Kdo si zahradu zařizuje jako svůj venkovní obývák, rád přidává s každou sezonou něco nového. Zahrada se sice mění a posouvá ve výrazu každý rok i sama o sobě, nicméně navyšování komfortu jejího užívání, to je docela něco jiného. Dříve nebo později tak dojde i na otázku zahradního osvětlení. Tak jako doma máme nejedno světlo v každém pokoji, tak se osvětlení přesunulo i ven. Nejen na terasu, i přímo do zahrady.
Možností, jak dostat světlo do zahrady je samozřejmě hned několik, záleží, jak moc to s ním myslíte vážně a kolik energie i financí do něj chcete investovat. V podstatě máte na výběr tři způsoby.
Jako nejjednodušší se jeví solární světla – která už jsou zapíchnutá v řadě zahrádek. Vkusná i méně vkusná, s méně či více vhodnou barvou světla. Jen se prostě musíte smířit s tím, že výkon solárních svítidel je nestabilní, často nedostatečný, a doba provozu docela diskutabilní. Nicméně na vyzkoušení, jak bude osvětlení ve vaší zahradě působit, to stačit může.
Pokud toužíte po spolehlivějším osvětlení, zbývají dva způsoby: připojit ho na 230 V nebo sáhnout po 12V LED osvětlení. Osvětlení napojené na 230V může být při poruše nebezpečné a navíc ho musí instalovat certifikovaný elektrikář, proto je trendem nízkonapěťové 12V LED osvětlení. Pro využití na rodinných zahradách má totiž jasná plus: provoz je zcela bezpečný pro člověka i živočichy a instalace nevyžaduje elektrikáře. Můžete ji zvládnout i sami, a to v jasně daných šesti krocích konzultovaných s odborníkem.
V zahradě se má příroda setkávat s pohodlím moderního života, radí architektka![]() |