V případě padajícího listí zdaleka nejde o estetickou stránku věci. Tlející listí může doslova ohrozit život pod hladinou. Je tedy potřeba ho průběžně sbírat jak z břehů, tak vybírat z vody, aby nezahnívalo.
"Úplně nejhorší je, když má někdo v jezírku ryby, o listí se nepostará a nechá jezírko zamrznout. Hnilobné plyny mají snahu stoupat vzhůru, ale nemají jak," popisuje Radek Banat, který se specializuje na stavbu a údržbu okrasných a koupacích zahradních jezírek.
Na listí doporučují někteří specialisté použít sítě, kterými se překryje hladina. Pak stačí jednou za čas síť vytáhnout a "vysypat". To dá daleko méně práce než pravidelné ruční čištění.
Pokud vám vodu v jezírku pomáhá čistit povrchový skimmer, čistěte ho v podzimním období co nejčastěji, aby se spadaným listím moc nezanášel.
Co s technikou v jezírku
Jakmile přijde období nízkých teplot, odstavte čerpadlo. Buď jej ponechte v jezírku v nezámrzné hloubce, nebo je umístěte v nádobě s vodou. Například ve sklepě nebo v garáži, kde nemrzne.
Mráz by poškodil i UV lampu ve filtru, tu je potřeba vyndat a uložit do suché místnosti. Houby a filtrační vložky pečlivě propláchněte v čisté a teplé vodě a vysušte. Vodu z filtrační jednotky vylijte a jednotku vysušte. Čisté a suché houby vložte zpátky do filtru a odpojte jej od elektřiny. Takto jej budete mít připravený na jarní zahájení provozu.
Na zimu připravte i ryby
Máte-li jezírko hluboké alespoň 120 cm, můžete v něm ryby ponechat, jenom je co nejvydatněji nakrmte a snižte hladinu vody. V takové hloubce jsou schopny českou zimu přežít - jejich pohyb se zklidní a ryby v polospánku přečkají do jara.
V zimě ryby nekrmte. Příjem potravy by způsobil, že se rybky včas nezklidní a okolní chlad je může snáze ohrozit.
Je také vhodné se postarat, aby hladina celou zimu celá nezamrzla. Při déletrvajících mrazech se proto instalují čeřiče, ohřívače nebo plováky proti ledu, které alespoň kousek hladiny nechají volný. Opět to souvisí s likvidací hnilobných plynů - ty totiž vznikají nejen ze zbytků listí, ale i z odumřelých zbytků dalších rostlin, krmiv a rybích výkalů.
Při menších mrazech se obvykle vystačí s přístroji pro čeření vody, které ji zároveň pomáhají okysličovat, teprve pro velké mrazy se instalují elektrické ohřívače.
Celoroční údržbaZIMA: Klid a úklid Pokud se v zimě chystáte jen pozorovat zamrzlou hladinu a zasněženou zahradu, zapomeňte. Vodní hladina jezírka nikdy nesmí úplně zamrznout, v ledu je třeba udržovat otvory pro odchod plynů, které vznikají tlením zbytků rostlin. Jezírko musí i přes zimu dýchat, aby život v něm nezahynul. Zamrzlou plochu hladiny využijte k sestříhání rákosu, kosatců a ostatních rostlin, které jsou umístěny v bedýnkách přímo v rybníčku. Zbytky pak jednoduše zameťte. JARO: Probouzení jezírka Čas k přípravě na sezonu. Vyčistěte dno a stěny od zbytků sedimentů pomocí vysavače pro odsávání nečistot. Je třeba sestříhat a zmladit rostliny a doplnit volná místa po těch odumřelých. Provést chemickou kontrolu pH a ostatních parametrů vody s případnou úpravou k normálu. Nezbytné je vyčistit i jednotlivé díly čističek, zkontrolovat stav potrubí a skimmeru pro správnou funkci. Máte-li v jezírku ryby, je vhodné je přikrmit. Po zimě jsou ryby vyhladovělé a potravy ve vodě zatím není nadbytek. LÉTO: Průběžná kontrola V létě je potřeba hlavně dopouštět vodu, odpar z vodní plochy je pro mnohé překvapivě velký. Občas je potřeba provést kontrolu chemických parametrů a vyčistit filtraci. |