S největší pravděpodobností vám ve skleníku touto dobou ještě něco roste, přinejmenším dozrávají rajčata, jako na našich snímcích a videu. Vůbec nevadí, vnitřní nátěry můžete provést v době, kdy budete mít skleník vyklizený. Není marné skleník už na podzim připravit na novou sezonu.
Celoroční vlivy počasí se po pár letech bezpochyby na kovové konstrukci projeví a ochranný nátěr naruší. Ale než se pustíte do vlastního natírání, nepodceňte přípravu. Nejprv samozřejmě zkontrolujte stav konstrukce a poškozené části podle potřeby opravte nebo nechte opravit.
Zkontrolujte také stav skleněných výplní. V zimě mohlo pod tíhou sněhu nebo během silného větru sklo popraskat, ani silné letní deště nemuselo přestát bez úhony. Hrozí-li tedy vysypání skla, raději rovnou vyměňte poškozené části za nové. Vytmelte také všechny praskliny a škvíry kolem výplní, aby skleník plnil svou funkci a udržel požadovanou teplotu.
ANKETA: Vyberte z 27 soutěžních zahrad až tři, které si zaslouží výhru |
A můžete se pustit do renovace nátěru
Jak vybrat vhodnou barvu? Ideálně sáhněte po jednosložkové, vodou ředitelné barvě na kov 2v1, vhodné na všechny druhy kovů i plechů – pozinkovaného i nezoxidovaného, železného nebo ocelového, lehkých kovů i oceli. Současně odolné vůči povětrnostním vlivům, která dobře kryje, na povrchy dokonale přilne a ochrání je před korozí.
Výhody vodou ředitelných barev⦁ Barvu pouze promícháte, neředíte a hned natíráte. |
Před aplikací nového nátěru konstrukci skleníku nejprv důkladně očistěte. „Pomocí brusky nebo kovového kartáče odstraňte staré nesoudržné nátěry, rez a další nečistoty. Na hůř dostupná místa a záhyby můžete použít brusnou houbu. Následně konstrukci omeťte, odmastěte pomocí vody se saponátem a na závěr opláchněte čistou vodou,“ radí technik Radek Kříž. Celý postup najdete ve fotogalerii a úvodním postupovém videu.
Než se pustíte do natírání, všechny skleněné výplně oblepte maskovací páskou, aby se nezašpinily od barvy. „Na očištěnou konstrukci skleníku pak aplikujte akrylátový vodou ředitelný nátěr, který plní funkci základní i vrchní barvy,“ doporučuje Radek Kříž, jak na konstrukci vybudovat vysoce pružný a matný povrch.
Barvu každopádně před aplikací důkladně rozmíchejte a nanášejte neředěnou pomocí plochého štětce, názorně je to opět vidět na videu. Aby antikorozní ochrana kovové konstrukce skleníku byla co nejfunkčnější, zhruba po čtyřech hodinách podle potřeby další jednu až dvě vrstvy nátěru.
Až všechny vrstvy nátěru zaschnou, odstraňte ochranné pásky ze skel. A po úplném zaschnutí barvy můžete ještě střechu skleníku i skleněné výplně omýt. Skleník budete mít zase jako nový, a až ho budete za pár týdnů vyklízet a připravovat na zimu, bude vám to dělat radost.