Zakládáním zahrady provede zahradní architektka Jana Pyšková, která pro magazín DOMA připravila seriál s podrobnou "kuchařkou", jak postupovat krok za krokem.
Architekt může ušetřit
Jste-li znalí zahradníci a máte čas a sílu, můžete se spolehnout sami na sebe. Pokud ovšem nerozeznáte jahodu od dubu, neradi jste špinaví a v zaměstnání trávíte celé dny, najměte si odborníky. Všem však doporučuji využít služeb zahradního architekta, protože vám může hodně ušetřit.
Těm zkušeným stačí konzultace a dílčí pomoc. Ti, kdo zahradě nerozumějí, by si měli objednat alespoň studii: v jejím rámci s architektem dospějete k vhodnému rozvržení ploch a umístíte základní prvky zahrady. Projektant by vás měl upozornit i na podmínky stanoviště a návaznosti na okolí a zahrnout do studie předběžný propočet nákladů.
Když budete chtít kompletní projekt, bude obsahovat přesný popis technologií, podrobné osazovací plány a další prvky, které souvisejí se zahradou: detail jezírka, pergoly, řez skladbou cesty či terasy, podrobný výkaz výměr. Nesmírně cenný je dozor při realizaci: architekt s praktickými zkušenostmi ušetří i v této fázi a nikdo vás neošidí.
Služby architektů se pohybují v nejrůznějším rozpětí: buďte opatrní na sliby realizačních firem, které slibují projekt v ceně realizace, ovšem podmiňují dodávku projektu smlouvou na celé dílo. V těchto případech je cena "rozpuštěna" do ceny realizace. Přicházíte také o nezávislý dozor architekta při realizaci zakázky: vždy bude chránit svou firmu, nikoli vás.
Buďte opatrní i na levné designéry: chtějte kontakty na předešlé zákazníky, chtějte realizované zahrady vidět. Cena projektu se odvíjí od ceny realizace, zhruba 5–10 procent. Konzultační hodina vás bude stát asi jako hodina práce v autoservisu, asi 600 Kč při opakovaných a delších konzultacích. Při jednorázové intenzivní konzultaci se může vyšplhat na 1 500 Kč, ale hodně vám přinese. Potřebujete-li šetřit, najdete úsporu spíše při realizaci.
Nejdražší jsou terénní úpravy
Ať už s architektem, nebo sami, vždy musíte začít zodpovědným promyšlením toho, co zahrada má dát vám a co můžete zahradě dát vy. Pořiďte si dobrý plán pozemku, vše si na něm vyznačte.
Připravili jsme vám tabulky, díky nimž si dobře promyslíte, v jakém prostředí budete tvořit a co má být výsledkem. Jste-li pár nebo rodina, plánujte spolu. Z "výzkumu" vám vyjde zadání a podle něj budete postupovat. Vždy je lepší se přizpůsobit podmínkám než se je pokoušet měnit.
Jana Pyšková vystudovala Fakultu agronomickou VŠZ v Brně, obor zahradnictví. Je členkou Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu. Po studiu pracovala v Botanickém ústavu Československé akademie věd v Průhonicích. Od roku 1993 pracuje samostatně. Čtyřikrát vyhrála 2. cenu v soutěži o nejlépe realizované zahradnické dílo Zahrada roku vyhlašované Svazem pro zakládání a údržbu zeleně. |
Nejdražší na zahradě je základ: terénní úpravy, řešení vodního režimu, kypření, úprava vlastností půdy. Ošidit přípravu se nevyplácí, náprava stojí víc než poctivý začátek. Jestli máte zahradu na svahu, upravte ji tak, abyste na mírných svazích mohli sekat trávu, prudší partie osázejte. Modelace jsou levnější než zdi, palisády či ohavné tvarovky.
Na jílovitém pozemku je těžké a drahé pěstovat krásný trávník: náročný rekreační (drenážovaný) pažit založte jen na menší ploše pro odpočinek, na zbytku pěstujte louku. Víc klíšťat mít nebudete.
Máte-li studnu, můžete pěstovat náročnější rostliny, než když musíte platit vodu z vodovodu. Zapomeňte na to, že vám problém vyřeší dešťová jímka: po deštích ji vyčerpáte na pár zálivek. Pomůže ale svedení drenáží do dešťové jímky a především chytrý typ výsadeb a méně ambiciózní trávníky.
Přirozenější způsob zahradničení je nejen nesrovnatelně levnější, méně časově náročný, ale i podstatně ohleduplnější k životnímu prostředí. Začněte jednoduchou zahradou, kterou můžete postupně zaplňovat. Proveďte perfektní přípravu půdy, vysaďte kosterní stromy, popínavky na ploty, vybudujte terasu, něco pro děti a záhon na zeleninu.
Tvořte ucelené partie
Základní estetické pravidlo: nedivočte. Nesnažte se na zahradě mít všechny prvky, co vás napadnou. Nerozhazujte rostliny tu a tam po ploše, tvořte ucelené partie (trávník, záhon) ve smyslu souvisle osázená plocha s mulčem, užitkové záhony.
Sázejte stejný druh ve větších počtech, ať v jednolitých skupinách nebo třeba v směsi, připomínající přírodní křoviny nebo step. Myslete na údržbu: plynulé okraje usnadní sečení trávy, nenápadný obrubník oddělí trávu od záhonů či cesty a nebude prorůstat. Správnou hustotou výsadeb a rychlým zapojením porostu omezíte plevel a odpařování vody. Podsazujte i keře a stromy, klidně i ovocnými keři, jahodami, bylinkami.
Klasické záhony nahraďte výsadbou pod vrstvu štěrku. Místo velkokvětých a anglických růží použijte moderní: kvetou a voní stejně krásně, ale jsou mnohem odolnější. Dobře si vyberte druhy rostlin a chytře nakupujte přímo v okrasných školkách. Domluvte si návštěvu předem, aby na vás měli čas.
S nákupem vám může pomoci dobrá zahradnická firma. Sice to bude o něco dražší, ale ušetříte benzin a čas. Jestliže si rostliny budete sázet sami, nepočítejte se zárukou. V případě, že chcete investovat do vzrostlých stromů a keřů, jejichž cena se pohybuje v desítkách tisíc, sázet sami je ani nezkoušejte. Objednejte si u zahradníků strom i s výsadbou a péčí, záruka je 2–5 let.