Každoroční mánie sbírání medvědího česneku je stále intenzivnější. Souvisí to s popularitou tohoto přírodního dochucovadla a návratu k přírodním babským receptům. Zatímco naše babičky byly po generace vychované v bylinkářství, v dnešní generaci tyto dovednosti už nejsou tak silné. Lehce se se tedy může stát, že si nezkušený sběrač může splést listy rostlin, které se v přírodě objevují v podobném období.
Medvědí česnek je zdrojem síly. Jen ho trhejte rozumně s citem pro přírodu |
Každý rok se objeví případ otravy ocúnem, protože se ho lidé spletli s medvědím česnekem. Požití ocúnu je velmi nebezpečné.
Co dělat, když sníte ocún:Lidé, kteří ocún omylem požijí, by měli okamžitě vyvolat zvracení, užít černé uhlí a volat sanitku. Listy medvědího česneku mají česnekové aroma, jsou bohaté na silici, sirné složky a čpavek. Chutnají po česneku, ale aroma není tak silné a nezanechává v ústech česnekový odér. |
„U poškozených může dojít až k selhání jater a ledvin či narušení krvetvorby,“ řekl primář interního oddělení Kroměřížské nemocnice Pavel Třeštík iDNES.cz v roce 2022, kdy tam byly hospitalizovány dvě ženy kvůli otravě ocúnem, který si spletly s medvědím česnekem.
První známkou otravy bývá úporné zvracení a průjem. U dětí je situace složitější v tom, že příznaky se projeví později.
Mačkejte listy
Medvědí česnek se dá velmi lehce zaměnit nejen s ocúnem, ale také konvalinkou a zmíněným ocúnem. Obě rostliny jsou jedovaté a životu nebezpečné, požití může mít až fatální následky.
Rozmačkáme-li listy medvědího česneku mezi prsty, dostaví se typická česneková vůně. U konvalinky a ocúnu jsou listy bez zápachu. V tomto případě se doporučuje si ruce co nejdříve důkladně umýt.
Jde o to, že když v přírodě sbíráte medvědí česnek, na prstech vám zůstane vůně. A když pak omylem seberete konvalinku, vůně na prstech zůstane, a to vás může zmást.
Prostředí a vzhled může být vodítkem
Prostředí by mělo být prvním vodítkem. Medvědí česnek obvykle roste v lesích nebo na loukách s vlhkou půdou, zatímco jedovatý ocún roste v suchých a slunných oblastech.
Není to však pravidlem, aby to nebylo tak jednoduché. V nížinách ho najdete i na vlhkých loukách, suchá stanoviště najdete spíš v horách.
Takže když máte pocit, že jste našli „medvědí česnek“ na slunné louce, měli byste se mít na pozoru.
První, co mate, je tvar listů:
- medvědí česnek – listy matně zelené a měkké, tenké řapíky, listy rostou jednotlivě ze země
- konvalinka – pevné tmavě zelené listy, rostoucí v párech (ojediněle po třech) na stopce
- ocún jesenní – listy jsou úzké kopinaté, nemají řapík, růst několika listů ze stonku, ve středu stonku je zapouzdřené semeno
V období květu napoví další odlišnosti:
- medvědí česnek – bílá barva, květ roste nahoru
- konvalinka – bílá barva, více zvonečků na stopce visící dolů
- ocún jesenní – fialová barva, kvete na podzim
Nenechte se odradit tím, že se někdo osudně spletl. Medvědí česnek je výborný, vyzkoušejte proto některý z receptů naší kuchařky: