Architekti přenesli do současnosti pocity z babiččiny zahrady z dětství

aktualizováno 
Stromy a stín, tak si z minulosti pamatuje rodinnou zahradu paní Alena. Dnes patří k prostřední ze tří generací, které tu spolu žijí. A chtějí si zahradu na svažitém pozemku, kterou obrazně přetíná jejich venkovský dům zdařile zrekonstruovaný v moderním duchu, pořádně užívat. I v období sucha.

Proto se tato několikagenerační rodina loni obrátila na ateliér Fléra s žádostí o projekt, který by dokázal zhmotnit jejich rodinné vzpomínky i současné představy a vrátil vše zpět ke kořenům. S respektem k zahradě, která, padajíc k břehům Lužické Nisy, provazuje rodinný pozemek s domem s okolní krajinou.

Upgrade venkovské zahrady

Ono nevyužít zde možností výhledů na nádherné okolí – ať už zmíněnou řeku nebo hrad Grabštejn – by byl hřích. O důvod víc svěřit proměnu této venkovské zahrady mladé zahradní architektce Hance Babkové; venkov miluje a podle Ferdinanda Lefflera se dokáže vcítit do potřeb i představ všech tří generací.

Současně tu bylo potřeba řešit svažitost pozemku, který má celkovou rozlohu  zhruba dva tisíce m², a popasovat se i s jeho členitostí. A zabydlet vydlážděný prostor před domem, který rodině dosud bohužel sloužil jen jako parkoviště.

A podobně, jako se architekt Ladislav David se ctí zhostil rekonstrukce domu tak, aby byl současný a pohodlný, vydařila se i proměna přilehlé venkovské zahrady. Jak rodina nadšeně akceptovala návrh týmu zahradního architekta Ferdinanda Lefflera, byla spokojena i s realizací týmu Petra Pacáka.

Na zahradu se podařilo smysluplně umístit ohniště s pohodlným posezením, které poskytuje i krásný výhled. Praktické vyvýšené záhony z modřínového dřeva jsou opatřeny i závlahou odchycenou dešťovou vodu, sucho je dnes přece jen reálný strašák. Podrobnosti řešení najdete vysvětlené ve videu. 

Sezení v průchodu stodoly bylo sice chráněné, ale bez výhledu do nádherné...
Proměna, kterou prošlo dláždění před stodolou.
Až se u stolu rozvoní kvetoucí levandule, bude to radost.
Zahradníci do dlažby vetkli pásy voňavých kvetoucích trvalek.

Vlevo původní stav dláždění před stodolou, plocha rodině sloužila čistě jako parkoviště. Přitom je to klidné místo s krásným výhledem, jako dělané pro posezení. Proto zahradníci dláždění „rozbili“ vloženými pásy trvalek, které plochu oživí, ozelení i rozvoní.

Našla se tu i další správná místa pro posezení, podařilo se lépe zpřístupnit všechny části zahrady a rodinu vytáhnout k velkému stolu ven před stodolu. Do dláždění tu stačilo vpašovat pásy levandule a dalších trvalek, které jeho trochu nudnou a mrtvou plochu rozbily a oživily. Podobně jako se v zahradě nově vyjímají dubové schody a šlapáky, které i bez ošetření vydrží v zahradě minimálně deset patnáct let – nejen v záhonech trvalek vhodných do podhůří.

Ona celá tato proměna venkovské zahrady z již 6. dílu seriálu České televize Ferdinandovy zahrady stojí za shlédnutí. Je na ní totiž nádherně vidět, jak stojí za to o každou venkovskou zahradu pečovat. Několikanásobně vám to vrátí.

Autor:

Tipy na jaro


Nejčtenější

Pohlreich: Tuhle omáčku se, chlapci, naučte. Žádná jí neodolá

Filet mignon v košilce ze slaniny s estragonovou omáčkou a pečenou jarní...

Ve druhém pokračování Pohlreichovy show Rozpal to, šéfe! rozebral kuchař ten nejdražší a nejjemnější kus hovězího, tedy...

UHO stále žije. V restauracích se maskuje za přírodní šťávu

Základní omáčka, kterou v restauraci najdete u receptů s jídlem přelitým šťávou.

Tradiční česká rychlovka z jídelen v podobě UHO, tedy univerzální hnědé omáčky, stále přežívá v řadě hospod a...

Kuře v jogurtu podle Pohlreicha. Ozvláštnil ho kurkumou a chilli

Kuřecí plátek nakládaný v jogurtové marinádě

Šéfkuchař Zdeněk Pohlreich jako by naslouchal fanouškům a od poměrně drahého hovězího masa se přesouvá do lidovějších...

Odis je ideální psí společník z Ukrajiny, miluje sport i lenošení na gauči

Toto plemeno se skvěle hodí na všemožné psí sporty.

Ukrajinský odis je univerzální společník vhodný jak pro sport, tak lenošení na gauči. Je to vynikající rodinný...

Rodinnou zahradu na kraji města architekti propojili s okolní krajinou

Z nudné smutné placky u novostavby rodinného domku vytvořili architekti se...

Mladí manželé z Českolipska měli už při výstavbě domu jasno v tom, že si nechají od architekta navrhnout i zahradu. Jen...

Další z rubriky

Máte poslední šanci na sázení jahod. Využijte frigo sadbu

Samosběr, který při sklizni jahod rok co rok pořádají Šantrůčkovi v České Bělé,...

Jarní počasí posledních dní vybízí k sázení nejen zeleniny, ale také třeba jahod. Abyste se dočkali brzké úrody, vsaďte...

Zahradu dokonale jednoduchou, ale bez šťávy, proměnili v místo plné radosti

Po proměně zahrada maximálně ožila, najednou tu má každý své místo. Až...

Jednoduchá uzoučká terasa respektující tvar minimalistického domu, kámen, udržovaný trávník, pár trsů travin a stromků...

Co potřebují pivoňky, nenáročné krasavice zahrad našich babiček

Paeonia suffruticosa ’Fen Mian Tao Hua’

„Nepříliš náročné rostliny mírného pásma, většina druhů odolných proti mrazu,“ dají se podle Ivety Bulánkové, kurátorky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz