, ovšem špatně přezimující a těžko...
Echinacea - vpravo, se také dobře rozmnožuje semeny. Bohužel jen ta botanická,...
Podzim, to jsou i barevné javory, astry, brsleny, listy meruněk a  konec růží.

Jaro, léto a podzim na jedné zahradě...

Dnes už tu moc místa na další výsadbu nezbývá. Nicméně po osmi letech je majitel této zahrady ve fázi, kdy zejména u trvalek zjišťuje, čemu se bude dařit v daných podmínkách. Tedy ve 415 metrech nadmořské výšky a jílovité zemi. 

Soutěž NAŠE KRÁSNÁ ZAHRADA stále probíhá

Série cca 8 fotografií vlastní zahrady (ideálně šířkových) včetně jejího popisu lze posílat až do středy 12. září 2018, 12:00 hodin, na e-mailovou adresu redakce soutez.hobby@idnes.cz. Do předmětu zprávy uveďte „Naše krásná zahrada“, velikost e-mailu maximálně 5 MB (případně snímky zašlete přes www.uschovna.cz).

„Zhruba po deseti letech začnu vytvářet květinové kompozice - až budu mít alespoň trochu ověřeno, co přežije a co ne,“ vysvětluje nadšenec, který miluje nejen anglické zahrady, ale i sázení, pletí, stříhání i zalévání a na zahradě by klidně strávil celý rok. Protože i kdyby zahradničil 100 let, bude toho o přírodě pořád vědět jen zlomek.

Miluje totiž dynamiku zahrady, byť se někomu může zdát statická. „Něco se zasadí, něco převládne, něco zhyne, něco se rozsemení, něco vůbec,“ konstatuje. A neustále prolehčuje jílovitou zem vlastním kompostem. Protože i kompostování je naprosto fascinující proces. A jílovitá zem humus potřebuje.

10 výherců získá v soutěži Naše krásná zahrada balíčky výrobků značky Fieldmann v hodnotě deseti tisíc korun

Soutěž je dvoukolová, k zařazení do prvního kola vybírá redakce z příspěvků zaslaných do 12. srpna, do druhého kola soutěže se ovšem lze zapojit až do 12. září. V každém kole čtenáři vyberou pět zahrad, které je nejvíc zaujaly (zde podrobná pravidla soutěže), čtenářskou anketu se zahradami zařazenými do prvního kola soutěže zveřejníme 22. 8.

Ceny pro 1. kolo: Pět výherců obdrží balíček výrobků Fieldmann určených pro zahradu v maloobchodní hodnotě 10 388 Kč obsahující benzinovou sekačku (šířka záběru 40 cm), benzinový křovinořez (obsah motoru 25 ccm) a akumulační teleskopické nůžky na trávu a keře.

Ceny pro 1. kolo: Pět balíčků obsahujících benzínovou sekačku, benzínový...

Ceny pro výherce 1. kola (5 balíčků)

Ceny pro 2. kolo: Pět balíčků obsahujících sestavu zahradního nábytku EVA,...

Ceny pro výherce 2. kola (5 balíčků)

Ceny pro 2. kolo: Pět výherců vybraných v čtenářské anketě obdrží balíček výrobků Fieldmann určených pro zahradu v maloobchodní hodnotě 10 879 Kč obsahující sestavu zahradního nábytku EVA, elektrickou řetězovou pilu Oregon (o výkonu 2400 W) a akumulační nůžky na trávu a keře. 

Autor:

Nejčtenější

Snažte se dostat vodu do zahrady, radí zahradní architekt Ferdinand Leffler

Pozor na náročnost. Voda v přírodním jezeru je živá a poskytuje domov řadě...

Voda v zahradě je nesmírně přitažlivá a současně citlivá na péči. Dodává ovšem místu nenahraditelnou atmosféru a tlumí...

Dešťová voda je pro zahradu spása, v suchu se nebudete bát o budoucí úrodu

Takto to vypadá v praxi, když vám na zahradě instalují akumulační nádrž.

Vodu z deště zachycují lidé do sudů snad od nepaměti. Pro záhony je prospěšnější než ta z kohoutku. Vybudovat můžete i...

Extrémně svažitý pozemek manželé podpírají kamennými zídkami i pražci

Zahrada v malé obci na Brněnsku je vybudována na svažitém, hodně kamenitém...

Když si pan Martin z jižní Moravy pořídil spolu s manželkou svažitý pozemek orientovaný na jih, ještě netušil, co ho...

Rozkvetlá zahrada v centru Hodonína, kde se relaxuje i sbírá úroda

Zahrada u starého domu koresponduje s atmosférou místa. Asi byste netipovali,...

„Chceme dům se zahradou a ne se psím výběhem, řekli jsme si při hledání vysněného bydlení. A povedlo se. V roce 2013...

Pohlreich se pustil do hovězího pupku. Vyšperkoval ho cibulovou marmeládou

Flank steak s rajčaty a cibulovou marmeládou

Zatímco běžné steaky jako rib eye nebo nízký roštěnec se dávají na gril nakrájené proti vláknu, u flank steaku alias...

Další z rubriky

Víkend, kdy vás pustí do těch nejkrásnějších zahrad. Využijte toho

Historická zahrada zámku Mitrowicz v Kolodějích nad Lužnicí bude v rámci...

Zahrady veřejné i rodinné, komunitní i zámecké parky, zahrady přírodní, smyslové i vodní. Místa, kde se můžete kochat,...

Obnovil záhony trvalek, přidal nová zákoutí a zahrada mu kvete celý rok

Zahrada na Karvinsku nejen na prahu léta hýří barvami.

„Asi nesplňuje požadavky moderní zahradní architektury a z množství rostlinných druhů bude jásat snad jen botanik. Ale...

Dešťová voda je pro zahradu spása, v suchu se nebudete bát o budoucí úrodu

Takto to vypadá v praxi, když vám na zahradě instalují akumulační nádrž.

Vodu z deště zachycují lidé do sudů snad od nepaměti. Pro záhony je prospěšnější než ta z kohoutku. Vybudovat můžete i...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz