Krásné dvorky a rozkvetlé předzahrádky umí potěšit i kolemjdoucí

Soutěž   11:12aktualizováno  11:12
Od jara do podzimu kvetoucí záhony trvalek i keřů před pražskou bytovkou či barevné a vonící předzahrádky v ulici řadových domků, kde je radost procházet či projíždět. Těch není nikdy dost. Alespoň pár si jich můžete prohlédnout díky fotografiím zaslaných do soutěže Nejkrásnější zahrada.
Část 1/4
Své místo na záhonech před bytovkou na Praze 6 našly mnohé trvalky i královny...

Kvetoucí záhony před bytovkou na Praze 6

Kdysi byl pod okny jejich bytovky na Praze 6 trávník přerušovaný pouze čtyřmi přístupovými chodníčky k jednotlivým vchodům a náhodně vysazenými keři. „Tehdy vznikaly kolem některých chodníčků zahrádky. Já dělala krtka spolu s mojí maminkou před naším vchodem, každá jsme se starala o jeden záhonek,“ vzpomíná paní Dana, která tu žije se svou rodinou. 

Dnes mají obyvatelé bytovky ze stejných oken naprosto jiný výhled. Paní Dana aktuální podobu bývalého trávníku nafotila a výsledek si jednoznačně zaslouží místo mezi zahradami zařazenými do 1. kola soutěže Nejkrásnější zahrada

Záhony u bytovky v Praze 6

Čtenářka pamatuje, že podoba jakýchsi předzahrádek, více či méně udržovaných, trvala pěknou řádku let, ač byly keře časem spíše pro ostudu než na ozdobu. Proto se je obyvatelé bytovky rozhodli raději odstranit a zbyl jen trávník k sekání. A ten byl z hlavního chodníku přístupnější pro venčené psy.

Před každým sekáním se musel trávník důkladně zkontrolovat. „Nevím, zda jste měli někdy tu čest. Ale není nic příjemného, když na vás sekačka při sekání trávy nahází i to, co psi na trávníku vytrousili,“ konstatuje paní Dana. Po letech se proto rozhodla, že kolem hlavního chodníku, k němuž se chodníčky ke vchodům napojují, vysadí keříky. A tak vyplela široký pruh kolem hlavního chodníku, zasadila nové keříky a aby prázdný prostor kolem nich zaplnila, dosadila ho trvalkami.

„A ejhle. Nejenže to proti psím exkrementům docela fungovalo, navíc to bylo hezké. Časem nezůstalo jen u záhonu v podobě pruhu. Zahrádka pod našimi okny se rozrůstala, přibylo květin i keříků,“ konstatuje paní Dana.

Kde rostliny na výsadbu brala? „Vše, co potkám, zkusím zapíchnout do země, jestli to náhodou neporoste. A díky tomu, že mám tzv. zelené prsty, zapíchnutá větvička opravdu dost často zakoření a roste, takže jsem si je většinou vypěstovala sama. Další jsem přesadila z mé původní zahrádky, kde se již dostatečně rozrostly. A ač to zní možná morbidně, spoustu kytiček jsem zachránila z kontejneru na hřbitově,“ vypočítává čtenářka.

S přibývajícími pochvalami od kolemjdoucích budovala další a další záhonky podél hlavního chodníku. Kolemjdoucí žertovali, zda plánuje pokračovat v jejich budování až na sídliště Dědina, což je zhruba půl kilometru. Pak se k ní přidala další sousedka, která začala budovat záhony před bytovkou z opačného konce. 

„Poslední část, která ještě chyběla, jsem dotvořila letos na jaře. Celkově vznikly záhony v délce asi devadesáti metrů a dnes mezi sebou asi i tak trochu soutěžíme, která z nás má záhonky hezčí,“ popsala čtenářka, kterou těší, kolik radosti lidem městská předzahrádka udělá. 

„Moji maminku sice kvůli této lopotě bolí záda, nemá hebké ruce jako pravá dáma a často venku zůstává dlouho do noci i za světla čelovky, ale zcela chápu, že ji to těší. Nejen kvůli pochvalám kolemjdoucích. Zahrádka a kytičky se především staly její potěchou a láskou a dávají jí radost ze života. A to je podle mne nejdůležitější,“ připsala dcera naší čtenářky.

Autor:

Nejčtenější

Jižní Morava může za 50 let vypadat jako spálené vnitrozemí Středomoří

Jak bude vypadat Jižní Morava v roce 2069? Odborníci se shodují, že se oteplí...

Také jste četli, že u nás kvůli globálnímu oteplování vznikne step, či dokonce další Sahara? Tak zle nebude. Magazín...

Chtěl bydlet v lese. Tak postavil dům na kraji města a kolem vysázel stromy

Jezírko má plochu zhruba 1 000 metrů čtverečních, lesní porost okolo vznikl...

Takový malý soukromý les si pro sebe a svou rodinu založil na okraji Pardubic pan Milan. Takzvaně na zelené louce,...

Spěch je pro přípravu steaků smrtící, míní šéfkuchař Volšička

Jan Volšička z Pohostince Monarch

Vede Pohostinec Monarch v Praze, který se pyšní zvláště vyzrálými hovězími steaky. Přesto neoznačuje svoji restauraci...

Tatarák s koňakem i indické kari. Uvařte si oblíbená jídla Karla Gotta

Takto si Karel Gott užíval v restauraci u italského kuchaře Emanuela Ridiho.

Karel Gott, který 14. července slaví životní jubileum, nepatří k vybíravým celebritám. Miluje tradiční česká jídla, ale...

Statek v malebném údolí s rozlehlou zahradou, které dopřávají volnost

Jezírko v zahradě založili rodiče před třiceti lety. (Statek v údolí na...

Téměř tři čtvrtě hektaru na jihovýchodním svahu a na něm zpustlá zahrada se starými třešněmi. To byla před třiceti lety...

Další z rubriky

Tam, kde bývalo smetiště, si dnes užívají stín stromů i vesnický klid

Do zahrady tu zakomponovali i použitý kámen z nějaké původní prastaré stavby....

Když před dvaceti lety koupila rodina paní Marie vesnický domek v obci na Tachovsku, patřil k ní i půlhektarový...

Trvalky, které rozzáří vaši zahradu a sucho zvládnou s noblesou

Šuškarda klasnatá (Liatris spicata)

Zná to snad každý majitel zahrady. Vrátíte se po dovolené domů, nebo po týdnu na chatu či chalupu, a místo kvetoucí...

Více než 90 let starou zahradu obnovili s úctou k předkům i krajině

Zahradu založenou v roce 1926 obnovoval jeden z členů rodiny po dobu dvaceti...

Zahrada z roku 1926 se rozkládá na velkorysé půlhektarové ploše a do roku 1998 se na ní podepsalo období, kdy byla tak...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz