

Gemmon je latinsky pupen a terapie je léčba, gemmoterapie je tedy metoda, která uplatňuje k léčbě rostlinné, stromové či keřové pupeny nebo různé výhonky, mladé kořínky, lístky a klíčky. Účinné látky v nich obsažené využívali naši předci už ve starověku, v Řecku, Římě nebo v dávném Egyptě. A rozhodně patří i do současné medicíny.
Autor: Profimedia.cz
Vůbec první preparáty z rostlinných pupenů vznikly v polovině minulého století. Belgický lékař Paul Henry si uvědomil, že pupeny skrývají to nejlepší z celé rostliny v zárodečné formě, a rozhodl se jejich vlastností využít, jeho prvotní tinktury ale byly nesmírně silné, proto je upravil a značně naředil, aby jejich použití bylo účinné a zároveň bezpečné.
Autor: Profimedia.cz
Gemmoterapie vychází z jednoduchého a vědecky samozřejmě ověřeného předpokladu, že právě v pupenech jsou bohatě koncentrovány nejvýživnější a nejcennější látky potřebné k dalšímu růstu rostliny. Pupen je totiž jakousi pokladnicí všech léčivých látek, takové kouzlo zárodků, které později z květů či vyvinutých listů využíváte. Pokud se tedy můžete běžně léčit květovými nálevy či bylinnými odvary, proč byste se nemohli zaměřit rovnou na pupeny? Navíc, když je tato léčba vhodná pro každého?
Autor: Shutterstock
Ovšem pozor – pupeny představují skutečně léčivou bombu, jsou doslova nadupané vitaminy, minerály a enzymy, a proto jich k dosažení kýženého léčebného efektu postačí jenom minimální množství. Při takové koncentraci aktivních látek mohou nahradit dokonce i běžné chemické léky, i když gemmoterapeutická terapie nepůsobí tak rychle. Protože jde o přírodní metodu, je nezbytná trpělivost a vytrvalost, výsledky vás ale překvapí. Například výtažek z pupenů černého bezu příznivě ovlivňuje stav cévních stěn, léčí ekzém, akné i lupénku, a má protirevmatické účinky.
Autor: Getty Images
Jak to funguje? Gemmoterapie léčí velmi zředěnými tinkturami z pupenů nejrůznějších rostlin. Samotná kúra se zahájí důkladnou očistou, kdy se po dobu několika dnů užívají březové, dubové či bukové kapky. Ty mají výrazné detoxikující účinky, a připraví tak tělo na léčení. Během několikatýdenní kúry se pak podle druhu ochoření užívají buď jednodruhové kapky, nebo jejich směsi a kombinace. A co umějí jednotlivé pupeny bylin, stromů či keřů?
Autor: Getty Images
Černý rybíz doplňuje antioxidanty, podporuje vylučování vody z organismu, je skvělým pomocníkem při detoxikačních a hubnoucích dietách, prospívá svalům a kloubům, osvěžuje, ulevuje při stresu a napětí.
Autor: Shutterstock
Bříza uklidňuje a tonizuje, zlepšuje duševní zdraví, zvyšuje duševní výkon a kognitivní funkce, posiluje paměť a zkvalitňuje schopnost koncentrace, je prospěšná na žlučník.
Autor: Shutterstock
Borovice posiluje dýchací systém, hodí se při respiračních potížích a nemocech z nachlazení, je výborná pro pány, oživuje správnou funkci prostaty.
Autor: Shutterstock
Tip redakce: Zkuste si doma vyrobit domácí sirup proti nachlazení, stačí výhonky smrku proložit cukrem a citronem a nechat několik dnů macerovat na okně. Tento sirup doporučovala i „kytkožroutka“ Jana Vlková, specialistka na jedlé a léčivé byliny. Radila trhat jen měkké smrkové výhonky bez obalů a před úpravou je přebrat. Pokud je je natrháte v čistém prostředí, oplachovat je nemusíte.
Autor: Jana Vlková, www.kytkykjídlu.cz
Maliník léčí ženské nemoci, zmírňuje průběh menstruace, ulevuje od bolesti.
Autor: Shutterstock
Kaštan je báječný na ozdravění cévní soustavy, hodí se při pocitu těžkých nohou, zlepšuje pohyblivost kloubů, ženám pomáhá při potížích s cyklem a v období menopauzy.
Autor: Shutterstock
Vrba ulevuje při nemocech z nachlazení a s nimi spojených obtížích, jako jsou bolesti kloubů a svalů nebo záněty močového měchýře.
Autor: Shutterstock
Modřín stimuluje přirozenou obranyschopnost, má dezinfekční vlastnosti.
Autor: Shutterstock
Vlašský ořech podporuje přirozenou imunitu, zlepšuje stav kloubů a vazivových tkání.
Autor: Shutterstock
Jedle upravuje chuť k jídlu, prospívá pevnosti kostí a zubů, svědčí jejich správné mineralizaci, obnovuje oslabenou imunitu a zvyšuje celkovou odolnost těla.
Autor: Shutterstock
Javor uklidňuje nervy a má blahodárný vliv na jejich činnost, pomáhá léčit syndrom karpálního tunelu (bolest zápěstí například při práci s počítačovou myší).
Autor: Shutterstock
Bez černý příznivě ovlivňuje stav cévních stěn, léčí ekzém, akné i lupénku, má protirevmatický efekt, posiluje dýchací cesty a přirozenou obranyschopnost, čistí močové ústrojí.
Autor: Shutterstock
Lípa má tišící a uklidňující účinky, zahání stres a nervozitu, dýchací problémy, nastydnutí a povzbuzuje imunitu.
Autor: Shutterstock
Šípková růže eliminuje vznik zánětů dýchací soustavy, doplňuje antioxidanty, čistí a posiluje močový měchýř a ledviny, je dobrá pro úpravu trávení, stimuluje dýchací cesty a přirozenou obranyschopnost, hodí se při bolestech kloubů.
Autor: Shutterstock
Hloh optimalizuje srdeční činnost, působí příznivě při klimakteriu.
Autor: Shutterstock
Dnes existuje víc než stovka jednodruhových bylinných gemmoterapeutických tinktur, které jsou dostupné i na našem trhu. Kromě toho se také vyrábějí hotové směsi, které kombinují účinky několika rostlinek. Berou se nalačno, nejčastěji třikrát denně, vždy před jídlem, a zapíjejí se douškem čisté vody. Platí, že celkový počet kapek za den by se měl rovnat hmotnosti pacienta. Osoba vážící 66 kg by tedy měla užít 66 kapek tinktury denně, ideálně rozdělených do tří dávek. (Například výtažky vrbových pupenů na snímku léčí nemoci z nachlazení a s nimi spojené obtíže, jako je bolestivost kloubů a svalů či záněty močového měchýře.)
Autor: Getty Images
Léčba pupeny nemá žádný vedlejší dopad, je vhodná i pro malé děti nebo domácí zvířata, osoby citlivé či chronicky nemocné. Pomáhá tam, kde nemohou být aplikovány běžné typy léků, poradí si s alergiemi i civilizačními chorobami. Posiluje imunitu i nervový systém, dokonce umí i omladit a dodat novou energii.
Autor: Profimedia.cz