Desatero péče o trávník. Základem je správné osivo a přihnojování

aktualizováno 
Nádherný trávník můžete mít i na vaší zahradě. Stačí dodržovat deset základních pravidel. Důležité je použít vhodné osivo, pravidelně sekat a přihnojovat podle ročního období. Na co dalšího byste neměli zapomenout?

Práce s vertikutátorem není jen pro muže. | foto: Mountfield

1.Správné osivo s kostřavou

Správná travní směs by měla být na začátku všeho. „Je jasné, že se rychleji dosáhne hustého trávníku, když vysejete kostřavovou směs pro golfovou fairway nebo green, než když vysejete luční směs nebo desetikilovku za pár stovek z hobbymarketu,“ říká trávníkář Tomáš Šena. 

Fotogalerie

I z louky však podle něj lze udělat reprezentativní trávník. Jenom to bude trvat zbytečně dlouho a bude vás to stát spoustu energie a peněz.

Kostřavy jsou suchomilné, takže dokážou prosperovat i bez závlahy a regenerují i po delším období sucha. Dobře snášejí nízké kosení a mají velmi jemnou strukturu. To je důvod, proč se používají na golfových hřištích a anglických trávnících.

2.Pravidelná seč

Pravidelná seč dvakrát týdně je dostatečně častý impulz pro trávu, aby nerostla nahoru, ale do stran. Tím trávník rychle houstne. 

Kosení třikrát týdně ničemu nevadí, trávník zhoustne rychleji. Kosení jednou za pět dnů nebo dokonce za týden je naopak hraniční, při této frekvenci se trávník zlepšuje jen velmi pozvolna, nebo stagnuje.

Nastavte si výšku sečení tak, abyste při každé seči neusekli více než třetinu, tím trávník nebudete dostávat do stresu a bude celkově vypadat i prosperovat lépe.

3.Ostřete nože

Tupá sekačka je pro trávník pohromou. Řez či sek rozhoduje o tom, do jaké míry trávník sečením poškodíme. 

Trávníkářský kalendář v mobilu

Fanoušci dokonalých trávníků si mohou stáhnout kalendář, který jim vždy připomene, kdy jakou činnost právě provádět, aby byl jejich pažit vždycky dokonalý. Více informací zde.

Sečením chceme trávník jen zkrátit, zarovnat, ne ho zmasakrovat. Tupým nožem si chleba také neuříznete. Proto pravidelně kontrolujte ostří a bruste.

Pochopitelně lna tom v tomto ohledu lépe majitelé vřetenových sekaček, které trávník „nepodrážejí“, ale stříhají. Ne každý je však takový fajnšmekr, aby byl ochotný za sekačku zaplatit 40 nebo 50 tisíc korun. Nabrousit nůž však může každý i u sekačky za pět tisíc korun.

4.Sběr trávy místo mulčování

„Je dokázáno, že sběr posečené trávy zlepšuje estetickou hodnotu trávníku a snižuje riziko plísní a jiných chorob. Navíc si posekanou trávu nenosíte na botách na terasu nebo do domu. Takže zapomeňte na mulčování, to trávníku dlouhodobě nijak neprospívá,“ tvrdí Šena.

Jako trávníkář pochopitelně hlásá to nejoptimálnější řešení, život je však často o kompromisech, ne každý má na pravidelnou péči o trávník čas. Metoda mulčování má také něco do sebe, hodně na zahradě při sekání šetří čas, protože se nemusíte zdržovat s odvážením posekané trávy. 

Ostatně kdo si pořídil robotickou sekačku, jinak ani neseká. Je však třeba sekat často, aby se usekávaly jen kratičké konečky travních stonků.

Komu na trávníku opravdu záleží, musí počítat s tím, že by v tomto případě měl provádět vertikutaci vícekrát ročně, aby se zbavil plsti, která po mulčování může zůstat u kořínků traviny a brání přístupu vody a vzduchu.

5.Hnojit

Bez živin žádný organismus nemůže zdravě růst. Travní hnojiva jsou vyráběna tak, aby při dodržení dávkování dostal trávník to, co potřebuje. 

Každé hnojivo může mít jiné dávkování, proto se řiďte doporučením konkrétního výrobce na obalu hnojiva. Například na podzim se hnojí jinak než na vrcholu sezony.

Na jaře se používá hnojivo s vyšším obsahem dusíku pro bujný vzrůst trávy. Naopak na podzim se zvyšuje obsah draslíku, který zesiluje odolnost kořenového systému proti zimnímu vymrznutí.

6.Jde to i bez zavlažování

Pokud nebudete trávník zavlažovat a budete pravidelně dosívat vhodnou směsí, časem se prosadí jen ty druhy trav, které sucho zvládají. Je to přirozený výběr, který v přírodě funguje spolehlivě.

Je to důležité zvláště v poslední vodě, kdy mnohá města trpí nedostatkem vody a někde se dokonce zavlažování trávníků zakazuje. A když máte ve studni nedostatek vody, určitě ji věnujete spíš na údržbu zeleninových záhonů, abyste nepřišli o úrodu.

Pokud však žijete v oblasti, kde si můžete trávník dovolit udržovat i v suchých měsících, snažte se při zavlažování vytvořit podobné podmínky jako při běžném dešti. Zalévejte méně intenzivně a dostatečně dlouho, aby se půdní profil nasákl vláhou a kořeny ji mohly několik dní čerpat.

7.Pravidelně vertikutovat

Čím je trávník hustší, tím častěji potřebuje vertikutaci. Kvalitním vertikutátorem trávník nepoškodíte, pouze mu prospějete. Správná vertikutace udělá v trávníku drážky, trávu netrhá, ale pouze rozřezává drn. Jak správně vybírat vertikutátor čtěte zde.

Čím časněji vertikutaci provedete, tím déle bude trvat, než se trávník opět zregeneruje. 

Je proto lepší počkat, až půda bude mít minimálně 10 °C asi pět cm pod povrchem, ideálně 12 °C a více. Pak vše půjde rychleji a trávník se zazelená po regeneraci dříve. 

8.Provádějte aerifikaci

Často bývá trávník příliš udusaný, utužený. Díky tomu se voda, vzduch ani živiny nedostávají ke kořenům. Pokud kořeny nejsou zásobeny, nemůže být trávník zelený a hustý. 

Stačí obyčejnými rycími vidlemi utužená místa propíchat, případně celý drn po zápichu lehce nadzvednout a tím jej provzdušnit. Ideální je provést jednou za rok či za dva důkladnou aerifikaci celého trávníku strojem a trávník důkladně zapískovat.

9.Jde to i bez chemie

Chemie do zdravého trávníku nepatří. Chemické látky se dokážou v půdě usazovat a časem půdní prostředí vychýlí z optima a trávník může zkolabovat. 

Náprava pak bývá obvykle nákladná, ale někdy nezbude, než začít znovu od začátku. V dnešní době lze o trávník pečovat přírodní cestou. Používejte proto biologická neboli organická hnojiva. Mezi oblíbené patří například značka Pure, ale i česká hnojiva AgroBio z Opavy.

10.Užívejte si

Trávník není pouze na koukání, měl by vám dělat radost a užitek. Choďte po něm bosí, hrajte hry, dovádějte na něm s dětmi a zvířaty, dělejte pikniky a grilujte, hrajte fotbal, kroket, badminton, stříkejte po sobě vodou, opalujte se, houpejte se v síti. 

Trávník není 13. komnata, je to obytná zóna, takže je potřeba ji obývat a pořádně si ji užít.

Autoři:

Nejčtenější

VIDEO: Velikonoční nádivka nesmí chybět u žádného slavnostního stolu

Zlatavá velikonoční nádivka by měla být s chutí másla, uzeného masa a plná...

Dobrá nádivka je hotový poklad. Uvnitř nadýchaná, zvenčí krásně dozlatova zbarvená. Máslová, s vůní uzeného masa a...

KVÍZ: Jak se vyznáte ve velikonočních tradicích

Kraslice Jaroslavy Vaňousové z Chebu zdobené drátkováním

Velikonoční svátky výrazně provázejí tradice. Mnohé z nich se ale udržují pouze lokálně a některé zvyky dokonce už...

I do té nejmenší zahrady ve městě lze dostat hloubku. A pořádnou terasu

Jakmile trvalkový podrost a keře zesílí a rozrostou se, jednotlivá místa v...

Co bych za takovou zahradu dal, napadne asi téměř každého obyvatele velkoměsta, jež po zahradě marně touží, nad obrázky...

Máte větší pozemek a nechce se vám sekat tráva? Pořiďte si lamu

Lama má přední zuby pouze na dolní čelisti.

Lama krotká a lama alpaka jsou stále oblíbenější díky svojí nenáročnosti a všestrannosti. Jejich chov je poměrně...

Mikroplasty už nejsou jen ve vodě, vědci je našli i v alpském ledu

Mikroplasty jsou přítomné prakticky všude - zde v podobě polyesterových...

Vědci studující čistotu vzduchu v pyrenejských Alpách zažili šok, když našli vzorky mikroplastů v horských oblastech...

Další z rubriky

Ze zahrady v satelitu vytvořila architektka venkovní obývák s bazénem

Pohled z domu na bazén časem milosrdně zacloní vysoká tráva ozdobnice. ...

Zahrada u rodinného domu by podle zahradního architekta Ferdinanda Lefflera měla rodině jednoznačně sloužit v podstatě...

Atlas bylin: Při kašli, chřipce, nachlazení nad kerblík či brutnák není

Atlas bylin - 1. díl

Infekční záněty dýchacích cest se dají chytit kdykoli, ale nejvíc řádí na jaře a na podzim. Zmírnění nepříjemných...

Pěstovat plodiny pro biopaliva na orné půdě je špatně, řekl expert v Rozstřelu

Zemědělství je orientováno hlavně na výkon, prohlásil přírodovědec Hruška

Pesticidy v pitné vodě či v potravinách se bohužel staly součástí našich životů. Jak stav krajiny ohrožuje...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz