Tuhý mráz počátkem zimy roku 1888 nutil obyvatele vesnic v Bílých Karpatech na hranici Moravy a Slovenska nakoupit zásoby. Jarmark, tak jako každou listopadovou sobotu, byl plný tamních trhovců a díky dobré úrodě překypoval zbožím.
Mezi mnoha komoditami se dobře urodily i léčivé byliny nebo lanýže nalezené v lesích pod bájnými duby Bílých Karpat. Od toho šedého listopadu uběhlo do dnešních dnů 130 let a některá hospodářství se snaží obnovit oblíbenost těchto pochutin.
Jediné domácí lanýže
Jedna z mála českých novodobých lanýžových farem leží v kopcích jižní Moravy u nenápadné obce Blatnička, pár kilometrů od slovenské hranice. Hospodářství je podle Facebooku majitele Martina Smetany jediným producentem sazenic dřevin naočkovaných lanýži v Česku.
„Teď na jaře máme hodně práce,“ vzkazuje vlastník farmy. Lidem a jejich dotazům ohledně lanýžů se věnuje po večerech na Facebooku farmy Blatnička.
„Lanýže si dnes většina lidí představuje jako luxusní potravinu zejména z Itálie a Francie. Přitom již z roku 1588 existuje písemná zmínka o sbírání lanýžů na západním Slovensku. Spousta receptů z lanýžů v dobové kuchařce z roku 1870 svědčí o tom, že byly běžnou součástí jídelníčku našich předků,“ vysvětluje Smetana na webu firmy.
300 kilo lanýžů ročně
Mnoho lanýžů se sesbíralo na slovenských svazích Bílých Karpat. „Černé diamanty“, jak se jim někdy přezdívá, se pak prodávaly na trzích. „Jeden obchodník v letech 1895 až 1909 vykoupil každý rok od zdejších sběračů přes 300 kilogramů lanýžů,“ upozorňuje čtenáře svého webu Smetana. Na bohatou historii by teď jeho farma ráda navázala.
„Rozhodli jsme se obnovit zašlou slávu lanýžů u nás. V naší lanýžárně máme dva druhy, které se v Česku běžně vyskytují – lanýž letní a lanýž Borchiův. Pokud se to podaří, první lanýže budou na prodej za dva až tři roky,“ informuje na webu farmář, který sazenice stromů naočkované sporami lanýžů prodává.
Podle charakteru půdy v regionu si zájemce může vybrat sazenice stromů listnatých nebo jehličnatých. Za 750 korun pak získáte stálý zdroj lanýžů pro kulinářské pokusy.