Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ukliďte si kolem domu a nemusíte se bát zmijí, radí herpetolog

Na zmije si dejte pozor, ale na paniku zapomeňte. Jejich přemnožení nehrozí, jen jsou v určitém ročním období víc vidět. Což platí právě pro květen, kdy se zmije páří.
Většina zmijí obecných má šedohnědé zbarvení a na hřbetě tmavé skvrny, které nejčastěji tvoří klikatou čáru.

Většina zmijí obecných má šedohnědé zbarvení a na hřbetě tmavé skvrny, které nejčastěji tvoří klikatou čáru. | foto: Profimedia.cz

Letošní jaro je teplejší, není tedy divu, že se zprávy o výskytu zmijí a prvních uštknutích objevily relativně brzy. "Když zmije po zimě vylezou, svlečou nejprve zimní kůži a pak se hned páří. Toto období – spojené například s rituálními souboji samců – začne právě teď, takže se dá předpokládat, že budou zmije i častěji vidět," vysvětluje zkušený herpetolog Mojmír Vlašín z brněnské pobočky Českého svazu ochránců přírody.

Zmije obecná (ilustrační snímek)
Zmije obecná (vipera berus)
Zmije obecná (vipera berus).

V Česku žije pouze jediný druh zmijí – zmije obecná (vipera berus), její zbarvení je však velmi variabilní.

To, že jsou zmije častěji vidět, ale neznamená, že jich je víc. "Zmije je dlouhověké zvíře, ale nedochází k jejímu periodickému přemnožení, jako se to jednou za čas stane třeba u hrabošů. Jakékoliv zprávy o přemnožení zmijí jsou tedy nesmysl," uklidňuje Vlašín. Navíc platí, že zmije na člověka neútočí, více v článku V přírodě se začínají objevovat hadi, na lidi ale útočí jen v sebeobraně.

Jak nebezpečné je uštknutí zmijí

Jiří Valenta, český odborník na hadí uštknutí, vedoucí Toxinologického centra Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny VFN v Praze v rozhovoru pro iDNES.cz uvedl, že jejich pracoviště ročně řeší kolem stovky případů uštknutí zmijí. Ve většině případů není nutná hospitalizace, protože následky nebývají vážné, nejčastěji se jedná jen o lokální příznaky, například nateklou ruku. Každé kousnutí navíc neznamená otravu, protože zmije jed vypustí jen v necelé polovině případů. 

Celkové příznaky otravy jedem má jen velmi malá část postižených. Těm je pak špatně od žaludku, zvrací, mají průjem. Největším problémem může být snížení tlaku na takovou hranici, že dojde k oběhovému kolapsu. Při nevhodné léčbě může dojít k poškození ledvin, které se ale dá zcela vyléčit. Větším nebezpečím je alergická reakce. Pokud dojde k alergickému šoku, může nastat smrt v řádu několika minut. "To je ale stejné po bodnutí včelou nebo vosou," konstatuje Jiří Valenta.

Podobně Vlašín uvádí na pravou míru historky o zmijích, které nejsou plaché a před člověkem neutíkají. "Není normální, že zmije před člověkem neuteče. To se stane jen v případě, že je zraněná – pokud leží například u silnice – nebo jinak zdravotně indisponovaná. Případně může být chladno a ona nemá takzvanou provozní teplotu."  

Co dělat, když na zmiji narazíte?

Výskyt zmijí je závislý nejen na počasí, ale i na nadmořské výšce. V nížinách, respektive zhruba ve 300 metrech nadmořské výšky, je setkání se zmijí velmi nepravděpodobné. Tam narazíte spíše na některou z neškodných a užitečných užovek nebo přerostlého slepýše.

V 500 až 600 metrech nadmořské výšky už se zmije vyskytují, nad 600 metrů pak máte téměř jistotu, že jiného hada než zmiji potkat nemůžete. "Kolem tisíce metrů a v horách už totiž zmije nemá žádnou konkurenci, jediná z našich hadů je schopná přežít v tak extrémních horských podmínkách. Navíc je živorodá, okamžitě po porodu mláďata protrhnou blánu vejce a opouštějí ho," vysvětluje Vlašín.

Když už se vám poštěstí zmiji potkat, platí jednoduchá pravidla. "V první řadě na sebe zmiji upozorněte," radí zkušený herpetolog. To znamená, dupejte nebo něčím bouchejte do země, protože had vnímá pouze otřesy půdy. Je hluchý, takže na váš případný řev, ať sebehysteričtější, nezareaguje.

Jakmile vás zmije zaregistruje, nechte jí únikový prostor a čas, aby mohla zmizet a můžete v klidu pokračovat v houbaření či horské tůře. Kvůli vzácnému setkání s chráněným plazem není nutné měnit program. "Někteří lidé mají obavy, že se had sice odplazí, ale pak si na ně počká v houští a skočí jim za krk. To je ale opravdu neopodstatněné, stále platí, že zmije je plaché zvíře, které lidskou společnost nevyhledává," uklidňuje Vlašín.

Kolem domu si udělejte pořádek a budete bez obav

Pokud se objevil nějaký had u vašeho domu či na zahradě, nepanikařte. Samo o sobě to ještě neznamená, že jde o zmiji. Může to být některý ze čtyř druhů u nás žijících užovek nebo slepýš, kteří nemohou nikoho nijak ohrozit.

"Doporučuji pořídit snímek tohoto konkrétního hada a nechat si ho určit, i mně ho lidé mohou poslat na e-mail. Pokud nejde o zmiji, je zbytečné cokoliv podnikat. Pokud jde o zmiji, většinou stačí uklidit binec kolem domu a na zahradě a udržovat nízký trávník. Takovou oblast zmije vyklidí sama," uklidňuje herpetolog Mojmír Vlašín.

V praxi to znamená, že by se kolem domu neměla povalovat prkna, hromady dřeva či odložené nářadí. Na území, kde se chcete pohybovat bez obav, udržujte nízký trávníček. Hrají-li si na zahradě děti, měl by být trávník takto ošetřován v okruhu minimálně pěti metrů kolem míst, kde si děti hrají či kde máte zahradní gril s posezením, rodinný bazén a podobně.

Odchyt zmije obecné může provádět jen odborník s výjimkou na odchyt

"Odchyt a vypuštění zmije na jiném místě není řešení," vysvětluje Vlašín. Zmije je totiž teritoriální zvíře. V důsledku to znamená, že jestliže si necháte zmiji u domu odchytit – a toto ohrožené a chráněné zvíře může odchytávat jen odborník, který má výjimku na odchyt – pouze toto území uvolníte pro jinou zmiji. Pokud budou pro život hadů kolem vašeho domu ideální podmínky, můžete vzít jed na to, že se dříve či později objeví zmije nová a uvolněné území s radostí obsadí.

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Vlkodlačí či australská. Zvláštní kočky, které budou milovat celou rodinu

Dnes vám představíme kočky, které jsou sice samostatné a svébytné, jak u těchto malých šelem bývá zvykem, nicméně je pro ně lidská společnost nezbytná.

12. září 2024

Poznejte soutěžící Hell’s Kitchen Česko. Pruďas Kašpárek už čtyři vyhodil

Pekelná kuchyně otevřela na konci srpna své brány. Radek Kašpárek přivítal profesionální kuchaře z celé České republiky, kteří bojují o pozici kreativního šéfkuchaře v jeho restauracích 420 a Field a...

27. srpna 2024  9:24,  aktualizováno  11.9 22:01

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zahrada od Lefflera má vše. A dává vyniknout domu od Pleskota i výhledům

„Porozumět myšlenkám architekta a zároveň přáním majitelů bylo pro mne v tomto případě vysokou školou diplomacie,“ konstatuje zahradní designer Ferdinand Leffler nad místem, kterých mnoho není. Kde...

13. září 2024

Vyčistí hrnec, odpad, umyvadlo i skvrny na tričku. Zázračný kypřicí prášek

Většinou ho znáte jen jako prášek do pečiva. Ovšem tato magická bílá směs v pytlíku zvládne mnohem víc kouzel. V čem všem vám poslouží?

16. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Modré, růžové i bílé rozrazily dělají v trvalkovém záhonu radost celé léto

Školní biologie vás nejspíš poučila o blankytně modré kytce podobné pomněnce, o rozrazilu rezekvítku. Vaši zahradu ovšem vyzdobí hlavně rozrazily klasnaté, podle latinského názvu označované také jako...

15. září 2024

V zahradě po povodni řešte jako první stromy. A zvažte změny, radí odborník

Řadu zahrad po celé republice potrápil před pár dny vydatný déšť a silný vítr, leckde bohužel i povodeň. Jak takovou zahradu dostat znovu do kondice, radí permakulturní designér a zahradník Michael...

18. září 2024

Slívy, blumy, švestky. Jak se v nich vyznat a co nejlépe je zpracovat

Užívejte si naplno čas, kdy dozrává toto voňavé a šťavnaté, ale bohužel celkem málo trvanlivé ovoce. Slív je celá řada, ne každý se v nich vyzná, někdy shodu nenajdou ani botanici. Jisté je, že...

18. září 2024

U Japonců se učíte tři roky, než vám svěří přípravu sushi, líčí český šéfkuchař

Premium

Jaroslav Karásek, majitel a šéfkuchař sushi restaurace Kaizen v Brně, tento rok reprezentoval Českou republiku na soutěži Sushi World Cup 2024 v japonském Tokiu. Probojoval se do finále mezi...

17. září 2024

Odčerpat, vysušit, dezinfikovat. Deset kroků k obnově vytopeného domova

Povodně mohou způsobit značné škody na domech a obnova může být náročný a dlouhodobý proces. Existuje však ověřený postup, jak se chovat, když velká voda opadne.

17. září 2024

Příkrmy, které chutnají opravdu všem dětem: Přečtěte si, jak na to!
Příkrmy, které chutnají opravdu všem dětem: Přečtěte si, jak na to!

Redaktorky otestovaly dětskou výživu Lambini, privátní značku Rohlíku, která slibuje zdravé, chutné a kvalitní produkty pro ty nejmenší. Při...

Líbí se mu moje pipinka. Je pořád nadržený, stěžovala si vyměněná manželka

V novém díle Výměny manželek se pohodlná Lucie snažila přizpůsobit domácnosti, kde se stále něco děje. Ilona jako by...

Radil jsem bratrovi, aby se neupil a neufetoval, říká Jakub Prachař

Premium Mluví jakoby žertem, ale za svými slovy si stojí. Moderátorovi Liboru Boučkovi to Jakub Prachař občas natře před...

Zatnu zuby a nevěra není. V tolyamorii žije v Česku stále více párů

Podvádíš mě, spíš s jinými a já to vím. Doma děláme, že se to neděje, a i když mi to vlastně vadí, rozhodně o tom...

Do výstřihu nekoukat! Fotbalové Ústí vzbudilo ve světě rozruch českou Pamelou

Ústecký fotbal zase dobyl svět, byť opět ne na hřišti. Po „kazmovině“ s tlouštíkem propírají média po celé planetě...

Jste blázni, říkali všichni. Parádní dům si postavili na nejhorším pozemku

Manželé bydleli ve zděném domě, který postupně upravovali. Nakonec se ale rozhodli pro změnu. Od města odkoupili jeden...