I na podzim pozor na klíšťata. Ta nakažená jsou odolnější vůči repelentům

  10:40aktualizováno  10:40
Vyrážíte na houby nebo do přírody se psem a máte pocit, že v ostražitosti vůči klíšťatům už touhle dobou můžete polevit? Je to přesně naopak. Kromě jara jsou právě na podzim klíšťata nejaktivnější. Dokonce se objevily i informace, že na podzim jsou nejinfekčnější, parazitolog to však odmítá.

Klíšťata mohou být při chuti klidně až do prosince, záleží na počasí. | foto: Profimedia.cz

Aktivita klíšťat se samozřejmě mění podle momentálního počasí, nicméně vyplatí se ji nepodceňovat, i když je její předpověď poměrně nízká (viz zde předpověď, kterou připravují Český hydrometeorologický ústav ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem). Záleží totiž také na konkrétní lokalitě.

Statistiky prevelance klíšťat

Hypotézu, že klíšťata jsou teď na podzim infekčnější (jako je tomu například u vos na konci léta, více zde) a riziko nákazy je tedy větší, ovšem parazitolog Václav Hönig odmítá: "Nedomnívám se, že by na podzim obecně rostlo množství potenciálně infekčních klíšťat. Spíše jde o to, že jarní a podzimní klimatické podmínky vhodné pro klíšťata lákají ven i člověka. Teplý podzim pak znamená větší frekvenci člověka v přírodě, kde to zároveň vyhovuje i klíšťatům."

Jako hraniční teplota, při které se začínají klíšťata aktivovat, se uvádí 4 až 5 °C (více k tématu zde). Dny, kdy je ráno kolem nuly, ale postupně se oteplí, jsou tedy pro aktivitu klíšťat vyhovující. "Klíšťata mohou být při dosažení této hranice aktivní prakticky v jakémkoli ročním období. I na našem území můžeme tedy na klíšťata narazit třeba v prosinci, pokud to klimatické podmínky umožní," vysvětluje Hönig.  

Statistika Státního zdravotního ústavu: počet hlášených onemocnění klíšťové...

Statistika Státního zdravotního ústavu: počet hlášených onemocnění klíšťové encefalitidy v letech 1971 až 2012. Z grafu je patrný zvýšený výskyt případů v roce 2006, kdy byl teplý podzim s příznivými podmínkami pro aktivitu klíšťat.

Sezonní aktivita klíšťat má podle parazitologa obvykle dva vrcholy: jeden na jaře a druhý právě na podzim. "Podzimní část sezony by se neměla podceňovat, například rok 2006, kdy byl evidován dosud nejvyšší počet případů klíšťové encefalitidy, byl typický právě neobvykle silnou podzimní částí sezony," varuje parazitolog před podceňováním rizika nákazy (viz statistiky na stránkách SZÚ zde). 

I pro podzimní část sezony proto platí, že při vstupu do lesa byste se měli před napadením klíštětem aktivně chránit: základem jsou dlouhé nohavice, uzavřené boty, použití repelentu (nejúčinnější by měly být repelenty s obsahem permethrinu nebo deltamethrinu) a po návratu domů pečlivá prohlídka těla s okamžitým odstraněním klíšťat.

Berete-li sebou do přírody psa, nezapomeňte u něj na antiparazitika či repelent, případně ho po návratu také prohlédněte. Nejde jen o zakouslá klíšťata, pes vám může domů přinést klíště i v srsti a vyklepat ho třeba do gauče nebo do koberce. 

Nakažená klíšťata jsou odolnější proti repelentům

Také podle zkušeností Miroslavy Burýškové, vedoucí laboratoře Protean, která je jedním z pracovišť nabízejících testování vytažených klíšťat (dalšími jsou Gentrend a Elisabeth Pharmacon), jsou klíšťata nejaktivnější na jaře a na podzim: "Loni byl například vlhký podzim, takže vytažených klíšťat bylo víc, než je zatím letos, kdy je podzim poměrně suchý," komentuje průběh letošního podzimního počasí.

Stále rostou...

Po nočních a ranních mrazících minulého týdne houby aktuálně rostou hlavně v nižších oblastech. Jaroslav Landa z České mykologické společnosti však ve čtvrtek pro ČTK uvedl, že by to mělo být jen přechodné: "Oteplilo se, takže rostou nové houby. Bude záležet na počasí, teď už pro podzim vyhovující, jen je málo srážek. Pokud bude srážek více, tak je výhled optimistický."

Prakticky se tak v lesích stále dá narazit na v podstatě všechny druhy hub, jak hřibovité, holubinky, ryzce, tak dřevní houby jako václavky a šupinovky. Navíc začínají růst pozdně podzimní druhy, například šťavnatka modřínová. Z jedovatých hub si dávejte pozor na nejedlé až jedovaté pavučince, silně jedovaté menší druhy strmělek a červenající druhy bedel (více o bedlách zde).   

Laboratoře testující vytažená klíšťata už mají zpracované první letošní statistiky (viz fotogalerie). "Letos je zajímavý poměrně vysoký výskyt klíšťat pozitivních na přítomnost babesií, což jsou prvoci napadající červené krvinky. Šedesát procent klíšťat pozitivních na babesie pak bylo pozitivních i na borelie," uvedla Burýšková zjištění, které koresponduje s tím, že onemocnění způsobené babesiemi skutečně často doprovází lymeskou boreliozu. "Proto je zvláště u lidí se sníženou imunitou důležité znát riziko infekce, ideálně tedy provést analýzu přisátého klíštěte," doporučuje Burýšková.

Pokud už jste totiž na sobě našli zakousnuté klíště, díky otestování máte možnost znát zhruba do týdne riziko nákazy. Například v případě boreliózy některé laboratoře k výsledkům testu dodají i doporučení pro lékaře, zda je vhodné zahájit léčbu antibiotiky dříve, než bude vůbec možné borélie detekovat v krvi nakaženého člověka. Dá se tak předejít vážnějším následkům tohoto zákeřného onemocnění. (Více informací o praktickém smyslu testování vytažených klíšťat najdete zde.)  

Zajímavý je také fenomén, který se podle Höniga zatím podařilo potvrdit pouze pro virus klíšťové encefalitidy: mezi zakousnutými, vytaženými a následně otestovanými klíšťaty je vyšší procento pozitivně testovaných jedinců než u klíšťat odchycených ve volné přírodě. "Příčiny nejsou dosud zcela objasněny, ale zřejmě hraje roli to, že vytažená klíšťata jsou částečně nasátá. Tím u nich dochází k intenzivnímu množení viru, který je pak snáze detekovatelný. Z jedné studie na toto téma také vyplývá, že nakažená klíšťata jsou i odolnější vůči repelentům," upřesnil parazitolog.

Autor:

Nejčtenější

Jídlo se má zapíjet, klidně i ryba mlékem. Panák na vytrávení je však zlo

Pivo je oblíbené zejména v kombinaci s obtížněji stravitelnými pokrmy. Ty jsou...

Zatímco Francouzi a Italové při jídle obvykle sáhnou po sklence vína, drsní seveřané dávají přednost...

Vrcholným projevem kočičí lásky je olizování, prozradila expertka

Kočičí psycholožka Klára Nevečeřalová v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel....

Kamkoliv přijde, usadí se na zem, aby měla co nejblíž ke kočkám, kterým rozumí jako málokdo. Většinou si ji zvou k těm,...

Nejjednodušší zabezpečení domu a bytu. Funguje pravidlo pěti minut

Podle průzkumu zloději většinou volí okna nebo terasy ze zahrady, kde mají čas...

Cena vybavení v domácnosti je mnohdy vyšší, než se předpokládá. Když se sečte hodnota elektroniky, nábytku, vybavení...

V Ugandě staví odolná kola z bambusu. Vydrží víc než z oceli nebo hliníku

Noordin Kasoma z Ugandy se rozhodl vyrábět kola z bambusu.

V Kampale, která leží v africké Ugandě, žije Noordin Kasoma, který se rozhodl pro neobvyklou výrobu kol. Místo dnes...

Kysané zelí je vitaminová bomba, kterou si snadno vyrobíte doma

Kysané zelí je vitaminová bomba, která od pradávna sloužila přes celou zimu...

Udělejte si zásoby vitaminů na zimu a rozjeďte pořádný zelný proces. Návod je zároveň fermentačním autopilotem, který...

Další z rubriky

Pando umírá. Jeden z nejstarších organismů zabíjejí jelenci a člověk

Oblast Fishlake National Forest

Velká kolonie topolu osikovitého nazývané Pando v americkém Utahu je ve vážném ohrožení. Podle vědců je to důsledkem...

Oblečení pro zahradu a dílnu se mění. Využívá se i kosmických materiálů

Všichni jsou v práci, přesto mohou být pestře a módně odění.

Pracovní oblečení pro zahradu a dílnu se mění. Neuspokojují nás už obyčejné montérky. Baví nás nové barevné kombinace a...

Poláci vytvořili unikátní papír, který pomáhá včelám. Může je nakrmit

Recyklovaný papír by mohl pomoci klesajícímu stavu včel v Evropě.

Recyklovaný papír by mohl pomoci klesajícímu stavu včel v Evropě. Společnost Bee Saving Paper vyvinula papír, který je...

Najdete na iDNES.cz