Z bylinek a vody toho můžete hodně vykouzlit
| foto: Blanka Lednická
Nálev
Příprava bylinných nálevů se velmi podobá přípravě čaje - bylinky zalijete vařící vodou a necháte je ve vodě vylouhovat. Množství použitých bylin a doba louhování záleží nejen na druhu a části rostliny, ale také na tom, jaký účinek má mít nálev. Nálev pijte ještě teplý - tehdy působí nejlépe. Rozhodně jej neskladujte pro pozdější použití. S postupem času se totiž v nálevu snižuje podíl léčivých látek.
Pro výrobu nálevu se hodí třeba třezalka (zklidňuje mysl) nebo šalvěj (při krvácení dásní).
Odvar
Podobným způsobem využití bylinek jako nálev je odvar. Bylinky zalijete studenou vodou a přivedete k varu. Směs buď určitou dobu vaříte, nebo ji odstavíte a bylinky vylouhujete. Doba louhování je stejně jako v případě nálevu závislá na druhu a části rostliny. Tento způsob zpracování se používá v případě, že rostlina obsahuje látky, které se do vody uvolňují delší dobu.
. Nezapomeňte
Při použití jakýchkoli bylinek nezapomeňte na opatrnost. Některé rostliny mohou ve větším množství nebo při nesprávném použití způsobit otravu – proto si vždy vyhledejte dostatek informací.
|
Z našich nejznámějších bylin je možné pro výrobu odvaru použít
heřmánek (např. při péči o vlasy nebo při léčbě lehkých spálenin) či měsíček lékařský (při zánětech nebo ekzémech).
Macerát
Pro výrobu macerátu stačí studená voda. Bylinky do ní namočíte, necháte je několik hodin odstát při pokojové teplotě a scedíte je přes sítko nebo hustou látku. Používejte ho v případě bylin, jejichž léčivé látky jsou citlivé na teplo – jedná se například o kozlík lékařský (vhodný při nervovém vypětí) nebo arniku (na bolesti svalů a kloubů).
Macerát je lépe skladovatelný než odvar nebo nálev. V uzavřené lahvi v chladničce vydrží maximálně dva dny.
Sirup
Na přípravu sirupu potřebujete jeden z výtažků uvedených výše, a to buď nálev, nebo odvar. Přidáte do nich med nebo přírodní cukr. Směs důkladně promíchejte a následně ji povařte na mírném ohni, aby získala vyšší (sirupovou) hustotu.
. Bylinky do koupele
Do koupele můžete použít širokou řadu bylin. Pro zklidnění těla i mysli je vhodný rozmarýn, pro lepší usínání levandule. Šalvěj vám uvolní namožené svaly, koupel z měsíčku lékařského zase osvěží vaši pleť.
|
Po vychladnutí sirup přeceďte. Určen je buď pro přímou spotřebu, nebo pro slití do lahví. Ty dobře zazátkujte a uložte do temna. Neskladujte sirup déle než 3 měsíce – i ve správně umístěné a uzavřené láhvi se domácí sirupy kazí.
Bezový sirup je výborný při nachlazení nebo ledvinových obtížích.
Koupel
Velmi oblíbeným způsobem použití bylinek je jejich přidání do koupele. Bylinky spařte vroucí vodou, nechte je 15 minut vylouhovat a sceďte do napuštěné vany. Další možností je použití macerátu. Necháte jej stát přes noc, pak bylinky scedíte, zahřejete a přidáte do vody. Pro koupel můžete využít přesličku rolní (při potížích s ledvinami a močovými cestami) nebo
řebříček (koupel rukou nebo nohou při zánětech nervů).