Osm tipů, co všechno se dá v lednu udělat pro vaši milovanou zahrádku

  • 3
Přestože je stále leden, zima málokde ukazuje svoji pravou tvář. Ať u vás vypadá lednové počasí jakkoliv, můžete už teď pro svoji zahrádku udělat spoustu práce.

Květy čemeřice k zimě patří stejně jako sníh. Ten snad ještě přijde, každá zahrada ho potřebuje jako sůl, bez srážek není vláhy.

1. Se sněhem pro stromy

Pokud u vás leží alespoň nějaký sníh, přesuňte ten odhrnutý z cest a cestiček pod koruny stromů. Když by přišly silné mrazy, nahrnutý sníh před nimi ochrání nejen kořeny. V době tání pak navíc stromům zajistíte dostatek vláhy, což se vám jistě vrátí na letní úrodě.

Výsevy zasypané směsí křemičitého písku s trochou substrátu.
Vhodnou pomůckou si vždy nejprve vytvořte důlek, do kterého rostlinku vložíte....
Pokud už mají rostlinky příliš dlouhé kořeny, můžete je lehce zakrátit.
Napikírované gerbery, muškáty...

Na výsevy je vhodná směs křemičitého písku s trochou substrátu, nezbytně nutné jsou světlo a teplo.

2. Začíná čas výsevů

Leden je vhodný čas pro výsev některých letniček, například petúnií. Protože jsou však v lednu dny ještě krátké a intenzita slunečního záření nízká, výsevy umístěte do tepla a co nejblíže k oknu. Aby měly dostatek světla.

Praktické rady k výsevům a ideální postup včetně návodného videa.

Máte vybráno, co letos budete sázet? Inspirujte se

Nebojte se záhony připojit až přímo k terase nebo bazénu.

3. Pečlivě plánujte

Leden je měsíc přímo stvořený pro vytyčení cílů a pečlivé plánování. Rozmyslete si, zda budete chtít zahradu rozčlenit novými záhony, kam vysadíte nové keře a stromky, a jestli se konečně odhodláte vybudovat skleník, pařník, nebo skalku. Vše si pečlivě zakreslete.

Pokud máte jasno v rozmístění, ale ještě váháte nad výběrem jednotlivých rostlin, můžete se ZDE inspirovat žebříčkem nejoblíbenějších trvalek, cibulovin, keřů i stromů zahradních architektů atelieru Ferdinanda Lefflera.

4. Nakupujte osivo

Už v lednu můžete začít s nákupem či objednávkami semen, cibulek a hlíz. Dobře překontrolujte osivo z loňského roku a proveďte alespoň orientačně zkoušku klíčivosti. Kdo je připraven, není překvapen.  

Na zahradě průběžně sklízejte růžičkovou kapustu či kadeřávek, čerstvé vitaminy do kuchyně.

5. Průběžně sklízejte

Zeleninu, kterou máte stále na záhonech, jako například růžičkovou kapustu, kadeřávek či kořenovou zeleninu, podle potřeby sklízejte a konzumujte. 

6. Kontrolujte vše, co je uskladněné

Nezapomeňte pravidelně a pečlivě kontrolovat nejen uskladněné ovoce a zeleninu, ale také uložené hlízy jiřin a mečíků. Nahnilé nebo plísní napadené plody a hlízy bez milosti vyhoďte, jinak ohrozí i ty zdravé.

Přes 20 praktických věcí, které lze v zimě dělat pro zahradu.

Pokud napadne těžký mokrý sníh, některé keře ocení, pokud jim ho pomůžete setřást, aby se jim nepolámaly větve.

7. Kdyby u vás přece jen nasněžilo...

Přestože nadbytkem sněhu nejen tuto zimu nijak netrpíme, pokud přeci jen napadne větší množství sněhové nadílky, myslete na vaše stromky a keře na zahradě. Pokud by napadl těžký mokrý sníh, setřeste ho z nich, větší větve podepřete.

8. Ohlídejte si skalku

Pokud patříte k hrdým vlastníkům skalky, zkontrolujte, zda se v ní nehromadí voda z tajícího sněhu. Mohla by poškodit suchomilné rostliny.