Studený šedý balkón prosvětlí barevný recyklovaný nábytek a venkovní koberec se...

Studený šedý balkón prosvětlí barevný recyklovaný nábytek a venkovní koberec se vzorem. | foto: Petra Novotná

Máte balkon na sever? Pěstujte pantoflíček, barvínek, dlužichu a bohyšku

  • 0
I na několika metrech čtverečních je možné si vytvořit zelenou oázu. Při omezeném prostoru pro zahrádku je třeba chytře využít každý centimetr místa. Aby rostliny prospívaly, musíme vybírat ty pravé podle světových stran.

Podívejte se, jak se na budování balkonového posezení dívá zahradní architektka Petra Novotná, která se na navrhování balkonů specializuje.

Proč spolupracovat s architektem

Rozměry nejběžnějších balkonů jsou 1,2x2,5–3,6 m. Slušný architekt vám nebude vnucovat své představy, bude spíš vyzvídat, jaký styl je vám blízký, jak budete balkon využívat a kolik budete ochotní dát mu péče a času.

Zahradní architekt vás vyslechne a vytvoří návrh s vizualizacemi. Podle vizualizací si nejlépe dovedete představit váš nový balkon. Podstatné je vytvořit místo s možností vypěstovat si vlastní bylinky do kuchyně nebo na gril.

Základ obvykle tvoří dominantní prvek, který bude svou barvou určovat charakter celého prostoru. Může to být posezení, velký květináč nebo podlaha. Abyste nezakopávali o malé květináče na podlaze, lze využít stěny balkonu pro pověšení nebo popnutí rostlinami. Podlahu je možné zútulnit dřevěným roštem nebo barevným kobercem.

Při návrhu je velmi důležité zohledňovat bezpečnost. Balkony jsou obvykle ve vyšších patrech, a proto je třeba dbát na bezpečnost kvůli dětem, pejskům, ale i sousedům pod balkonem. Je třeba brát v úvahu nejen nosnost balkonu, ale i nosnost zábradlí nebo parapetů, na které se mohou zavěsit nebo položit truhlíky. Větší nádoby se umisťují ke vnitřní stěně balkonu.

Sázejte podle světových stran

Orientace ke světovým stranám zásadně ovlivňuje délku slunečního svitu a tím i délku pobytu na balkoně. Zásadní je také pro výběr rostlin.

Dominantním prvkem balkónu je velké křeslo. Využití stěn ušetří plochu balkónu. Dřevěný rošt zútulní celý prostor.

Severní strana: při této orientaci naprosto chybí sluneční paprsky, tudíž je třeba vybrat rostliny snášející dlouhodobě stín. Nelze zde pěstovat jahodník ani jakoukoliv zeleninu, protože by tu nedozrála. Zálivky je třeba méně, ale nesmí se na ni zapomenout. Je dobré přidávat k rostlinám pravidelně hnojení.

Rostliny: pažitka, petržel, řeřicha, máta, meduňka, begonie, fuchsie, pantoflíček, břečťan, barvínek, dlužicha, hortenzie, kapradiny a bohyšky.

Jižní strana: má nejvíce slunce, a proto tu lze pěstovat mnoho druhů rostlin od bylinek po letničky. Je ideální pro pěstování bylinek, zeleniny, jahodníku a okrasných rostlin. Při této expozici je třeba myslet na častější zálivku a případné zastínění rostlin. Pokvetou zde letničky, netřesky, lomikameny, slunečnice. Bude se zde dařit zelenině a bylinkám – rozmarýn, dobromysl, levandule, bazalka, tymián a šalvěj.

Západní strana: orientace na západ poskytuje rostlinám vhodné podmínky. Má dostatek světla odpoledne, ale rostliny neničí polední slunce. Daří se zde rostlinám, které potřebují slunce, ale i těm, které mají rádi stín. Bylinky milují balkon orientovaný na západ, zelenina i ovoce tu krásně dozrají.

Východní strana: balkon je zalit sluníčkem především v ranních hodinách a odpoledne bývá ve stínu. Kvetoucím rostlinám bude trošku chybět sluníčko, tudíž nebudou tolik nasazovat na květ. Bylinkám bude tato orientace vyhovovat. Zelenině a jahodníku to může trošku trvat než dozrají.

Rostliny, které se mohou použít na balkon, jsou nízké keře, trvalky, dvouletky, letničky, bylinky, zelenina a jahodníky. Jejich kombinací docílíme barevné proměnlivosti a dlouhodobého kvetení.

Jak vybrat nádoby a posezení

Při výběru nádob se zaměřte na velikost, materiál a barvu. Musí být především odolné vůči povětrnostním podmínkám, UV záření a nesmí být moc lehké, aby neměly tendenci cestovat po balkoně.

Nesmí ale být ani příliš těžké kvůli nosnosti. Nádoby lze pořídit hliněné, keramické, kovové, plastové, sklolaminátové, dřevěné a látkové. Je třeba zvolit vhodný materiál kvůli vypařování vláhy, prohřívání stěn a náchylnosti k praskání mrazem. Substrát do nádob musí být lehký, mít dobrou strukturu a správný poměr rašeliny, zeminy a písku. Nesmí se zapomenout na drenáž ve spodní části nádoby.

Pokud je posezení dominujícím prvkem balkonu, je zajímavé použít výraznější barvu a balkon se tak nádherně prosvětlí. Pokud si vyberete nevýraznou barvu, oživte prostor barevnějšími květináči nebo kobercem. Pokud se počítá i s praktickým využitím balkonu třeba při věšení prádla, použijte skládací nábytek, který se může umístit ke stěně a v případě potřeby sklopit ke zdi.

Původní článek byl psát pro web architektky Petry Novotné a byl redakčně upraven.