Co se zahradou ve svahu? Podepřete ji kameny, kůly nebo betonem

Kameny naskládané do košů, dřevo impregnované do hloubky až několika centimetrů, betonové dílce sestavené dohromady za pár hodin. To jsou nyní nejčastěji používané materiály na stavbu opěrných a okrasných zdí na zahradě.

Gabiony není třeba vždy plnit kamenem, můžete použít i zbytky keramiky z bouračky. | foto: Profimedia.cz

Sad nebo trávník ve svahu jsou problém. Jen těžko se tu dá pěstovat zelenina nebo vybudovat posezení s pergolou. Když tu neroste dost keřů a stromů, při každém větším dešti aby se člověk bál, že voda odplaví zeminu na dům či na silnici.

V tomto případě je praktické svah rozčlenit na řadu teras, pravidelně či nahodile rozmístěných. Každou z nich je pak potřeba podepřít menší či větší zdí.

Nutností je trvanlivý a stabilní materiál. Dříve lidé nejčastěji volili zdění z velkých kamenů, železobeton, případně lícové cihly. Oblíbené materiály dnešních dnů jsou ale drátěné koše plněné kameny, zvané gabiony, dřevěné kůly nebo betonové tvarovky v podobě desek, palisád či okrasných truhlíků.

Z dálnice do sadu

Nejdříve na místo rozestavíte drátěné koše. Dají se poskládat do libovolného tvaru podle přání. Pak je pečlivě vyplníte kameny a uzavřete. "Kámen se ručně ukládá na místě výstavby, bez použití pojiv," popisuje Vítězslav Tomis z firmy Gabiony Tomis.

Kameny jen volně skládáte, není nutná malta ani beton. Výsledkem jsou efektní gabiony, z nichž lze postavit nízkou podpěru, ale i slušně vysokou zeď. U některých typů zdí lze na ukládání kamenů využít i stroje.

Gabiony se původně používaly jako zpevňující prvek při stavbách silnic, železničních koridorů nebo říčních nábřeží. Postupem času se však zalíbily také architektům zaměřeným na veřejné a kancelářské budovy či na parky, později na rodinné domy a jejich zahrady.

Dnes se využívají jako pevná dekorace při stavbách plotů, zídek a dělicích stěn, teras, ale i laviček či garážových stání. A dají se najít i jako forma neotřelého obkladu stěn rodinných domů.

Pozink vydrží desítky let

Drátěné koše lze vyplňovat kameny i svépomocí, ale odborníci to moc nedoporučují. Práce je fyzicky hodně náročná a vyžaduje cvik. Proto je dobré si na to objednat zkušené pracovníky. Za pár dní zvládnou i několik metrů dlouhý plot.

Ceny opěrných zdí se pohybují kolem 3 000 korun za metr krychlový. Mohou se však velmi lišit podle použitého kamení, náročnosti terénu, podloží či nutnosti používat stroje. Metr čtvereční obkladu nebo samostatně stojícího plotu pak vyjde zhruba na 4 000 korun.

Drátěné koše mohou možná působit tak, že dlouho nevydrží. Přírodní kámen spoutaný pozinkovanou ocelí však slibuje dlouhou životnost. "Výrobce ocelových sítí zaručuje životnost minimálně 50 let. Jsou však z tak "mladého" materiálu, že si více výrobci povrchové úpravy nejsou schopni ověřit. Věří však, že vydrží ještě déle," vysvětluje Vítězslav Tomis.

Beton na mnoho způsobů

Květiny a beton

Popínavky

Když kameny v gabionu prorostou kořeny stromů, keřů a popínavých rostlin, životnost se může prodloužit na opravdu velmi dlouhou dobu. Osazování gabionových stěn břečťanem nebo psím vínem tedy má nejen okrasnou, ale i statickou funkci.

Bastiony plněné kamínky

Speciální formou gabionů jsou takzvané bastiony. Pletivo doplňuje netkaná geotextilie, která umožňuje vyplnit koš i menšími kameny či pískem. Bastiony se přepravují poskládané jako harmonika a kromě menších zídek se používají i na stavbu dočasných protipovodňových hrází.

Květiny v tvárnici

Okrasnou variantou betonových tvárnic jsou duté dílce, které se skládají pyramidovitě a zpevňují tím svah. Po dokončení stěny slouží tvarovky jako truhlíky k zasazení květin či keřů.

Kdo dává přednost betonu, má širokou škálu možností. Nejpoužívanější je takzvané ztracené bednění. Díky moderním tvarovkám zvládne takové zdění i méně zkušený člověk. "Jako první krok je nutné srovnat terén a vytvořit podkladní betonovou desku. Podloží musí být zcela vodorovné," radí Marek Procházka z OBI v Berouně.

Tvárnice vhodné i na stavbu základů se potom poskládají na sebe. "Vázání probíhá shodně, jako u běžných cihel, tedy druhou řadu zdi začnete půlenou tvárnicí," říká Marek Procházka.

Sestavené tvárnice se pak vyplní armaturou, tedy speciálně upravenými železnými, takzvanými roxorovými tyčemi. A nakonec se vylijí betonem. Tvarovky nemají pohledovou úpravu, takže se většinou omítají, obkládají kamenem či mrazuvzdornými obklady. Lze je však ponechat i nezakryté a dát tím zídce neotřelý vzhled.

Ceny tvárnic ztraceného bednění začínají na 40 korunách. Podobně se pracuje pracuje s betonovými tvárnicemi s povrchovou úpravou, ty se prodávají za ceny od 50 korun za kus. Ty už však není nutné obkládat.

Zahradní zídka z betonu však může vypadat i jinak. Koupit lze třeba desky nebo palisády v podobě panelů z pohledového betonu. Dají se využít i jako menší opora a lemování schodišť, teras či záhonů.

Kůly podél záhonů

Ten, komu však kámen a beton připadají moc chladné, může využít teplejší dřevěné palisády. Hodí se jak na opěrné zdi, tak na lemování záhonů či chodníků z dřevěné dlažby, dají se z nich sestavovat i různé okrasné obrazce.

Běžný metr nejčastěji používané záhonové palisády vysoké 30 centimetrů stojí 100 korun. Metr palisády průměru devět centimetrů stojí asi 80 korun.

I když je dřevo zapuštěné do země, dlouho vydrží, protože je hloubkově impregnované tlakem. "Palisáda není ošetřená impregnační látkou na povrchu, ale do hloubky dřeva. Podle zvoleného materiálu to může být hloubka až několik centimetrů," uvádí Radek Linhart z firmy Vladeko. Dřevo se pak už nemusí nijak udržovat.

Stavba palisády není složitá. Do výkopu, který je o celý průměr kulatiny větší než samotný kůl, se vysype asi 10 centimetrů štěrku, který zajistí drenáž, tedy odvod vody. Výkop by měl být hluboký asi třetinu délky palisády.

"Poté se vloží palisáda a od svahu se překryje izolačním pásem. Pak stačí palisády zabetonovat a stranu od svahu dosypat zeminou," popisuje Radek Linhart. V případě opěry je nutné dbát na to, aby stěna byla dobře dimenzovaná na udržení svahu.

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Hvězda plzeňské zoo má vážné zdravotní problémy, podstupuje biologickou léčbu

Pětiletá Caila, oblíbená samička šimpanze učenlivého z plzeňské zoo, má vážné zdravotní problémy. Vzácné mládě má silný atopický ekzém a léky, které jí ošetřovatelé doposud podávali, museli kvůli...

Zaneřáděná domácnost je následek, příčinou je trauma, říká dobrostěhovák

Premium

„Stěhování je rituál, úklid je očistný,“ říká stěhovák Martin Ondruš, který začal o loňských Vánocích pomáhat lidem – a stále ještě nepřestal. Těm, kterým se stav jejich domova vymknul z rukou,...

Ubrousky nebo malování fixem. Zkuste originální tipy na zdobení vajíček

Barevná vajíčka nesmí na Velikonoce chybět v žádné domácnosti. Ať už uvařená pro koledníky, nebo na ozdobu. Pokud se vám do zdlouhavých procesů na zdobení nechce, a přesto byste rádi hosty oslnili...

Od začátečníků po proutkařské mistry: návody jak uplést pomlázku ze čtyř, osmi i dvanácti proutků

Velikonoční pomlázka má v různých končinách České republiky nespočet jmen. Někde se jí říká hodovačka, jinde mrskačka, nebo i šlehačka či korbáč. Vždy se ovšem jedná o spletený svazek proutků,...

Neutrácejte zbytečně za barvy. Krásné odstíny na vajíčkách vykouzlíte i tím, co máte doma

Barvení vajíček přírodně není jen ekologické, ale i zábavné. Ať už hledáte techniky barvení vajíček, inspiraci na jednoduché barvení vajíček s dětmi nebo jen způsob, jak se před svátky kreativně...

Soutěž Nejkrásnější zahrada 2025 pro čtenáře iDNES připravila řadu novinek

Zahrady už nějaký čas přestávají být Popelkami a stávají se fenoménem a neoddělitelnou součástí našich domovů. Pokud tedy máme to štěstí a kousek pozemku máme k dispozici. Majitelé zahrad vesměs...

24. dubna 2025

Hřbitov ve vzduchu. Bizarní filipínská tradice trvá už dva tisíce let

Na severu Filipín, v hornaté provincii Sagada, se nachází pozoruhodné a pro mnohé Evropany neobvyklé pohřebiště. Místní kmen Igorotů zde po staletí praktikuje unikátní tradici – své zesnulé ukládají...

24. dubna 2025

Matriarchát ve světě zvířat: odhalujeme skrytou vládu samic

Tradiční představa o dominantních samcích a poslušných samičkách dostává poslední dobou pořádně na frak. Ukazuje se, že něžnější pohlaví tahá v přírodě za nitky častěji, než by se mohlo zdát. Někdy...

23. dubna 2025

Hvězda plzeňské zoo má vážné zdravotní problémy, podstupuje biologickou léčbu

Pětiletá Caila, oblíbená samička šimpanze učenlivého z plzeňské zoo, má vážné zdravotní problémy. Vzácné mládě má silný atopický ekzém a léky, které jí ošetřovatelé doposud podávali, museli kvůli...

22. dubna 2025  10:12

Naučte se rozpoznat alergii u psa a zvířeti pomoci

Alergie se čím dál častěji objevují nejen u lidí, ale i u domácích mazlíčků – zejména u psů. Podle veterinárních studií se s různou formou alergie potýká až 30 % psí populace. Nejčastější z nich bývá...

22. dubna 2025

Slavní pod lupou: Milují, nebo nenávidí vejce? Proč byste je měli jíst i vy

Někdo je miluje, jiný nenávidí. Zjistěte, kdo ze slavných tváří si tyhle slepičí produkty oblíbil a kdo na ně vyhlásil embargo. Pravdou je, že jíst vajíčka se vám vyplatí! Podle výživových poradců...

21. dubna 2025

Ubrousky nebo malování fixem. Zkuste originální tipy na zdobení vajíček

Barevná vajíčka nesmí na Velikonoce chybět v žádné domácnosti. Ať už uvařená pro koledníky, nebo na ozdobu. Pokud se vám do zdlouhavých procesů na zdobení nechce, a přesto byste rádi hosty oslnili...

20. dubna 2025

Myslela si, že je městský člověk. Dnes žije a hospodaří na statku u Řípu

„Na začátku jsme měli velmi naivní představy a první roky života na statku se nesly v duchu pokusů a omylů,“ říká Celestýna Freimann, která pro časopis Žena a život okomentovala pár fotografií ze...

20. dubna 2025

Velikonoční zajíček? V Čechách bývala tradičnější liška s preclíky, říká etnografka

Premium

Proč se chodí na Velký pátek hledat poklady? Co se dělo s Velikonocemi během komunismu? A kde běhá místo zajíce velikonoční liška? Zajímavosti ohledně svátků a jejich historie přináší etnografka...

19. dubna 2025

Velikonoční kraslice jako z pohádky. Vyzkoušejte voskovky a batikování

Kraslice zdobené voskem patří k nejkrásnějším velikonočním ozdobám. Tato tradiční technika sice vyžaduje trochu cviku, ale výsledky stojí za to. Poradíme vám, jak na to krok za krokem.

19. dubna 2025

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

KVÍZ: Znáte zajímavosti a rekordy ze světa slepic? Otestujte se

Vajíčko je jedním z pilířů českého jídelníčku. Ale víte o tom, že tento šišatý slepičí poklad má i své rekordy a kuriozity?

vydáno 19. dubna 2025

Biolog: Úprava genů rostlin z nás mutanty neudělá. Bez šlechtění bychom se nenajedli

Premium

David Kopecký chtěl být učitelem biologie, ale bude z něj prezident Evropské asociace pro výzkum a šlechtění rostlin. Čím uživíme lidstvo? A jak budou vypadat rostliny budoucnosti? „Díky novým...

18. dubna 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.