Nepříjemní škůdci na zahradě. Jak na ně

Se škůdci zahrady se setkáváme každoročně. Není ale vždy třeba volit chemii, mnohdy je lze zahnat přírodními prostředky, které neškodí životnímu prostředí.

Krtek obecný (Talpa europea) není škodlivý, ale vytváří na zahradě neestetické hromádky. | foto: Profimedia.cz

Stanovit konkrétní onemocnění je velmi těžké a napadené rostliny je obvykle nutné zničit. Mezi časté přenašeče patří mšice, soustřeďte se na jejich výskyt. Z houbových chorob jsou nejčastější padlí, rzi a plísně.

Živočišných škůdců je celá řada, od hmyzu v různých vývojových stadiích přes plže až po hlodavce a další savce. Pro řešení nemusíte hned sahat po chemii, existuje množství biologických preparátů, škůdci se dají likvidovat také vysazením jejich přirozených predátorů. Můžete vysadit rostliny, jejichž pach škůdce odpuzuje, nebo vyzkoušet některý z "babských" receptů.

Krtek obecný

Žije několik decimetrů pod zemí na loukách a zahradách, kde buduje četné chodby.

Čím škodí: Černý savec vlastně není škodlivý, protože se živí množstvím nepříjemného hmyzu, zanechává za sebou však nevzhledné kopečky zeminy a při pochozu se země na podvrtaném pozemku propadá.

Co s ním: Krtek je chráněný, takže ho v žádném případě nesmíte zabít. Údajně pomáhá vysazování pryžce křížmolistého (Euphorbia lathyris), který krtka odpuzuje. Fungují i větrné odháněče (v zemi zapíchnuté železné tyče s nasazenými PET lahvemi), elektronická zvuková a vibrační zařízení se umisťují do blízkosti nor, jejich účinky jsou sporné. Existují i pasti na odchyt živých zvířat (vyhněte se jejich kontaminaci lidským pachem, jinak budou neúčinné). Více o bojem s krtkem zde.

Plži

K nejčastějším zahradním škůdcům patří slimáček síťkovaný, slimáček polní, plzák hnědý, plzák obecný, plzák žlutopruhý, plzák žíhaný a novodobě plzák španělský.

Čím škodí: Především ve vlhčích letech dokážou napáchat značnou škodu na zelenině i okrasných rostlinách – živí se jejich pletivem. Když rostlinu nezkonzumují celou, zanechají zbytky slizu.

Co s nimi: Vyplatí se živočichy sbírat (hlavně večer), hubit je posypem solí nebo utopením, nastražovat jim pasti s pivem nebo průmyslově vyráběné. Účinným predátorem jsou kachny (o apetitu kachny běžec indický najdete reportáž zde) a slepice. Při velkém přemnožení lze využít moluscosidy (pesticidy k hubení měkkýšů). Anebo další finty – více rad zde.

Hraboš polní

U nás velmi hojný hlodavec, dlouhý kolem 10 cm, žije obvykle v koloniích. Samice mívají až pět vrhů do roka. Vždy jednou za několik let dojde ke kalamitnímu přemnožení.

Čím škodí: Ohryzává starší stromy na kmenu, mladší stromy až po kořenový systém. Škodí obvykle v zahradách a sadech poblíž polností. Nepohrdne ani zeleninou.

Co s ním: Pravidelně sady čistěte, sekejte trávu, odstraňujte plevele. Pomáhá vysazování aromatických rostlin jako je afrikán, řebčík či česnek, jejichž pach hraboše odpuzuje. Chemická ochrana se používá jen při přemnožení, rodenticidy, granulované látky, se vkládají přímo do nor.

Mšice

Drobný hmyz žije ve velkých koloniích obvykle na spodních stranách listů.

Čím škodí: Mšice vysávají šťávu z mnoha rostlin, ty jsou zkroucené, žloutnou, nové výhonky uvadají.

Co s nimi: Při větším výskytu postřikujte chemickými přípravky Mospilan, Pirimor, Dursban apod., je nutné je střídat, mšice jsou často vůči přípravkům odolné. Zbavit se jich lze i pomocí žlutých lepových desek, které se zavěsí k napadeným rostlinám. Biologickou cestou je nasazení slunéčka sedmitečného nebo vosiček Aphidius colemani (další informace zde), které mšice požerou. Pomáhá i výluh z nedopalků cigaret. Mšice odpuzuje vůně afrikánů.

Dřepčíci

Malí brouci s nohama uzpůsobenýma ke skákání přezimují ve starém listí a trávě.

Čím škodí: Napadají především brukvovitou zeleninu a ničí vzcházející rostliny žírem.

Co s nimi: Osvědčil se vápenný prach. Pálené vápno se pokropí vodou a nechá se rozpadnout. Vzniklým prachem poprašte napadené rostliny. Z chemických postřiků se používá např. Karate, Actellic, Decis a další.

Housenky

Larvy motýlů, především běláska zelného, řepného, a různých můr.

Čím škodí: Listy zelenin jsou poškozeny děrovaným žírem, v horším případě holožírem.

Co s nimi: Nejlépe housenky sesbírejte, napadené výhony odstraňte. Přirozenými predátory jsou hmyzožraví zpěvní ptáci. Z biologických přípravků funguje např. Biobit XL, z chemických postřiků se používají přípravky s obsahem pyrethrinu.

Svilušky

Druhově početná skupina drobných roztočů, častá je například sviluška chmelová, stromová či ovocná.

Čím škodí: Na spodní straně listů plodové zeleniny a okrasných rostlin budují drobné pavučinky, listy žloutnou, hnědnou, odumírají.

Co s nimi: Zkuste přirozené nepřátele svilušek – dravé roztoče Biolagens PP, Spidal, Spidex, případně chemii: Cascade 5EC, Omite 30W a další. Důležitým preventivním opatřením je správné kompostování, záparné teploty škůdce zlikvidují.

Autoři:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Kam patří keramika a ruličky z toaletního papíru? Klíč ke správnému třídění

Někteří lidé obcházejí kontejnery na třídění odpadu a všechny odpadky házejí do komunálního odpadu. Důvodem jsou nedostatečné informace o správném třídění, stejně jako mýty o separaci, které odrazují...

30. září 2024

Soutěžící Hell’s Kitchen Česko ubývají. Pruďas Kašpárek už jich vyhodil šest

Pekelná kuchyně otevřela své brány na konci srpna. Radek Kašpárek přivítal profesionální kuchaře z celé České republiky, kteří bojují o pozici kreativního šéfkuchaře v jeho restauracích 420 a Field a...

27. srpna 2024  9:24,  aktualizováno  2.10 22:05

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čeští modeláři jsou mistři oboru. Takto se prezentovali na výstavě E-day

Proslulá modelářská výstava E-day je každoroční přehlídkou špičkových plastikových modelářů. Lze ho nazvat svátkem umění zlatých českých ručiček a zároveň možností, aby si ti nejlepší poměřili síly.

2. října 2024

Užijte si podzimní houbovou sezonu. Aktuální prognóza vypadá příznivě

S přicházejícím podzimem nastal pravý čas vyrazit do lesa na houby. Ať už sbíráte bedly, hřiby, klouzky či lišky, je nutné vždy dodržovat několik pravidel. Jen tak si na svých úlovcích opravdu...

28. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sýkory jsou agresivní, fotil jsem i zvrhlé opeřence. Ornitolog o ptačí říši

Premium

Tomáš Grim je „ornitologický rocker“. Trochu od pohledu, ale hlavně názory. Aby bylo jasno, ptáky miluje, znamenitě je fotí, zároveň se pro magazín Víkend DNES nebojí říct, jak opeřencům škodí...

29. září 2024

OBRAZEM: Bedly, strakoše i hříbky. Pokochejte se úlovky našich čtenářů

V posledních dnech lidé z lesů nosí plné koše hub. I podle mapy pravděpodobného výskytu hub Českého hydrometeorologického ústavu se zdá, že se s vysokou pravděpodobností z vycházky do lesa nevrátíte...

5. října 2024

Pes hyenový je africký mušketýr. Nikdy neútočí sám a myslí na důchodce

Patří mezi nejrychlejší a nejúspěšnější lovce vůbec. Útočí v přesile a své oběti doslova sežere zaživa. Přesto nejde o žádné krvežíznivé monstrum. Má totiž ještě druhou tvář.

4. října 2024

Milují je nejen ptáci. Vysaďte si kaliny, i v lednu potěší něžnými květy

Půvabné keře s nápadnými bílými květy, mnohdy velmi voňavými. Většina z nich nese barevné bobule na konci léta a na podzim se jejich listy krásně vybarví. Jak kalinu vybírat, jak a kdy ji nejlépe...

4. října 2024

Osm šikovných vychytávek s rostlinným olejem, které pomohou v domácnosti

Rostlinný olej není jen na vaření, dá se ním vyřešit řada nepříjemných situací i mimo kuchyň.

3. října 2024

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Škoda odhalila nový elektromobil Elroq na Vltavě, ceny startují na 800 tisících

Škoda představila v Praze, v reprezentativní budově Občanské plovárny, svůj nový elektromobil. Model Elroq je od...

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech...

Horší než nejčernější scénář. Převézt zboží nešlo, říká majitel vyplavené firmy

Jeseníkem se prohnala velká voda, smetla většinu města, nešetřila domy ani firmy. Malé říčky Bělá a Staříč způsobily...

Sexy studentka je novou hvězdou Playboye. Nafotil ji SuperStar Miro Šmajda

V létě vyhrála soutěž Hledáme Playmate 2024 a už má za sebou focení pro Playboy. Studentka Sandra Taškovičová (19) z...

V dubnu zrušil asistovanou sebevraždu, nyní se Jan Kavalír dočkal dcery

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpící neurosvalovým onemocněním ALS zrušil letos v dubnu asistovanou sebevraždu...