Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. června 2023 Dobroslav

Čekejte na stálých sedm stupňů. Pak bude čas odzimovat zahradní jezírko

Jakmile roztaje led a venkovní teplota delší dobu neklesá pod sedm stupňů Celsia, je čas začít probouzet zahradní jezírko či nádrž ze zimního spánku. Úklid začněte kontrolou břehů a fólie. Během sezony také nezapomeňte uložit systémy proti zamrznutí.
Voda na zahradě je příjemným prvkem, který přitahuje i další živočichy.

Voda na zahradě je příjemným prvkem, který přitahuje i další živočichy. | foto: Vodnář

Míra péče o jezírko, tedy náročnost údržby a sledování kvality a čistoty vody, se odvíjí od toho, zda v něm chováte ryby (jaké druhy a kolik). Pokud jste se spokojili s jezírkem bez ryb a stačí vám, že si ho jako svůj domov vybralo jen pár žab a drobných živočichů, máte práci usnadněnou. 

Vlastně byste obyvatelům jezírka měli rovnou poděkovat, protože v něm pomáhají udržet biologickou rovnováhu. A nastavit ji, to je po zimě nejdůležitější úkol, protože není nic zásadnějšího než čistota vody v jezírku, která závisí právě na této rovnováze.

Není až tak těžké dosáhnout biologické rovnováhy ve větší nádrži. Horší je to u menšího jezírka, kde každá změna teploty vody nebo její kvality či množství může znamenat průšvih.

Pobřežní (pro)hlídka

Úklid začněte důkladnou prohlídkou bezprostředního okolí jezírka. Zkontrolujte břehy, zda se neuvolnily kameny či desky, a také uložení fólie. Zbavte dlažbu a dřevěné plochy případného řasového porostu. 

V případě, že máte betonovou nádrž, přesvědčte se, jestli se v ní neobjevily praskliny. Pokud ano, zvažte vyložení jezírka fólií, protože sebepečlivěji provedená oprava nemusí v případě betonu vydržet věčně.

Odmontujte, očistěte a uložte někam do sucha systém proti zamrznutí. Potom zkontrolujte před prvním použitím veškerou techniku, jako je skimmer, vzduchovací kompresor, jezírkové osvětlení, veškeré přívody a spínače. Smontujte a zapojte čerpadlo a nezapomeňte ho předtím zbavit vodního kamene.

Také věnujte pozornost pobřežním a bahenním vodním rostlinám, mezi nimiž jsou některé silnější a rychleji rostoucí a jiné méně průbojné a pomalejší. Je třeba zajistit, aby první neutlačovaly druhé, takže musíte zredukovat příliš čilé rostliny a dosadit všechny chybějící. 

Odumřelé rostliny ostříhejte nebo ořežte, okrasné trávy zastřihněte ve výšce těsně nad novými výhonky. Udělejte to však dřív, než se rostliny probudí k životu a žáby nakladou do vody vajíčka.

Vločky patří i k jaru

„Samotné jezírko, jeho stěny i dno pečlivě očistěte od všech nashromážděných nečistot, odumřelých řas, větviček, listí, zbytků uhynulých rostlin, výkalů a dalších nečistot. Je to důležité, protože čím větší koncentrace odpadků, tím větší lákadlo pro řasy,“ radí Pavel Míča ze společnosti Vodnář, která se na péči o jezírka specializuje. 

Zahradní jezírko

K vyčištění hrubých nečistot vám kromě vlastních rukou nejlépe poslouží síťka, podběrák nebo hrábě. Na odstranění nánosů kalu ze dna a méně hlubokých částí zahradního jezírka použijte jezírkový vysavač. Někteří majitelé vysávají jezírko každý měsíc, jiní považují za dostatečné udělat to čtyřikrát za sezonu, takže se rozhodněte podle aktuální potřeby.

Větší problém představují nečistoty, kterých se nelze zbavit mechanickou cestou a zásadně přitom narušují biologickou rovnováhu. Odstranit zelený zákal způsobený sinicemi, které se ve vodě rozmnoží jako důsledek jiných nečistot, dostatku živin či světla, vám pomůže například přípravek Vločka nebo podobný určený speciálně pro jezírka. 

Látka vytvoří ve vodě jemnou sraženinu a stlačí sinice ke dnu, odkud je snadno vysajeme, aby se dál nerozkládaly. Při tomto procesu na sebe látka obsažená v přípravku váže jiné pevné částice, včetně ve vodě obsaženého fosforu. Snížení jeho obsahu je pro omezení růstu řas a toxických sinic klíčové. Voda po odstranění těchto nečistot znovu získává jiskru a původní jas.

Invaze otesánků

Účinnou prevencí problémů se zakalenou vodou je včasné dodání správného poměru užitečných bakteriálních kultur, které prodávají specializované obchody. Rozmíchají se v nádobě s vodou z jezírka a aplikují po celé vodní ploše. 

Bakterie se zachytí na vhodných místech, nejčastěji na filtru nebo kačírku, kde se rozmnoží. Jak rostou, požírají organický materiál a voda pak není při nasazení ryb a rostlin nárazově zatížena.

Pokud se mají bakterie usadit na filtru a pilně pracovat, je nutné ho ještě předtím propláchnout a umýt. Podobně je na jaře správný čas na vyčištění a případnou opravu vodovodního potrubí, kohoutů a pročištění či výměnu filtračního materiálu. Pokud jste filtraci nechávali u jezírka i přes zimu, pořádně ji zkontrolujte, protože mráz mohl způsobit praskliny na filtru, případně popraskání těsnicích kroužků. Teprve až se ujistíte o bezchybném stavu filtrace, spusťte ji.

Zásadním pomocníkem v likvidaci okem neviditelných nečistot v jezírku (kromě řas jde také o plísně) jsou UV lampy, jejichž zbraní je ultrafialové záření. Na jaře je nutno lampu před zapnutím prohlédnout, případně vyměnit UV zářič.

Protože se v jarních měsících voda v jezírku velmi rychle prohřívá a životní procesy organismů se zrychlují, pravidelně měřte testerem její kvalitu. Tester vám pomůže zjistit, zda se některé ze sledovaných parametrů jako dusitany, dusičnany, alkalita, tvrdost nebo pH neodchylují od ideálních hodnot. Pokud se tak stane, hodnoty srovnáte vhodnými přípravky.

A nezapomeňte také minimálně jednou týdně vyměnit přibližně 10 procent vody v jezírku. 

Na ryby nespěchejte

Po zimě, kdy měly ryby zpomalený metabolismus, ožívají a začínají se přesouvat k hladině. Zkontrolujte jejich zdravotní stav (bílý povlak, zarůžovělé flíčky či odstáté šupiny svědčí o nemoci) a sledujte je i nadále, protože po zimním období jim v důsledku snížené imunity hrozí různé choroby.

„Nejdůležitější je ryby hned nekrmit, ale počkat až na teploty nad 10 °C, kdy ožijí a samy si řeknou o potravu. I pak je krmte pomalu a po malých dávkách. Pohybují-li se teploty mezi 10–12 °C, krmte jednou až dvakrát týdně, při teplotách 15–20 °C pak jednou až dvakrát krát denně a konečně při 20–25 °C krmte vícekrát denně podle množství ryb. Hlavně zpočátku nešetřete na výživných hodnotách krmiva a vitamínech, aby se rybky dostaly do kondice,“ doporučuje Míča.

Autor:

Zubačka Vitznau-Rigi

Sledujte exkluzivní přenos z nejstarší zubačky v Evropě ve Švýcarsku. Dráha vedoucí z Vitznau (435 m n. m.) na vrchol Rigi (1752 m n. m.) je v provozu od roku 1871. Kamera je umístěna ve stanici Staffel (1.603 m n. m.)

Více ze Slow TV:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

U maličkého domku malá zahrádka budovaná ženskou rukou. Vůbec není špatná

Soutěž Paní Petra měla velké štěstí, když se jí řadový domek u lesa, v obci známé z písničky bratří Tesaříků, podařilo koupit...

Zahradu obehnali plotem jen kvůli srnám, výhled na Beskydy je nikdy neomrzí

Soutěž Zhruba 160 let starý dům na Frýdecko-Místecku, s pozemkem větším než 3,5 tisíce metrů čtverečních, koupili manželé z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kde chyběla ženská ruka a chlapa drtil sentiment, zavládly chaos a špína

„Než něco vyhodím, tak si to dlouho rozmýšlím, a pak to stejně zase schovám,“ shrnul padesátník Michal z Prahy příčinu,...

Podle Maršálkovy finty upečete skvělý kubánský dort z litého těsta

Co víc by mohlo patřit k cukrařině než načančaný dort. Vždyť je to disciplína sama o sobě a ne každá domácí pekařka si...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Manuál od odborníka, jak naplnit a zprovoznit dřevěný vyvýšený záhon

Návodů na vybudování vyvýšeného záhonu je spousta, najdete je i v našem archivu. A nejvděčnějším materiálem je...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

KVÍZ: Milujete řezané květiny? Rozdali jsme knihy o jejich pěstování

Jsou pro vás řezané květiny radost, nebo jen zbytná starost navíc? Říká se, že jsou to němí tlumočníci emocí – těch...

Podělte se o snímky a příběh své zahrady a vyhrajte cenné pomocníky

Možná se staráte o pozemek na venkově s užitkovou zahradou a ovocným sadem, ale třeba jste rádi alespoň za terasu s...

Pro přírodní koupání na zahradě je ideální biobazén či koupací jezero

Koupání v zahradě je prostě radost, kdo by ho nechtěl. Ovšem jakou podobu tomuto vodnímu prvku dát, aby spolehlivě...

Nedoceněná růžičková kapusta je elixírem zdraví. A skvělá na dietu

Mnozí z nás ji nesnášeli už jako děti a pečlivě lovili z polévky každou kuličku. Možná je ale načase vzít ji na milost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...