Pátek 27. listopadu 2020, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 27. listopadu 2020 Xenie

Kompletní průvodce kompostováním. Chraňte přírodu a vyrobte si humus

Právě na podzim si člověk nejvíc uvědomí, kolik odpadu vzniká při údržbě zahrady. Byla by škoda ho vyhodit, raději ho zkompostujte, doporučuje příloha DOMA DNES.

Kompostování zahradního i kuchyňského odpadu má řadu výhod: šetří místo v popelnici, nezatěžuje životní prostředí a zároveň vytváří vynikající a výživný substrát pro pěstování rostlin. | foto: Depositphotos

Kompostování zahradního i kuchyňského odpadu má řadu výhod: šetří místo v popelnici, nezatěžuje životní prostředí a zároveň vytváří vynikající a výživný substrát pro pěstování rostlin. Kompost je v závislosti na stupni vyzrálosti vynikající hnojivo nebo prostředek ke zlepšení půdy. Výborným pomocníkem při kompostování je kompostér – záleží na vás, zda koupený, nebo vlastnoručně vyrobený.

Co kompostovat a co ne

Dá se říci, že pro kompostování se hodí všechny organické odpady ze zahrady a domácnosti. Bez obav tedy můžete použít posklizňové zbytky zeleniny i odkvetlé květiny, zbytky ovoce a zeleniny z kuchyně právě tak jako kávovou sedlinu, vyluhované sáčky od čaje, skořápky vajíček či zmačkaný papír.

Chcete-li zkompostovat celý obsah odpadkového koše, vyložte jej sáčkem, který zetlí. V tom případě ovšem musíte doma odpadky třídit a odstranit ty, které do kompostu nepatří. 

Fotogalerie

Což jsou materiály, které netlejí: sklo, kovy, umělé hmoty a textilie. Vyhnout bychom se měli také zbytkům jídla, masu, kostem a zvířecím exkrementům. 

V kompostéru by neměly končit ani věci, které mohou obsahovat značné množství škodlivin: sáčky z vysavačů, popel z briket a uhlí nebo barevné časopisy. Totéž platí pro dřevo ošetřené lakem nebo konzervačními látkami. Slupky z jižního ovoce snadno zplesniví, proto byste jich neměli kompostovat větší množství.

Ano, ale...

Mnohé materiály můžete kompostovat jen za určitých podmínek. Nemocné rostliny a plevele se semeny či kořenovými výběžky lze přidat jen tehdy, když kompost projde horkou fází. Při ní vzniká teplota nad 50 °C, která choroboplodné zárodky či semena zničí.

Jak humus dokáže zadržet vodu na zahradě.

Po prořezávání dřevin zbývá hromada větví. Ty by měly napřed projít drtičem zahradního odpadu (jejž mohou nahradit i nůžky nebo sekyra), aby kompostované kousky nebyly větší než pět centimetrů. Ale například zbytky po řezu zeravu lze kompostovat jen v malém množství. Rozkládají se totiž pomalu, a tak se hodí spíš jako pod živé ploty.

Máte-li větší množství posečené trávy, je dobré přimíchat k ní odlišný materiál, aby do kompostu mohl vnikat vzduch. Zelená hmota se míchá se slámou, čerstvý odpad se starým, vláknitý s mazlavým. Totéž platí pro jehličí a mech či piliny.

Řešení pro každou zahradu

Potřebujete-li zpracovat malé množství odpadu – tedy pokud máte malou zahradu – bohatě vystačíte s některým z uzavřených modelů, k nimž patří termokompostéry. Často stačí jen jedna nádoba, protože rostlinný materiál se za vysokých teplot, které v termokompostéru panují, rozkládá opravdu rychle.

Hlavní podíl na tom mají bakterie, které dokážou zpracovat zbytky rostlin během několika měsíců. Přesto byste měli termokompostér alespoň jednou za měsíc otevřít a materiál v něm přeházet, aby k němu rovnoměrně mohl kyslík.

Podívejte se, jak si doma můžete vyrobit vermikompostér.

Na větší zahradě je víc odpadu – ať z řezu dřevin, trvalkových či zeleninových záhonů nebo posekané trávy. V takovém případě se vyplatí mít alespoň dva kompostéry. 

Budete je naplňovat postupně a v každém z nich bude kompost o různé zralosti. Kompost tak můžete snadno odebírat a používat na zahradě. Pro tento účel jsou vhodné otevřené kompostéry, kompostní sila.

Pokud se rozhodnete pro vlastní výrobu, naplánujte si kompostér tak, abyste (alespoň z jedné strany) mohli volně zvyšovat nebo snižovat stěnu. Usnadní vám to odebírání zralého kompostu i přehazování. 

Vyrábíte-li kompostér ze dřeva, nezapomeňte ho impregnovat, jinak dlouho nevydrží. Teploty v otevřeném kompostéru jsou o něco nižší než v termokompostéru. Větší úlohu při rozkladu tu hrají žížaly.

Dbejte na to, aby substrát byl stále přiměřeně vlhký – škodí mu vyschnutí i přemokření. Stříška (či jednodušší zakrytí netkanou textilií) pomůže za přívalových dešťů (ty navíc ze zralého kompostu vyplavují živiny), za sucha zase nezbývá než substrát zalít.

Výběr vhodného místa

Kompostiště umístěte pokud možno na stinné místo. Silné sluneční záření vysušuje substrát a brzdí tak žádoucí rozkladné procesy. Je-li to možné, umístěte kompostér dostatečně daleko od místa určeného pro posezení.

Správně založený kompost sice nepáchne, ale může lákat mouchy. Vyplatí se přivést ke kompostéru zpevněnou cestu – oceníte ji, až poněkolikáté pojedete s kolečkem. 

Kolem nádob by měl být manipulační prostor, abyste měli dost místa pro sebe i pro kolečko. Dole nechte kompostér otevřený, právě z půdy se do něj nastěhují potřebné mikroorganismy, žížaly, svinky a další živočichové, kteří v něm pracují. Půda by měla být utužená. Je-li příliš propustná, z kompostu se vyplavuje mnoho živin.

Než sem však přinesete první kbelík odpadu, položte na dno králičí pletivo, které zabrání v přístupu myším. Zralý kompost přesejte a velké, nerozložené hroudy vraťte zpátky.

Když je něco špatně

Nepříjemný zápach: Je-li v hromadě nedostatek kyslíku, množí se anaerobní mikroorganismy. Rostlinný materiál pak netlí, jak má, ale kvasí – poznáte to podle typického zápachu. Příčin může být několik: promoknutí kompostu za deště nebo nedostatek hrubého materiálu, který dodává strukturu. 

Řešení: Přeházejte kompost a buď do něj doplňte hrubý materiál, nebo ho přikryjte stříškou či netkanou textilií (ale ne materiálem, který nepropouští vzduch). Podobné problémy se objevují, pokud kompostujete posečenou trávu. Pomůže, když ji promícháte s hrubším materiálem, můžete ji také nechat nějakou dobu prosychat a teprve pak zkompostovat. 

Propadlá hromada: Pokud se hromada kompostu uprostřed propadá, je v ní pravděpodobně málo hrubého materiálu – větviček, zbytků po stříhání živého plotu, suchého spadaného listí –, který jí dává strukturu. Důsledkem toho je nedostatek kyslíku ve spodních vrstvách, a tedy „zabrzděné“ tlení – kompost je pak cítit, jako by kvasil. 

Řešení: Kompost přeházejte a přimíchejte větve, slámu nebo hobliny. 

Kompost tlí příliš pomalu: Zaryjte do kompostu a zkontrolujte, zda je dost vlhký: nedostatek vody poznáte na pohled, navíc ho prozradí i bílé plísně a houbová vůně. Příčinou může být nedostatek srážek nebo příliš mnoho hrubého materiálu, případně chybné umístění. 

Řešení: Zalijte kompost, je-li to potřeba, přeházejte hromadu a přidejte odpad ze zeleninových záhonů nebo posekanou trávu. Kompostujete-li mnoho hrubého materiálu, jako jsou větve, rozdrťte ho v drtiči. Pokud je kompost na prudkém slunci, přemístěte ho. 

Tipy a triky

  • Nenechte kompost prochladnout - Kompost dozrává půl roku až rok – záleží na jeho složení, teplotě a na dalších podmínkách. Podzimní kompost zraje pomaleji, protože zimní chlad brzdí aktivitu mikroorganismů i žížal. Na podzim proto kompost přikryjte, například černou netkanou textilií. Zakrytí poslouží jako tepelná izolace, která omezí prochládání kompostu. 
  • Jak nastartovat rozkladné procesy - Je-li kompost správně založen (vhodný poměr strukturních a měkkých složek, vlhkost i umístění), záleží už vše na mikroorganismech. Ty se do kompostu dostanou z půdy, ale můžete je i naočkovat. Poslouží k tomu buď urychlovač zrání kompostu (je běžně k dostání) nebo několik lopat zralého kompostu, v něm jsou potřebné mikroorganismy rovněž obsaženy. 
  • Jak poznat, že je zralý - Ve vyzrálém kompostu už nejsou vidět části rostlin, tvoří ho stejnorodá drobtovitá hnědá hmota. Výjimkou jsou velké části dřeva, které se nestačily rozložit – ty odstraníte při proházení. Přičichněte si: zralý kompost voní po půdě. A pokud v hromadě najdete mnoho žížal, nechte ji ještě dozrávat – ve zralém kompostu už žížaly nemají potravu, a tak v něm téměř nejsou.
  • Jakou dávku - K okrasným rostlinám a na zeleninové záhony se používá dávka přibližně 3 kg na metr čtvereční, k ovocným dřevinám a na trvalkový záhon asi 2 kg na metr. Používáte-li k hnojení polovyzrálý, surový kompost, rozprostřete ho po povrchu záhonů. Zralý kompost můžete zapravit do půdy. Můžete ho zapravit jak do příliš lehké, písčité půdy, tak do těžké jílovité půdy. 
  • Kam nepatří - Kompost má poměrně vysoké pH, je tedy alkalický. Nehodí se proto ke kyselomilným rostlinám, jako jsou rododendrony, vřesy, vřesovce a další druhy z čeledi vřesovcovitých stejně jako kanadské borůvky. Kompost nedělá dobře ani rostlinám, které vyžadují chudou půdu – patří k nim například středomořské bylinky jako levandule, šalvěj nebo rozmarýna.
Autor:
  • Nejčtenější

Robotický vysavač jako špeh v domácnosti. Hackeři nepotřebují ani mikrofony

Robotické vysavače by mohly umožnit hackerům vzdáleně poslouchat rozhovory v domácnosti, přestože nejsou vybaveny...

Hovězí plec musí být úplně měkká, jinak se nedá jíst, radí Pohlreich

Zdeněk Pohlreich se v dalším dílu pořadu Šéfem za pár minut zaměřil hovězí plec. To je partie výborného prorostlého...

Při zateplení fasády existují finty, které prodlužují její životnost

V dalším díle stavebního seriálu Fachmani, sledujícího rekonstrukci staršího domu krok za krokem, se začalo se...

Rekordman snědl 13 papriček, které by jiného zabily. A měl chuť na další

Osmačtyřicetiletý Radim Řehůřek z Radošova na Vysočině vytvořil v Pelhřimově nový český rekord v pojídání extrémně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Maršálek: Praha dopadla, jak si zasloužila. Je krátkozraké spoléhat na turisty

Premium Za uplynulých dvanáct měsíců kromě porotcování v mimořádně úspěšném pořadu České televize Peče celá země stihl vydat...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

  • Další z rubriky

Když nemrzne, lze do prosince sázet okrasný česnek. Vaši zahradu bude bavit

Spousta malých kvítků, poskládaných do jedné velké koule. V odstínech od bílé přes růžovou po modré, fialové či...

Konec října je správný čas na výsadbu růží. Vybírejte je opravdu pečlivě

Kdo jednou propadne kouzlu růží, těžko odolává touze pořizovat si další kultivary. Toužíte po nových pichlavých...

Dvanáctero tipů, co byste do konce září určitě měli stihnout na zahrádce

Tento týden se přehoupl konec léta, ale to babí si zaručeně užijeme. A to i přesto, že teď na podzim nás na zahrádkách...

Sexuální feromony se běžně používají i v sadech, říká profesorka Valterová

Premium Feromony jsou u hmyzu dodnes primárním kanálem neviditelné komunikace. Nejvíce jsou vědou prozkoumány sexuální...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...