Je čas k přípravě záhonů. Dřinu vám usnadní kultivátor nebo rotavátor

aktualizováno 
Příprava záhonů je nutnou jarní daní za to, že se během sezony můžete těšit z úrody. Místo klasické motyčky dnes můžete využít techniku, která ušetří spoustu práce.

Rotavátory poslouží pro zkypření a úpravu záhonů před jarní sadbou. | foto: Honda stroje

Kdy je vhodné půdu připravit na jarní sázení a setí? Rozhodující je její teplota. Měla by v hloubce 5–10 centimetrů dosahovat alespoň týden teploty kolem sedmi stupňů Celsia.

Klasické zemědělské postupy upřednostňují podzimní rytí s tím, že členitý povrch záhonu během zimy lépe zadržuje vláhu, mrazem se pak hroudy rozdrolí. Na jaře dá pak méně práce připravit záhon pro sázení a setí.

Každopádně je třeba na jaře půdu prokypřit a srovnat, aby se zabránilo odparu vody. To můžete udělat i motykou, kterou se rozbijí zbylé hroudy, a pak se záhon srovná hráběmi.

Rotavátor jen pro kypření

To vše je dřina, kterou musí každý zahrádkář absolvovat. Pokud si nepořídí motorový kultivátor nebo rotavátor. Rozdíl mezi jimi se většinou označuje tak, že za kultivátory se počítají víceúčelové stroje, které mohou sloužit nejen ke kypření půdy, ale dají se k nim připojit i radlice, přívěsný vozík a další příslušenství. 

Fotogalerie

Zato rotavátor je jednoúčelový stroj, většinou ručně vedený. Je schopný rozmělnit ztvrdlou půdu, vpravit do ní hnojiva nebo kompost. A je podstatně levnější než velký kultivátor.

Záleží jen na tom, jak velkou plochu se chystáte obdělávat. Pro lidi s pár záhonky nebude problémem ručně je zrýt a připravit na sezonu rotavátorem. Hodí se zvláště na menší záhonky, do kterých by navíc bylo problematické vjet s velkým strojem. Nemluvě o sklenících, kde jsou vždy stísněné prostory.

Levnější jsou elektrické verze, prodávají se za ceny už kolem dvou tisíc korun. Ceny se odvíjejí od šířky záběru a s tím souvisejícím příkonem motoru (800–1500 W). Omezujícím detailem je nutnost řešit přívod elektřiny (podobně jako když vybíráte sekačku na trávu).

Jako u mnohé další zahradní techniky už najdete i akumulátorové provedení. Je však třeba připustit, že za tento přepych si připlatíte, podobně jako je to u sekaček, pil, fukarů a dalších pomocníků. Naštěstí roste množství výrobců, kteří dokážou na jeden typ akumulátoru napájet ohromné množství strojů. 

Když si například vyberete značku Greenworks, budete v řadě aku 40 V moci využívat 15 strojů od rotavátoru přes tlakovou myčku až po sekačku. Takže odpadnou vicenáklady za nákup akumulátorů, což je podstatná část nákladů na pořízení.

Kultivátory jsou multifunkční

„Kultivátory jsou sice dražší než jednoúčelové rotavátory, ale zase k nim můžete připojit i bubnovou sekačku a posekat i více než metrovou trávu na louce. Přijde vhod i přídavný vozík se sedačkou,“ vypočítává Filip Werner ze společnosti Mountfield. 

Pokud už potřebujete hospodařit na malém políčku, raději volte kultivátor.

Z kultivátoru se tak rázem stane malý traktůrek s valníkem a vy na něm můžete svážet zahradní odpad, nařezané dřevo z lesa domů nebo stavební materiál. Ideální je, když má vozík sklápěcí korbu, která hodně usnadní manipulaci. V zimě zase díky radlici můžete odklízet čerstvě napadaný sníh.

Jaké jsou ceny kultivátorů? Základní pohonná jednotka benzinového stroje se dá pořídit od 10 do 30 tisíc korun. Cenové rozpětí je poměrně velké a záleží na značce a výkonu. Počítat musíte s tím, že většina příslušenství není v ceně a musíte ho dokupovat. Ovšem v konečném důsledku se vám to mnohonásobně vyplatí.

Autor:

Nejčtenější

Jan Punčochář, jeden z nejlepších českých kuchařů, rozjíždí vlastní podnik

Restaurace U Matěje, kterou v dubnu otevře Jan Punčochář.

Před časem se roznesla zpráva, že jeden z nejžádanějších pražských šéfkuchařů končí v restauraci Grand Cru. Od dubna...

Hledám zmizelé příběhy, říká tvůrce legendárních papírových modelů

Architekt a tvůrce legendárních papírových vystřihovánek Richard Vyškovský

Jeho populární papírové modely pobláznily generace českých dětí. Architekt Richard Vyškovský je legenda vystřihovánek,...

Za lány bledulí míří tisíce turistů, ze vsi se na měsíc stalo parkoviště

Když vyjde počasí, vypadá to v rezervaci zhruba takto. Mezi lány bledulí se...

Poslové jara jsou tady, hlásí lidé z Chlébského na Bystřicku. Vesnička na pomezí Vysočiny a Jihomoravského kraje se...

Manuál, jak pěstovat ty nejběžnější bylinky. I v bytě či za oknem

Bylinky za oknem

Miniaturní zahrádka na okenním parapetu umožní sklízet čerstvé bylinky po celý rok. Většina z nich navíc...

Amuse bouche, clafoutis, gravlax, entrecôte. Průvodce jídelním lístkem

Chateaubriand je dvojnásobně tlustý steak ze svíčkové, asi 6 až 7 cm silný.

Dokonce i váš hostinský se zdánlivě zbláznil a má jídelníček plný cizích názvů pokrmů? Při návštěvě restaurace někdy...

Další z rubriky

Začalo klání o Evropský strom roku. České barvy hájí stoletá lípa z Moravy

Zádvorská lepa - Lípa svobody, Velké Opatovice, Česká republika

Lípa svobody z Velkých Opatovic na Blanensku, loňský vítěz populární národní ankety Strom roku, bojuje v silné...

Květy milující sníh a led. Dopřejte si v zahradě zimní královnu čemeřici

Čemeřice, jedna z mála rostlin, která své květy klidně vystrčí na odiv i skrz...

Když na sněhu zazáří bílé, růžové nebo nachové květy, je téměř jisté, že jde o některý z mnoha druhů čemeřice, která se...

Meruňky už nasazují na květ. Zahrádkáři se bojí mrazů za měsíc

Nejkritičtější pro meruňky je období květu.

Vysoké teploty už během února a března předčasně probudily přírodu. Jenže nikdo dopředu nemůže zaručit, že se probuzené...

Advantage Consulting, s.r.o.
KONSTRUKTÉR V AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Plzeňský kraj

Najdete na iDNES.cz