Je čas na výsevy, ať vám kvetou okna i záhony a roste zelenina

  • 0
Předpěstování letniček ze semínek není žádná věda, stačí pár praktických rad a zvládne to kdokoliv. Potřebujete jen vybraná semínka, vhodnou nádobu s odtokem, substrát, případně křemičitý písek a vodu. Klíčit vám semínka mohou třeba na parapetu za oknem.

S prvními výsevy se začíná už v lednu, kdy se vysévají teplomilné druhy, které mají dlouhý vývin, jako jsou například begónie, lobelky, petúnie a další letničky.

"Průběžně se potom vysévají další druhy až do poloviny dubna. Jako poslední jsou to druhy s rychlým vývojem, jako jsou cínie, měsíčky nebo čínské astry," popsala Alena Nováková, kurátorka letniček, dvouletek a cibulovin z pražské Botanické zahrady. Některé druhy, například hrachor nebo lichořeřišnici, lze od poloviny dubna vysévat přímo na stanoviště (rady zde). 

Jak semínka vysévat a do čeho?

K výsevu používejte ideálně čisté nádoby, abyste výsev měli co nejsterilnější. Jen tak vám vyrostou silné zdravé rostlinky. Vhodný výsevní substrát běžně koupíte v květinářství či zahradnictví, kvůli lepší propustnosti do něj můžete přimíchat trochu křemičitého písku, radí zahradníci. V lépe propustném substrátu vám nebude stát voda, takže při rozumné péči nehrozí, že by vám semínka uhnila.  

Povrch substrátu pak navlhčete, přiměřeně utužte a nasypte na něj semínka. "Některá semínka zasypáváme, jiná ne, záleží na jejich nárocích. Nám se osvědčil univerzální způsob, kdy je zasypeme směsí křemičitého písku s minimálním množstvím substrátu. To je jistota, že semínka budou mít dostatek světla ke klíčení," radí Nováková.

Bez obav vysévejte i zeleninu

Ze semínek se už od února předpěstovávají rajčata, papriky či cukety, které můžete na záhon vysadit až v polovině května, "po zmrzlých". Pěstovat je ale můžete třeba i na balkoně (rady zde). Rozmyslete si, zda se vám předpěstování vyplatí, zda na to máte vhodný prostor a čas na pravidelnou péči. Nabídka sazenic na tržištích bývá v aktuální čas poměrně zajímavá a není drahá.  

Pěstovat ale můžete i další zeleninu, například saláty či zajímavé asijské druhy listové zeleniny plné vitaminů (tipy a rady najdete v článku zde).  

Jakmile rostlinky vyklíčí a vyrostou do optimální fáze, což většinou bývají první dva tři pravé lístky, je potřeba rostliny rozsadit. "V tu chvíli je přepícháváme do sadbovačů, kam je rozdělíme po jedné rostlině. To každé rostlince umožní vybudovat si silný kořenový systém, který už se při výsadbě neporuší," vysvětluje kurátorka.

Rostlinky se pak na stanoviště většinou vysazují přímo ze sadbovače. Pokud rostou rychleji, lze je přesadit ještě jednou; pak už většinou stačí přesazení do květináče o průměru zhruba 8 centimetrů, ze kterého už rostlinku zhruba v polovině května přesadíte na záhon nebo do truhlíku.