Je čas k přípravě záhonů. Dřinu vám usnadní kultivátor nebo rotavátor

aktualizováno 
Příprava záhonů je nutnou jarní daní za to, že se během sezony můžete těšit z úrody. Místo klasické motyčky dnes můžete využít techniku, která ušetří spoustu práce.

Rotavátory poslouží pro zkypření a úpravu záhonů před jarní sadbou. | foto: Honda stroje

Kdy je vhodné půdu připravit na jarní sázení a setí? Rozhodující je její teplota. Měla by v hloubce 5–10 centimetrů dosahovat alespoň týden teploty kolem sedmi stupňů Celsia.

Klasické zemědělské postupy upřednostňují podzimní rytí s tím, že členitý povrch záhonu během zimy lépe zadržuje vláhu, mrazem se pak hroudy rozdrolí. Na jaře dá pak méně práce připravit záhon pro sázení a setí.

Každopádně je třeba na jaře půdu prokypřit a srovnat, aby se zabránilo odparu vody. To můžete udělat i motykou, kterou se rozbijí zbylé hroudy, a pak se záhon srovná hráběmi.

Rotavátor jen pro kypření

To vše je dřina, kterou musí každý zahrádkář absolvovat. Pokud si nepořídí motorový kultivátor nebo rotavátor. Rozdíl mezi jimi se většinou označuje tak, že za kultivátory se počítají víceúčelové stroje, které mohou sloužit nejen ke kypření půdy, ale dají se k nim připojit i radlice, přívěsný vozík a další příslušenství. 

Fotogalerie

Zato rotavátor je jednoúčelový stroj, většinou ručně vedený. Je schopný rozmělnit ztvrdlou půdu, vpravit do ní hnojiva nebo kompost. A je podstatně levnější než velký kultivátor.

Záleží jen na tom, jak velkou plochu se chystáte obdělávat. Pro lidi s pár záhonky nebude problémem ručně je zrýt a připravit na sezonu rotavátorem. Hodí se zvláště na menší záhonky, do kterých by navíc bylo problematické vjet s velkým strojem. Nemluvě o sklenících, kde jsou vždy stísněné prostory.

Levnější jsou elektrické verze, prodávají se za ceny už kolem dvou tisíc korun. Ceny se odvíjejí od šířky záběru a s tím souvisejícím příkonem motoru (800–1500 W). Omezujícím detailem je nutnost řešit přívod elektřiny (podobně jako když vybíráte sekačku na trávu).

Jako u mnohé další zahradní techniky už najdete i akumulátorové provedení. Je však třeba připustit, že za tento přepych si připlatíte, podobně jako je to u sekaček, pil, fukarů a dalších pomocníků. Naštěstí roste množství výrobců, kteří dokážou na jeden typ akumulátoru napájet ohromné množství strojů. 

Když si například vyberete značku Greenworks, budete v řadě aku 40 V moci využívat 15 strojů od rotavátoru přes tlakovou myčku až po sekačku. Takže odpadnou vicenáklady za nákup akumulátorů, což je podstatná část nákladů na pořízení.

Kultivátory jsou multifunkční

„Kultivátory jsou sice dražší než jednoúčelové rotavátory, ale zase k nim můžete připojit i bubnovou sekačku a posekat i více než metrovou trávu na louce. Přijde vhod i přídavný vozík se sedačkou,“ vypočítává Filip Werner ze společnosti Mountfield. 

Pokud už potřebujete hospodařit na malém políčku, raději volte kultivátor.

Z kultivátoru se tak rázem stane malý traktůrek s valníkem a vy na něm můžete svážet zahradní odpad, nařezané dřevo z lesa domů nebo stavební materiál. Ideální je, když má vozík sklápěcí korbu, která hodně usnadní manipulaci. V zimě zase díky radlici můžete odklízet čerstvě napadaný sníh.

Jaké jsou ceny kultivátorů? Základní pohonná jednotka benzinového stroje se dá pořídit od 10 do 30 tisíc korun. Cenové rozpětí je poměrně velké a záleží na značce a výkonu. Počítat musíte s tím, že většina příslušenství není v ceně a musíte ho dokupovat. Ovšem v konečném důsledku se vám to mnohonásobně vyplatí.

Autor:

Tipy na jaro


Nejčtenější

Pohlreich: Tuhle omáčku se, chlapci, naučte. Žádná jí neodolá

Filet mignon v košilce ze slaniny s estragonovou omáčkou a pečenou jarní...

Ve druhém pokračování Pohlreichovy show Rozpal to, šéfe! rozebral kuchař ten nejdražší a nejjemnější kus hovězího, tedy...

UHO stále žije. V restauracích se maskuje za přírodní šťávu

Základní omáčka, kterou v restauraci najdete u receptů s jídlem přelitým šťávou.

Tradiční česká rychlovka z jídelen v podobě UHO, tedy univerzální hnědé omáčky, stále přežívá v řadě hospod a...

Kuře v jogurtu podle Pohlreicha. Ozvláštnil ho kurkumou a chilli

Kuřecí plátek nakládaný v jogurtové marinádě

Šéfkuchař Zdeněk Pohlreich jako by naslouchal fanouškům a od poměrně drahého hovězího masa se přesouvá do lidovějších...

Odis je ideální psí společník z Ukrajiny, miluje sport i lenošení na gauči

Toto plemeno se skvěle hodí na všemožné psí sporty.

Ukrajinský odis je univerzální společník vhodný jak pro sport, tak lenošení na gauči. Je to vynikající rodinný...

Rodinnou zahradu na kraji města architekti propojili s okolní krajinou

Z nudné smutné placky u novostavby rodinného domku vytvořili architekti se...

Mladí manželé z Českolipska měli už při výstavbě domu jasno v tom, že si nechají od architekta navrhnout i zahradu. Jen...

Další z rubriky

Co potřebují pivoňky, nenáročné krasavice zahrad našich babiček

Paeonia suffruticosa ’Fen Mian Tao Hua’

„Nepříliš náročné rostliny mírného pásma, většina druhů odolných proti mrazu,“ dají se podle Ivety Bulánkové, kurátorky...

Alkylátový benzin znamená jistotu pro domácí sekačky, křovinořezy i pily

Sekačka G 48 TK Comfort A

Je to alternativní řešení k automobilovému benzinu, jaký si běžně kupujete u pumpy. Na rozdíl od toho „běžného“ vám...

Zahradu dokonale jednoduchou, ale bez šťávy, proměnili v místo plné radosti

Po proměně zahrada maximálně ožila, najednou tu má každý své místo. Až...

Jednoduchá uzoučká terasa respektující tvar minimalistického domu, kámen, udržovaný trávník, pár trsů travin a stromků...

Najdete na iDNES.cz