Vzácné koniklece luční v plné kráse.

Vzácné koniklece luční v plné kráse. | foto: Pavel Jeřábek, hnutí Brontosaurus

Neodnášejte z přírody původní rostliny, zahynou. Pořiďte si zahradní kultivary

  • 6
Suvenýry z cest jsou v pořádku. Pokud se ovšem nejedná o chráněné planě rostoucí rostlinky vydloubnuté a přenesené do vlastní zahrádky. Tam už jde o porušení zákona. Nic na tom nemění fakt, že tak milovníci květin činí v domnění, že nikomu neubližují.

Touha vlastnit vzácnou rostlinku je do určité míry pochopitelná. "Pokud ale projde stejnou lokalitou více takových turistů, najednou zjistíme, že už v přírodě není na co koukat," upozorňuje na následky takového chování Pavel Jeřábek z hnutí Brontosaurus.

"Dloubačka" v praxi

Vzácné koniklece vydloubané Pavel Jeřábek zná konkrétní příklady: "Například na jedné pražské lokalitě rostlo asi 12 vzácných konikleců lučních. Paní jich asi 7 vydloubla, aby si je mohla odnést domů. Ochraně přírody se povedlo ji přimět k navrácení konikleců na místo, přesto jich všech 7 následně uschlo. Měly příliš poničený kořenový systém, v podstatě jim byl utržen."

Výsledkem je, že ani po čtyřech letech se daná populace konikleců nedostala na původní počet. Koniklec luční přitom patří do skupiny silně ohrožených rostlin. Při jejich poškozování se výsledná finanční pokuta může blížit až ke stovkám tisíců korun.

"Dloubání" je přitom k ničemu

Podstatná část kořenů s drobnými vlásečnicemi zůstala po vydloubání konikleců v půdě. Proto byly odsouzeny k úhynu.Plané rostliny mívají delší kořeny, aby lépe dosáhly na vodu a živiny a aby lépe odolaly nepřízni počasí. Pokud takovou rostlinu vyjmete ze země, většinou jí přetrháte velkou část kořenového systému, hlavně kořenového vlášení - drobných, tenkých kořínků, které absorbují živiny z půdy. Takové poškození bývá nevratné.

I kdyby se výše zmiňované paní nakrásně podařilo koniklece vydloubnout i s kompletním kořenovým systémem a k sobě do zahrádky je nepozorovaně přenést, s největší pravděpodobností by stejně uhynuly. Přírodní podmínky planě rostoucích rostlin totiž bývají přeci jen o něco drsnější, než jaké jsou na zahradě.

Zahradní půda má většinou jinou strukturu, složení i pH než půda, ve které rostlina doposud rostla. Přemíra živin a vlhkosti proto může plané rostlině, která na takové podmínky není zvyklá, spíše ublížit než pomoci. A přenesete-li nějakou rostlinku například z vřesoviště, kde je kyselejší prostředí, nebude nám v běžné zahradní půdě prospívat.

Některé rostliny jsou na svém přírodním prostředí závislé i jinak. Známé jsou například druhy orchidejí, které rostou v symbióze s houbami. Po přenesení na jiné místo pak symbiont schází a rostlina hyne.

Jak získat rostlinky podobné planým:

V nabídkách zahradnictví najdete řadu zajímavých rostlin, které se v zahradě běžně pěstují a jsou konkrétním planým rostlinám velmi podobné.

Například místo koniklece lučního je lepší koupit si v zahradnictví koniklec původem z jihu Evropy, který má větší květy a bude se vám i úspěšně samovolně množit. Například na stránkách pražského zahradnictví Krulichovi Hobby.cz objevilo nabídku hned 4 druhů konikleců, každý exemplář přitom přijde na pouhých 38 korun.

Obdobně můžete nahradit i plané sněženky, lilie, bledule, hořce, konvalinky, kosatce, mechy, kapradiny a další rostliny zahradními druhy a kultivary. U nich máte jistotu, že se jim na vaší zahradě bude dařit.

"Dloubači" porušují zákony

Každý pozemek má svého majitele a respektování vlastnictví by mělo patřit mezi nejzákladnější pravidla společnosti. O tom není pochyb. Proto je vydloubávání rostlin na neoplocených pozemcích, v lese, na loukách a podobně totéž, jako kdyby vám někdo kradl rostliny ze zahrady.

Plané kosatce v plné kráse.Na všechny rostliny a živočichy v ČR se navíc vztahuje zákon č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny (v příloze), kde se mimo jiné dočtete, že: "Všechny druhy rostlin a živočichů jsou chráněny před zničením, poškozováním, sběrem či odchytem, který vede nebo by mohl vést k ohrožení těchto druhů na bytí nebo k jejich degeneraci, k narušení rozmnožovacích schopností druhů, zániku populace druhů nebo zničení ekosystému, jehož jsou součástí." (§ 5, odst. 1)

Pokud tedy odnesete z přírody nějaký exemplář, zvláště tam, kde je daného druhu omezené množství, můžete ohrozit jeho další existenci na tomto místě. "Například cizosprašné rostliny potřebují ve své blízkosti další jedince stejného druhu, aby došlo k opylení a tvorbě semen," vysvětluje příčiny Jeřábek.

"Samosprašné rostliny zase mohou vytvářet jen omezený počet semen nebo mít velmi nízkou klíčivost. Také hraniční podmínky životaschopnosti rostliny mohou ovlivnit její rozmnožování. Návrat k původnímu počtu jedinců tak může trvat i léta, natož aby se jejich počet zvýšil."

Krásou planých rostlin se raději pokochejte při výletech do přírody. Nejlépe pohledem z oficiálních cest a pěšin. I masivním sešlapáváním okolí vzácných rostlin lze pozemek zničit, případně zlikvidovat jiné rostliny, které v okolí rostou. Není divu, že ochránci přírody některé lokality i před slušnými lidmi raději uzavřou.