Moderní městská zahrada ušitá na míru řadovému domu z počátku minulého století – ve čtvrti uprostřed metropole – je pojata opravdu velkoryse: vešel se bazén, tři zahradní domky i úhledně střižený trávník pro fotbálek. Nechybí ani vzácné soukromí, což je v zahradě navazující ze tří stran na zahrady sousedů malý zázrak. A to má pouhých 322 metrů čtverečních.
Toto omezení bylo pro autorku návrhu z ateliéru Land05 pochopitelně výzvou, architektce Martině Forejtové se ovšem na tuto zahradu podařilo dostat řadu vtipných řešení, díky nimž nepůsobí stísněně, naopak. Celý prostor vytváří dojem, že kolem vás snad ani nemůže pulsovat velkoměsto. Z terasy má volné výhledy do prostoru zahrady lemované zelení, nechybí úložné prostory ani zázemí pro technologii bazénu. A ještě tyto prvky pomáhají odclonit pohledy z ulice a vytvářejí i na městské zahradě tolik potřebné soukromí.
Projděte si zahradu na Ořechovce na 40 snímcích |
Jak si lze prohlédnout na snímcích ve fotogalerii, začalo to už zajímavým řešením v rámci předzahrádky, kde je potřeba parkovat dvě auta. Co s tím, když z oken domu nechcete koukat pouze na vydlážděnou plochu? Projektantka zvolila velmi vtipné řešení – zpevněnou plochu pro jedno auto, obklopenou záhonem s hortenziemi, tu prostě tvoří tzv. štěrkový trávník.
Reálně je tedy na předzahrádce vidět jen udržovaný trávník, který se ovšem díky štěrkovému podloží nepromáčí ani po vydatných deštích. Navíc ho z pohledu z ulice a podél plotu s jedněmi ze sousedů lemují bohatě a něžně kvetoucí a kultivary hortenzií, jež jsou vítanou potěchou pro oko. A soukromí oken do kuchyně střeží vícekmenné třešně, na jaře obalené květy.
Zahrada u řadovky je malá, úzká a moc do kopce. Architektka si poradila |
Z předzahrádky se pak stinnou úzkou cestou – s jedinečnou atmosférou – kolem domu a srostlých habrů u plotu, dostanete k hlavnímu vstupu.
Bazén jako další terasa a tři zahradní domky
Bazén byl jednou z položek, kterou si majitelé na své malé zahradě hodně přáli – přece jen jsou obzvlášť ve městě poslední roky některé letní dny hodně horké. A přes mírnou počáteční skepsi se Martině Forejtové schůdné řešení podařilo najít – bazén umístila co nejblíže hranici pozemku, takže nijak nepřekáží. A jeho technologie je skrytá v zahradním domku přirozeně navazujícím na dřevěný plot, spolu s koly a hračkami pro děti.
Zahradní domek současně slouží jako účinná pohledová clona – a z ulice na zahradu tak vede jen branka, ostatní zůstává cizím pohledům schované.
Co se ještě dá rychle a elegantně skrýt nejen pohledům, ale i fakticky, je bazén, akorát tak velký pro letní osvěžení i hrátky dětí. Má totiž zasunovací dřevěnou terasu (viz fotogalerie) na pojezdech, kterou podle potřeby kdykoliv zasunete či vysunete. Bonusem navíc je, že bazén nepotřebuje obvyklý nevzhledný kryt, který žádné zahradě rozhodně nepřidá na kráse. A klukům do bazénu nepadají míče, když si jdou na milovaný kus trávníku u domu zakopat.
Vraťme se ještě k zahradnímu domku u bazénu, který je jen jednou podobně účelnou stavbou na této malé zahradě. I tady je samozřejmě potřeba sekačka, zahradní náčiní či úložné prostory pro sezonní věci. A tak byste našli druhý zahradní domek ve stejném designu v horním protilehlém koutu zahrady.
A naproti němu, pod vzrostlým břečťanem dopřávajícím dětským hrám blahodárný stín, i dětský domek pro dva rošťáky. Je umístěný tak, že i děti mají pocit soukromí, ale pořád je má někdo z rodiny z terasy či přímo z domu pořád na očích. A nebo se dá u dětí sedět na dřevěné lavičce, přímo nad schody z bílých betonových cihel, které vás do horní části zahrady vyvedou – středem svahu osázeného úchvatnou směsí trvalek.
Cestou samozřejmě oceníte trvalkový květinový záhon s celoročním proměnlivým efektem, kterému pomáhají vytvořit zelenou clonu velkorysé dřevěné terase u domu i vícekmenný svitel a muchovníky. Ty jsou spolu s maliníky, rybízy a lesními jahodami i vítaným zdrojem drobného ovoce pro děti.
Mimochodem, děti – stejně jako ptáci (ti tu mají i krmítka zavěšená na větvích) či hmyz – milují i drobný vodní prvek z cortenu. Má podobu mísy s oběhem vody. Ač je oficiálně pítkem pro ptáky, i děti se v něm s radostí máchají. A každý dospělý umí ocenit zvuk zurčící vody, když v sedačce na terase čas od času třeba v klidu popíjí kávu. Což má při večerním osvětlení nepochybně další level.
Co bylo při navrhování největším oříškem a proč?„Zahrada je velmi malá a jelikož se jedná o řadový dům a parcely ani ostatní zahrady nejsou velké, bylo největším oříškem zahradu navrhnout tak, aby poskytovala co nejvíc soukromí. Navrženy jsou tady proto různé typy oplocení – například dřevěné, do šeda laděné oplocení jen s velmi malou mezerou, v kombinaci s vícekmennými keři a stromky i popínavými dřevinami. Ale i zahradní domek, který je de facto součástí oplocení, a nezabírá tak mnoho místa,“ konstatuje autorka návrhu, krajinářská architektka Martina Forejtová. |