Můžete krtka na své zahradě zabít, aniž byste porušili zákon?

  10:00aktualizováno  10:00
Se svým sametovým černým kožíškem vypadá roztomile, ale zahrádkářům dokáže pěkně hnout žlučí. Ne že by jim cokoliv sežral, rostlinami se neživí. Jenže za svou honbou za žížalami a dalším hmyzem dokáže přetrhat kořínky pečlivě opečovávaným rostlinám na záhonech a vytváří kopečky hlíny na trávníku.

Krtek obecný (Talpa europea) není škodlivý, ale vytváří na zahradě neestetické hromádky. | foto: Profimedia.cz

Miluje spíš trávník než záhonky, na které většinou prchá, jen když ho na trávníku  rušíte hlukem sekačky. Pak se pod pečlivě upravený trávník zase vrátí. To je také samo o sobě důvodem, proč řada zahrádkářů volí použití smrtících pastí, ačkoliv existuje řada více či méně účinných receptů na vyhnání krtka ze zahrady.

Můžete krtka legálně zabít, nebo ne?

Před dvěma lety jsme v článku zde rozebírali, zda můžete krtka na své zahradě usmrtit. A jednoznačně nám bylo řečeno, že krtka se týká zákon na ochranu zvířat proti týrání. Pokud by vám týrání bylo prokázáno, hrozila by vám podle Petra Stýbla z ČSOP pokuta od veterinární správy v maximální výši 50 tisíc korun.

Vystřelovací past na krtky je podle prodejce legální, ochránci přírody to vidí

Vystřelovací past na krtky je podle prodejce legální, ochránci přírody to vidí jinak.

Jenže při návštěvě letošní jarní výstavy Zemědělec v Lysé nad Labem jsme na jednom ze stánků narazili na nabídku vystřelovací pasti na krtky, jejíž prodejce zájemcům z řad zahrádkářů s odvoláním na Zákon 114/1992 Sb. tvrdil, že její použití je nejen naprosto bezpečné, ale i legální.  

"Krtek je celkem hojný, takže bohužel skutečně nepatří ke zvláště chráněným živočichům, je chráněný jen obecně. To znamená, že pokud někdo neohrožuje krtka jako druh, což odchytem a usmrcením několika krtků na vlastní zahrádce nečiní, nejedná proti uvedenému zákonu. Přesto bych se přimlouvala, aby se lidé pokusili krtky spíš vyhánět než hubit," vyjádřila se k tomu Dáša Chytilová, lektorka ze Střediska ekologické výchovy hl. města Prahy.

Usmrcení krtka je podle ochránců týrání zvířete

S tím ale zásadně nesouhlasí Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody, zákon o týrání zvířat podle něj stále platí i v tomto případě: "Je to zavádějící informace. Je to přibližně stejně relevantní, jako kdyby se odvolali třeba na zákon o státním rozpočtu." A vysvětluje, že podle uvedeného Zákona o ochraně krajiny je řečeno pouze to, že krtek není zvláště chráněný živočich.

TIP: Jak se krtka zbavit a neublížit

Protože se krtek snaží udržovat si svoje již vybudované chodbičky v pořádku, opravuje si i ty, které mu podupete. Ryje hlavně po ránu a v časném odpoledni. V tuto dobu mu tedy během jiné práce na zahradě můžete rozhrabat všechny hromádky a vyčkávat. Ve chvíli, kdy se krtinec opět začne zvedat, jemně krtka podkopněte motykou, opatrně hoďte do připraveného kbelíku a odneste na vhodné místo. 

V plné míře se ale na jeho zabití vztahuje právě Zákon č. 246/1992 Sb. o týrání zvířat. "Jde jen o to, že se u nás znění tohoto zákona nevykládá do důsledků, takže usmrcování drobných savců na zahradách nikdo neřeší. Je to prostě stará tradice, u kterých dlouho trvá, než se vymýtí. To ale neznamená, že je to v pořádku."

Aby usmrcení krtka bylo skutečně legální, musel by ho podle Petra Stýbla sprovodit ze světa veterinář pomocí smrtící injekce.

A nebo by přímo v zákoně musel být určen způsob usmrcení a přesně vymezeny i jeho oprávněné důvody. "Rozrytí trávníku nebo záhonu by k nim ale zcela určitě nepatřilo. Těžko říct, proč najednou lidé u nás tolik bazírují na bezchybném anglickém trávníku, tradice to u nás není," nechápe motivaci lidí bojujících s krtky.

Je vůbec nutné krtka vyhánět? Případně jak na to?

Kdo jezdí na chalupu se zahradou jen v sezóně, často se s přítomností krtka na pozemku smíří. I díky tomu, že jakmile po zahradě začnou běhat děti, případně psi, a vůbec je tam najednou frmol, sám raději odtáhne někam, kde je klid.

Případně lze volit mírumilovné způsoby, jak krtka z pozemku vyhnat. Dobrou zkušenost zahrádkáři mají například s aksamitníky neboli afrikány, lidově zvanými smrdlavky, jejichž pach krtka ze zahrady vyhání.

Krtek si šmejdí pod zemí bez ohledu na počasí, prozradí ho jen typické hromádky.

Krtek si šmejdí pod zemí celý rok, bez ohledu na počasí. Prozradí ho jen kopečky hlíny.

Někomu se zase osvědčily nejrůznější podomácku vyráběné plašice zaražené do země, údajně stačí i kovová trubka, do které čas od času bouchnete. Na plašiče vydávající zvuk v pravidelných intervalech si prý krtek brzy zvykne a přestanou mu vadit. 

Zvažujete-li, zda se s krtkem na své zahradě naučit žít, či ho tam bezpodmínečně odmítáte trpět, podívejte se kromě minusů i na jeho užitečnost. Jednak kypří a provzdušňuje půdu, navíc je to hmyzožravec živící se škůdci, kteří škodí okusováním kořenů rostlin.

Navíc se možná pletete a vaši zahradu vůbec nerozrývá krtek, ale jiný škůdce, hraboš nebo hryzec (více informací, včetně preventivních rad, v článku zde).  

Co byste udělali s krtkem na své zahradě?

celkem hlasů: 6406

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 24. dubna 2013. Anketa je uzavřena.

Volil/a byste jiný způsob, jak se krtka zbavit, raději ho vyženete 2912
S používáním smrtících pastí nebo trávením krtků nemáte problém 1950
Krtek na vaší zahradě vám nevadí, škody napáchá minimální 1544
Autor:
  • Nejčtenější

Invaze východních slunéček trápí Česko, místo vysavače použijte smetáček

Invazní druh asijských slunéček se v Česku rozšířil v roce 2006. Od té doby se objevuje během babího léta v mnohých...

Pekelně se soustřeď. Autor pexesa přišel kvůli komunistům o slávu i peníze

Pekelně se soustřeď, neboli pek-se-so. Pexeso. Tak vznikl název hry, kterou milují snad všichni. Jaká je jeho historie?...

KVÍZ: Poznáte podle kostry, kterému zvířeti patří rentgenový snímek?

Během běžných vyšetření zvířat veterinární lékaři v zoo pořizují řadu rentgenových snímků. Pro ně je to každodenní...

Británie má plán na radikální snížení emisí uhlíku. Použije k tomu přírodu

Britská Labouristická strana představila svůj nový nápad, do roku 2030 bych chtěla 25 procent území Spojeného...

Premium

Na pruhované krávy sedá o polovinu méně hmyzu, nápad vzešel od zeber

Vědci se dlouho pokoušeli zjistit, proč mají zebry pruhy. Podle posledních zjištění je to proto, že méně přitahují...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Česku hrozí první mrazíky. Připravte se a zachraňte úrodu ze zahrádky

Letos hrozí podle meteorologů přízemní mrazíky poněkud dříve. Některé druhy zeleniny však ještě nestačily pořádně...

Hoří, má planeto. Kvůli požárům buduje Unie flotilu rychlého nasazení

Hoří pralesy Amazonie. Hoří lesy Sibiře. Hoří ostrovy Řecka. Čím dál častější budou přírodní požáry i u nás. Jak se na...

Víkendová zahrada v horách je oázou klidu s respektem k přírodě

Příběh zahrady v krásném místě na okraji Železných hor a Vysočiny, nedaleko skanzenu Veselý kopec, se začal psát ve...

Chaloupku v podhůří doplnili zahradou se spoustou místa pro bonsaje

Každá zahrada má svůj příběh, nikdy není hotová a pořád se mění. Platí to i pro zahradu pana Františka a jeho ženy,...

Najdete na iDNES.cz