Jak čtenáři iDNES.cz zahradničí ve městě, na venkově i ve vnitrobloku

  • 1
První kolo letní čtenářské soutěže Naše krásná zahrada končí v neděli. Projděte si další ochutnávku vypovídající o tom, jak rozdílné mohou být představy o ideální zahradě. Již brzy budete vybírat, kterých pět soutěžních zahrad si zaslouží odměnu. A až do 12. září se můžete do soutěže zapojit.

Přírodní zahrada respektující potřeby živočichů, kteří na ní žijí. Najdete tu vše, co na venkovskou zahradu patří.

Zahrada, na které to žije po celý rok

Jana Klimešová svou zahradu poblíž Přerova přihlásila do soutěže s tím, že nemá ráda sterilní trávníky a túje, ale zahrady, kde to žije. „Zahradou chci dát najevo, že by lidé měli víc chránit přírodu i tím, že budou pěstovat květiny. Protože živočichů je málo, zvláště motýlů,“ konstatuje . Pravda je, že životem pulsující zahrada přinese člověku nejvíc radosti a odplaví stres.

Zahrada Jany Klimešové

Zahradu na snímcích zakládali s manželem sami, což dalo spoustu práce. „Postupem času se trvalky tak rozrostly, že není potřeba častého pletí, a od jara do zimy tu neustále něco kvete,“ raduje se ze své zahrady a nespočtu různých květin čtenářka, která té barevnosti říká „rozházené pastelky“.

Na jaře na její zahradě rozkvetou sněženky, krokusy, tulipány a talovíny, v létě třapatky, monardy, sporýše či perovskie, a na podzim astry, rozchodníky a další. Nechybí ani keře s jedlými plody jako jsou muchovník, šípky, bez či  aronie. Ty se navíc na podzim krásně zbarví a spolu s okrasnými trávami dělají nádheru i v zimě.
A po celé zahradě to žije. „Pokud totiž máte zahradu plnou květin, přilákáte hmyz - motýly, včely, čmeláky, berušky - a ten zase ptáky. Kolem jezírka plného karasů skáčou žabky a poletují vážky a šidélka. Své úkryty si tu našli i ještěrky a ježci, takže škůdci u nás nemají šanci,“ uzavírá nadšeně paní Klimešová, která přiznává, že je na své zahradě doslova závislá.

Soutěž NAŠE KRÁSNÁ ZAHRADA stále probíhá

Pošlete sérii fotografií své zahrady a jednoduše popište zhruba na 30 řádcích (cca 1800 znaků) její příběh. Příspěvky lze posílat až do středy 12. září 2018, 12:00 hodin, na e-mailovou adresu redakce soutez.hobby@idnes.cz. Do předmětu zprávy uveďte „Naše krásná zahrada“, velikost e-mailu by neměla mít přes 5 MB (případně - ideálně šířkové snímky - zašlete přes www.uschovna.cz).

Mladá čtyřletá zahrada u prvorepublikového domu

Vyvýšené zeleninové záhony ze starých trámů mají rozměry cca 140 x 160 cm a stojí v místě, kde nejdéle svítí slunce, aby zelenina pěkně dozrávala. Doleželovi pěstují hlavně rajčata, mrkev, hrášek, kopr, cibulku a jahody.

Zahrada rodiny Lenky Doleželové ještě dýchá novotou, i když je budovaná u prvorepublikového domu v historické městské zástavbě. Dům postavený v roce 1924 jim před čtyřmi lety naprosto učaroval. Zrekonstruovali ho a atmosféru první republiky se snažili vnést i do zahrady. „Chtěli jsme, aby zahrada vstupovala do domu a dům zase do zahrady. Aby zahrada nebyla pouze samostatný objekt obklopující dům. Chtěli jsme pomocí průhledů a dispozičního řešení domu vytvořit útulné místo, vlastní oázu klidu uprostřed organismu města,“ píše mladá maminka k fotografiím své zahrady. 

Zahrada Doležalových u prvorepublikového domu

Zahrada nemá ani 300 m² a je koncipovaná do dvou výškových úrovní. Dřevěná terasa z termoborovice v těsné návaznosti na dům je určená pro chvíle odpočinku a díky přístavbě obývacího pokoje, jídelny a kuchyně krásně krytá od ulice a poskytuje dostatek soukromí pro posezení.

Vyvýšený záhon s výsadbou okrasných stínomilných trvalek, travin a dřevin  navazuje na vysokou zeď od sousedů, Dává brzy stín, tak tu na ocelových lankách bují popínavky jako lonicera a přísavník. Dominantu záhonu tvoří červenolistý javor, záhon s bylinkami do kuchyně je přístupný z terasy.

Zhruba o půl metru níže položená část zahrady tvoří druhou terasu: se zeleninovými záhony, ovocnými stromy i volnou travnatou plochou pro děti. Od branky vede kamenný chodníček a terén je vyrovnán suchou kamennou zídkou osázenou trvalkami, travinami a bylinkami, které milují slunce.

Dřevěná terasa navazuje na dům a poskytuje dostatek soukromí. Pod terasou je umístěna nádrž na dešťovou vodu, kterou rodina využívá na zálivku zahrady, splachování WC a praní.

Mladí manželé mysleli i na maximální využití dešťové vody

Staré opracované trámy z rekonstrukce prvorepublikového domu se použily i pro stavbu vyvýšených zeleninových záhonů, pískoviště a vyrovnání terénu. „Chtěli jsme docílit co největší autenticity a využít přímo na pozemku to, co tady už bylo,“ popisuje Lenka Doleželová. Konstrukce záhonů spočívá ve štěrkovém loži pro odvod povrchové vody, vnitřní část chrání nopová folie a zahradní obrubník a užitková plocha je tak esteticky i funkčně oddělena od trávníku. Pěstují tu základní zeleninu a ovoce bez použití chemie.

Zahrada Doležalových u prvorepublikového domu

Za zeleninovými záhony vysadili i vinnou révu, z ovocných stromů vybrali kvůli omezenému místu dřeviny sloupovitého tvaru s prostorově méně náročnou korunou. Hruška, dvě jabloně, meruňka, dvě třešně a švestka rostou podél plotu se sousedy. A za pár let se tu krásně zapojí živé ploty z hlohyní a habrů.

Vyřešeno tu mají i nakládání s dešťovou vodou: využívá se na zálivku zahrady, splachování WC a praní. Pětikubíková retenční nádrž je skrytá pod terasou, dopouští se z vnitroblokové části střechy s přepadem do vsaku v zahradě. Uliční část střechy je svedena do menších nadzemních nádrží s přepadem do kanalizace, domácí vodárna s čerpadlem sídlí ve sklepě. Užitková voda teče z venkovního kohoutku pro konev a zahradní hadici, na fasádě zahradního domku je ale i repasovaný zahradní dřez s pitnou vodou.

V letních měsících se tedy tato do detailu promyšlená zahrada stává pro rodinu s malým dítětem dalším obytným pokojem, který maximálně zvyšuje uživatelskou hodnotu domu. A mladá rodina s ní má ještě spoustu plánů, ať už půjde o stavbu pergoly nad terasou, nebo výsadbu dalších rostlin i dřevin. 

Zahrádka na pražském dvorečku

Zahrada na městském dvorku

Jana Bludská si „svoji zahrádku“ vytvořila na původně zanedbaném dvorku uprostřed řadové zástavby domů v Praze Michli. Neraduje se z ní tedy sama.

“Pěstuji tu nejen květiny, ale i mini-kiwi, které každoročně překvapí množstvím plodů. Lze tu trávit příjemné chvíle s knížkou, i když většinou běhám okolo trávníků a pletí květin,“ konstatuje čtenářka, že i malá zahrádka chce svoje.

Fotogalerie zeleného dvorku Jany Bludské v Praze

Málokterý návštěvník zvenku prý očekává, že tu mezi domy narazí na takovou oázu zeleně. I pavlač zdobí její opečovávané muškáty, takže je toto bydlení v hlavním městě - a přitom v zeleni - opravdu příjemné.

10 výherců získá v soutěži Naše krásná zahrada balíčky výrobků značky Fieldmann v hodnotě deseti tisíc korun

Soutěž je dvoukolová, v každém kole čtenáři vyberou pět zahrad, které je nejvíc zaujaly (zde podrobná pravidla soutěže).

Ceny pro 1. kolo: Pět výherců obdrží balíček výrobků Fieldmann určených pro zahradu v maloobchodní hodnotě 10 388 Kč obsahující benzinovou sekačku (šířka záběru 40 cm), benzinový křovinořez (obsah motoru 25 ccm) a akumulační teleskopické nůžky na trávu a keře.

Ceny pro výherce 1. kola (5 balíčků)

Ceny pro výherce 2. kola (5 balíčků)

Ceny pro 2. kolo: Pět výherců vybraných v čtenářské anketě obdrží balíček výrobků Fieldmann určených pro zahradu v maloobchodní hodnotě 10 879 Kč obsahující sestavu zahradního nábytku EVA, elektrickou řetězovou pilu Oregon (o výkonu 2400 W) a akumulační nůžky na trávu a keře. 

Venkovská zahrada u staré roubenky

Této venkovské zahradě nechybí vůbec nic.

To zahrádka Marie Mikudové, o kterou se s manželem starají už 30 let, je od metropole hodně vzdálená. Našli byste ji pod horou Radhošť, v nadmořské výšce zhruba 650 metrů u staré nefalšované valašské roubenky.

Zahrada Marie Mikudové u roubenky na Valašsku

„Kytičky i ostatní práce na zahradě jsou mým koníčkem, včetně každoroční výsadby brambor,“ konstatuje majitelka spokojeně, že si sami vypěstují zásobu brambor na celou zimu. Je přesvědčena, že zahrada jí tak celoročně nahrazuje pobyt ve fitcentru.

Rodinná zahrada jako vzrostlý udržovaný park s bazénem

Rodinná zahrada s bazénem slouží už třetí generaci.

Historii své zahrady zná Milada Tulachová velmi dobře. Na jejím místě totiž bývalo smetiště, kde rostlo pár bříz a všichni z okolí tam vozili odpadky, které zarůstaly maliním. „S mamkou jsme maliní vytrhaly, spálily a odpadky odvezly. Postavil se rodinný dům a mohli jsme začít s budováním zahrady,“ píše.

Fotogalerie rodinné zahrady Tulachových

Kamarád hajný jim tehdy věnoval sadbu smrků a 4 borovice, pak zahradu postupně osazovali okrasnými keři a květinami. „Přibyl kout na opékání buřtů a lavička na ranní kávu, pak můj muž vymyslel ještě bazén, na němž vyrostly naše děti i vnoučata,“ popisuje paní Tulachová svou zahradu, která je plná slunce a současně i klidných zákoutí ideálních na přemýšlení i odpočinek.

Koneckonců výhledem na zahradu se tu kochají i při pití kávy v obýváku, francouzská okna jsou k tomu ideální.

Exotická zahrada s flórou z celého světa

Exotická zahrada čerpající inspiraci z celého světa.

Zhruba v místech, kde se jižně od Prahy sbíhá Vltava se Sázavou, leží další zahrada přihlášená do soutěže Naše krásná zahrada. „Je tomu 15 let,co jsme vlastními silami začali zahradu budovat. Žádné plánky, jen cit a lásku jsme vložili,“ píše Božena Nováková k fotografiím, které mluví samy za sebe.

Fotogalerie exotické zahrady Boženy Novákové

Exotická zahrada čerpající inspiraci z celého světa.

V podstatě je to taková malá botanická zahrada, kde najdete okrasné kvetoucí stromy i další rostliny z nejrůznějších koutů světa. Japonskou kryptomérii, pajehličník přeslenatý, cizokrajné borovice. A daří se jim tu. Nechybí ovšem ani bonsajová zahrádka, jezírka a zákoutí vyloženě vybízející k odpočinku. 

Zahrada, kde začali trávníkem a už z něj moc nezbylo

Zahrada u rodinného domu, která vznikala 15 let.

Také zahrada Lenky Krupičkové letos slaví patnácté výročí, respektive založení trávníku. Také tehdy bylo suché a horké léto, takže si pamatuje, jak byli šťastní, když se na každý večer pravidelně kropené půdě konečně objevil zelinkavý nádech „patrný při pohledu v kleku“. Tráva začala růst.

Skalka, jezírko i vřesoviště Lenky Krupičkové

Poté se teprve začalo rodit to ostatní: živý plot, jezírko, skalka i vřesoviště. „Trávníku postupně ubývalo, dnes převažují plochy osázené rostlinami,“ konstatuje majitelka, která je přesvědčena, že se jim s rodinou na zahradě tak dobře odpočívá právě proto, že si na ní všechno oddřeli sami.

Dnes už by prý trávník v létě nezakládala, počkala by na září. „Přírodu musíme chránit a vodou musíme šetřit,“ píše, bohatší o letité zkušenosti. 

Kde je voda, tam je život, dokazuje i malé jezírko

Jezírko vneslo do zahrady u rodinného domu víc života a pohody.

Jana a Petr Hrabalovi mají zahrádku v řadové zástavbě v Uherském Hradišti. Dnešní podobu s jezírkem dostala před několika lety přetvořením původní „mrkvové“ neboli užitkové zahrady, kde pěstovali bio zeleninu pro své děti.

Koupací jezírko Hrabalových

Pěstování zeleniny přenechali užitkové zahradě svých rodičů a tu svoji proměnili v odpočinkovou zónu se zahradním jezírkem (snímky z období, kdy se jezírko budovalo, najdete ve fotogalerii). S tím čekali, dokud se děti nenaučily samostatně plavat. 

„Jezírko zahradu oživuje a slétají se k němu ptáci ze širokého okolí ke koupeli i uhasit žízeň. Podobně jako vážky,“ pochvalují si Hrabalovi. V jezírku žijí celoročně i čtyři zlatí líni, kteří nahradili nekontrolovatelně se množící karase.

Na zahrádce u rodinného domu nechybí muškáty a růže

Záhon květin našich babiček podél plotu, aby si je všichni užili.

Zuzana Stroukalová zaslala do soutěže Naše krásná zahrada svou chloubu u rodinného domu v Kralupech nad Vltavou. Zahrádka je to sice malá, ale tím raději na ní tráví čas prací i odpočinkem. „V túji vyvedli mláďata kosi, v okapu rehek zahradní,“ popisuje, co všechno se na zahradě dá zažít.

Malá zahrádka u rodinného domu

Kolem rodinného domu jí kvetou cínie, afrikány, růže, lobelky, muškáty, macešky, kopretiny, radost jí dělají i bylinky. Majoránka, kterou suší, rozmarýn, petržel kudrnka, šnytlík. Jen buxus jí letos nehezky ožraly housenky

„Snídaně mezi rozkvetlými květinami, sluncem a zpívajícími ptáky je chvíle, pro kterou stojí za to žít,“ uzavírá poeticky paní Stroukalová.

Soutěž NAŠE KRÁSNÁ ZAHRADA stále probíhá

Pošlete sérii fotografií své zahrady a jednoduše popište zhruba na 30 řádcích její příběh. Příspěvky lze posílat až do středy 12. září 2018, 12:00 hodin, na e-mailovou adresu redakce soutez.hobby@idnes.cz. Do předmětu zprávy uveďte „Naše krásná zahrada“, velikost e-mailu by neměla mít přes 5 MB (případně - ideálně šířkové snímky - zašlete přes www.uschovna.cz).