Tato chytrá metoda zavlažování cíleně dodává vodu přímo ke kořenům rostlin. Šetří tak drahocennou vodu, snižuje riziko chorob a podporuje zdravý růst zeleniny. A zahradník se o zalévání vůbec nemusí starat. Ještě by bylo dobré vymyslet zařízení, které by okolo zeleniny samo vytrhávalo plevel.
Kapková závlaha má samé výhody
Není to jen moderní trend pro pohodlné zahrádkáře, ale především efektivní a ekologický způsob zavlažování, který přináší řadu benefitů.
Voda je dodávána přímo ke kořenům rostlin. Minimalizuje se tak odpařování a zbytečné zavlažování půdy mezi rostlinami. Kapková závlaha může oproti tradičnímu zalévání konví nebo hadicí ušetřit 50 až 70 % vody.
Věděli jste, že kapkový systém závlahy je možné využít také na snadnou a rovnoměrnou distribuci rozpustných hnojiv přímo ke kořenům rostlin? |
Díky rovnoměrnému a cílenému zavlažování je také zajištěna optimální vlhkost kořenové zóny, což podporuje zdravý růst a vývoj rostlin. Protože se zavlažuje pouze okolí rostlin, semena plevelů mezi nimi mají menší šanci na vyklíčení a růst. Listy rostlin zůstávají suché, což snižuje riziko houbových onemocnění, které se často šíří vlhkým prostředím.
Pokud použijete časovač, kapková závlaha se stará automaticky o pravidelnou zálivku sama. To vám ušetří spoustu času a námahy.
Jak na to? Instalace je velmi jednoduchá
Budete potřebovat několik základních komponent a už brzy můžete spustit zalévání. Instalace kapkové závlahy pro zeleninové záhony je velmi snadná.
Zapotřebí je zdroj vody, třeba vodovodní kohoutek, sud s dešťovou vodou nebo čerpadlo z vlastní studny. Dále filtr, který chrání systém před nečistotami, hlavní přívodní hadice, která rozvádí vodu k jednotlivým záhonům, pak také redukční ventil, který zajistí optimální tlak, pokud je tlak vody ve vašem zdroji příliš vysoký, připojovací tvarovky, kapkovací hadici nebo kapkovací pásky, koncovky kapkovacích hadic či pásků a kolíky pro upevnění hadic k zemi. Vhodný je také časovač, který sám automaticky spouští a vypíná závlahu.
1. Nejprve si nakreslete rozložení záhonů a naplánujte, kudy povedou hlavní přívodní hadice a kapkovací linie. Zvažte rozmístění rostlin a potřebnou délku kapkovacích hadic.
2. Nainstalujte filtr a případně redukční ventil na kohoutek nebo jiný zdroj vody a připojte hlavní přívodní hadici.
3. Veďte hlavní hadici podél záhonů a u každého záhonu pomocí připojovacích tvarovek napojte kapkovací hadice nebo pásky na hlavní přívodní hadici.
4. Rozložte kapkovací hadice nebo pásky podél řady rostlin, pásky je nutné položit kapkovači nahoru. Připevněte pak hadice k zemi pomocí kolíků, aby se nepohybovaly.
5. Konce kapkovacích hadic nebo pásků uzavřete koncovkami.
6. Otevřete vodu a zkontrolujte, zda vše funguje správně.
7. Nastavte časovač podle potřeb rostlin a aktuálního počasí.
8. Pravidelně kontrolujte, jestli rostlinám tato frekvence zalévání vyhovuje, případně ji upravte.
Údržba kapkové závlahy
Díky pravidelné údržbě bude systém kapkové závlahy dlouho a spolehlivě sloužit.
Občas zkontrolujte, jestli nejsou kapkovače ucpané nebo poškozené a zda nedochází k únikům vody. Pravidelně také čistěte filtr od nečistot. Před příchodem zimy z celého systému vypusťte vodu, aby se nepoškodil mrazem. Hadice a další komponenty by se měly skladovat na suchém místě.
Tipy pro maximální úsporu vody
Vedle samotného principu kapkové závlahy existuje několik dalších triků, jak ještě více snížit spotřebu vody v zeleninových záhoncích:
- Zalévat by se mělo brzy ráno nebo večer, kdy je nižší teplota a voda se tedy méně odpařuje.
- Frekvenci a délku zavlažování přizpůsobujte aktuálnímu počasí.
- Pokud je možnost, zalévejte dešťovou vodou, která je zdarma a pro rostliny přirozená.
- Vlhkost v půdě pomáhá udržet mulč, zároveň snižuje odpařování.
- Skvělou vychytávkou jsou senzory vlhkosti půdy, které spouští závlahu podle potřeby.
Kapková závlaha je investicí, která se vám brzy vrátí v podobě úspor za vodu, ale i za váš čas, který má nevyčíslitelnou cenu. Místo běhání s konví po zahradě tak můžete svůj drahocenný čas věnovat třeba svým nejbližším.