Princip fungování právě odtajnili jeho tvůrci Cedar a Stuart Andersonovi, kteří na webu Indiegogo.com sbírají prostředky na zahájení sériové výroby. „Náš vynález je užitečný pro včelaře, kteří se dostanou k medu bez manipulace s úlem, i pro včely, které nebude nikdo rušit,“ vyjmenovávají hlavní přednosti svého vynálezu.
Celá finta spočívá v tom, že rámečky mají nový tvar, který umožňuje vytékání medu. Jsou průhledné, takže včelař vidí, kdy jsou plné, a může uvolnit kohout, aby med vytekl.
Rámečky se skládají z voštinových buněk. Včely je vyplní voskem a medem jako obvykle. Med však vlastní váhou stéká z horizontálně stavěných voštin do spodní části úlu. Jakmile se zásobník zaplní, může se med vypustit.
V sezoně se úl zaplní už za týden, jinak to obvykle trvá zhruba měsíc. Často se stane, že se med vypustí, aniž by si toho včely všimly, přesto se doporučuje, aby se med nenechal skapávat do sklenic volně.
Tvůrci nového úlu přirozeně čelí všetečným dotazům, které se diví, že jsou včely ochotné akceptovat nový tvar rámečků. Tvrdí, že zkoušeli dát do jedné řady klasické a nové rámečky a nepozorovali žádný rozdíl v chování živočichů. Stejně ochotně obsazovaly staré i nově vyvinuté rámečky.
Andersonovi vyrábějí rámečky v různých velikostech tak, aby nebylo potřeba stavět nový úl, ale aby je šlo vestavět do stávajících. Od toho se pak odvíjí i cena zařízení – pohybuje se od 200 do 400 dolarů (5–10 tisíc korun) podle toho, jaká je sestava a množství rámečků.
Vlastní med?Knihu Včelařství krok za krokem seženete za akčních 237 Kč na Knihy.iDNES.cz. |
První dodávky by se měly uskutečnit během letošního podzimu. Je vysoce pravděpodobné, že tento zlepšovák se skutečně bude vyrábět, protože se na jeho výrobu sešlo už skoro 2,5 milionu dolarů, více, než byl požadavek Andersonových.
Video jsme přehráli odborníkům z Českého svazu včelařů a ti byli velmi skeptičtí. „Podle mě je to nesmysl, jako bych se díval na Star Trek, vidím to jako filmový trik. Kdyby někdo něco takového vynalezl a fungovalo to, tak by to muselo proběhnout světovou včelařskou literaturou. Nic takového jsme však nezaznamenali,“ říká Vladimír Lněnička ze Svazu.
Podívejte se na video – co si tomto vynálezu myslíte vy?