Rotavátory jsou levnější. Ale vyplatí se kupovat jednoúčelový stroj?

aktualizováno 
Za malý benzinový rotavátor zaplatíte do deseti tisíc korun. Zato víceúčelový kultivátor i v akci stojí zhruba dvojnásobek. Každý, kdo se rozhoduje podle peněz, by si měl předem rozmyslet, jak bude zařízení používat.

Pro větší zahradní práce je vhodné zvolit víceúčelový stroj. | foto: Mountfield

"Kdybych se měl znovu rozhodovat, tak bych šel zase do kultivátoru, i když po většinu sezony používám jen rotavátor," říká Bohuslav Tichý, který se stará na zahradě jen o malé políčko o velikosti zhruba 500 metrů čtverečních. "Každý přece ví, že na podzim je nutné zorat, což rotavátor nezvládne. Ten se dostane do půdy do hloubky zhruba 15 centimetrů, kdežto pluhem to jde do větší hloubky," popisuje.

Podle něj je důležité půdu obrátit, přes zimu se hroudy mrazem rozdrolí a na jaře pak stačí ji jen zkypřit. "Navíc už jsem ve věku, kdy bych už neměl dost síly celou plochu ručně zrýt. Ono i to kypření strojem není žádná hračka," popisuje své důvody.

Fotogalerie

Tím však není řečeno, že jednoúčelový stroj nemusí dobře posloužit. Pracuje se s ním průběžně po celou sezonu podle toho, kdy se která plodina sází. A na podzim pomůže dostat do půdy hnůj. Je však třeba si uvědomit, že rotavátorem nepřeměníte trávník na záhon, na to není stavěný. I s pluhem zapřaženým za kultivátorem se musí u hobby strojů pracovat po krocích: nejdříve jen seškrábnout drn a pak postupně prohlubovat brázdu.

"Každý sám se musí rozhodnout sám, který typ kultivátoru vyhovuje jeho stylu práce. Nejjednodušší a také nejlevnější stroje si zachovávají klasický pohon pomocí řemenu a rychlosti se přehazují jeho posunutím na jinou řemenici. Což je sice zdánlivě pracné, ale pokud někdo nepotřebuje často měnit druhy pohonu, je to nakonec nejjednodušší a nejlevnější řešení," popisuje Filip Werner ze společnosti Mountfield. Podle něj je to ideální pomocník pro menší záhumenkáře, profesionální zemědělci sahají po jiné technice.

Někomu však tento způsob nemusí vyhovovat, takže pak volí systémy dvou samostatných převodovek, bohužel podstatně dražší. Anebo také dosti drahý systém, který se skládá z motoru s řídítky, který se pak přenáší na různé podvozky, například traktorový, sekačkový nebo komunální.

Ať už zvolíte kteroukoliv variantu, kladem je, že stroje bývají osazeny osvědčenými motory, ať už značky Briggs & Stratton, či Honda.

Co připojíte

Na poli nejvíce využijete pluh a rotavátor k základní úpravě políčka. Pro urovnání pozemku a rozbití hrud před setím může být užitečný kombinátor, což je přípojné zařízení, které pozemek zkypří a otočný válec rozbije velké kusy a zároveň srovná plochu. Kdo si sám pěstuje brambory, přivítá možnost připojit hrobkovací radlici a vyorávač.

Vyorávač brambor pro rychlejší sklizeň

Vyorávač brambor pro rychlejší sklizeň

Kombinátor půdu prokypří a zároveň srovná a rozbije hroudy.

Kombinátor půdu prokypří a zároveň srovná a rozbije hroudy.

Do pole je vhodné nasadit orební návleky.

Do pole je vhodné nasadit orební návleky.

Stejně pestré je příslušenství pro sečení trávy. Obvykle je možné připojit mulčovač, bubnovou sekačku a logicky i obraceč sena. Komunální oblast představuje vozík, různé zametače, sněhové frézy, radlice.

Je jasné, že každé z příslušenství stojí nějaké peníze, ale vždy to bývá méně než jednoúčelový stroj. Proto opravdu stojí za to si před nákupem důkladně rozmyslet, co vlastně od stroje očekáváte. Malá zemědělská technika nestojí pakatel a bylo by škoda se splést už při nákupu.

Autor:

Nejčtenější

Chtěla kocoura na mazlení, on na ni místo toho útočí. I na vnoučata

Ačkoliv působí jako agresor, podle Kláry kocour Mazlík ve skutečnosti jen...

Šestiletý kocour důchodkyně z Milevska se sice jmenuje Mazlík, ovšem jakémukoliv souznění se svým jménem se úspěšně...

Gastronomie je náhradní vojenská služba, řekl Pohlreich v Rozstřelu

Zdeněk Pohlreich v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel.

Zdeňka Pohlreicha znají mnozí jen díky roli televizního šéfa, kterou loni po deseti letech s úlevou opustil. Další ho...

Cheesecake a Amuse-Bouche. Slova, která dala v Prostřeno zabrat

Karel Ondrka předváděl v pořadu Prostřeno! soutěžícího s Touretteovým syndromem.

Oblíbená série Prostřeno se vysílá již desátým rokem. V netradičním kulinářském pořadu se k plotně často staví i lidé,...

Správný párek by měl mít 30 % tučného masa, říká řezník Kšána

Párky jsou jednou z nejoblíbenějších uzenin u nás.

František Kšána mladší se stal prototypem úspěšného řezníka, který propaguje chovy tradičních českých plemen a dokáže...

Kysané zelí je vitaminová bomba, kterou si snadno vyrobíte doma

Kysané zelí je vitaminová bomba, která od pradávna sloužila přes celou zimu...

Udělejte si zásoby vitaminů na zimu a rozjeďte pořádný zelný proces. Návod je zároveň fermentačním autopilotem, který...

Další z rubriky

Zazimování zahrady: nezapomeňte na vodní plochy, radí zahradník

Vysokým výkonem, záběrem 46 cm a pevným kovovým šasi připomíná AKU rotační...

Nenechte nic náhodě a zazimujte zahradu ještě před příchodem prvních večerních mrazíků. Speciální péči potřebuje...

Potkejte se s farmáři budoucnosti. V Kalifornii pěstují zeleninu roboti

Robot se stará o přesazování rostlinek.

Kalifornský start-up Iron Ox představil stroj, který pomocí robotického ramene dokáže přemísťovat těžké palety i...

Čekejte na stálou teplotu pod osm stupňů. Pak je čas na sázení česneku

Když česnek, tak český (22. března 2012, Praha)

V půlce listopadu přichází ideální čas na sadbu česneku. Vypěstujte si kvalitní český paličák na celý příští rok, stačí...

Najdete na iDNES.cz