Horizontální kompostér s převodem pro snazší otáčení

Horizontální kompostér s převodem pro snazší otáčení | foto: Howtomakecompost.info

Hitem sezony jsou rotační kompostéry. Žádná dřina, jen zatočíte klikou

  • 4
Klasický kompost vyžaduje stálou péči a pravidelné prohazování bioodpadu. Toho se zbavíte, když použijete rotační kompostér. Vhodíte čerstvý odpad, zatočíte klikou a všechny složky se snadno promíchají.

Hlavní výhodou otočných kompostérů je usnadnění práce. Nevěřte ale reklamním sloganům, které tvrdí, že otočným kompostérem vyrobíte kvalitní kompost za čtrnáct dní. "Zkoušeli jsme porovnat rychlost kompostování s klasickou metodou. Když jsme přehazovali normální hromadu tak často, jako jsme točili klikou u toho rotačního, dosáhli jsme shodného času, tedy doby kolem deseti týdnů," píše Brook Elliot  v časopise Mother Earth News. "Je otázkou, zda si každý najde čas co dva dny kompost přeházet. Pak se tedy otočný kompostér jeví jako daleko snadnější varianta likvidace bioodpadu," shrnuje.

"Běžný studený kompost vyrábíte zhruba rok. V otočných kompostérech jsme potřebovali přibližně tři měsíce na konečný produkt. Navíc se tu vyrábí horký kompost, takže zároveň dochází k hygienizaci odpadu," potvrzuje Tomáš Hodek, předseda sdružení Ekodomov.

Horizontálně, anebo vertikálně?

Kompostování s dotací

Ekodomov nabízí možnost registrace pro žádost o dotaci na nákup kompostéru pro třídění domácího odpadu. Další informace zde.

Na trhu jsou dva základní typy rotačních kompostérů. První z nich připomíná horizontálně zavěšený sud, druhý tentýž sud, ale postavený na výšku.

První z nich se prodává i v zateplené verzi, takže je možné likvidovat domácí odpad i během zimního období. "Horizontální provedení má i tu výhodu, že lze velmi lehce otáčet. Kdežto u vertikálního bude mít hubená žena trochu problém," popisuje zkušenosti z praxe Hodek.

Je ale pravda, že horizontální kompostéry, zvláště v zatepleném provedení, jsou dost drahé – cena se podle jeho objemu pohybuje kolem deseti tisíc korun. Jsou ale vícekomorové, takže naplníte jednu část a necháte kompost pracovat a mezi tím plníte druhou část.

Horizontální kompostér usazený do koleček

Australský kompostér Tumbleweed

Za vertikální kompostéry dáte tři a půl tisíce korun, máte ale jen jednu komoru, takže by bylo ideální mít doma dva.

Vyrobit ho můžete s minimálními náklady

Podobný kompostér si můžete za pár korun vyrobit i sami. Stačí někde sehnat velký plastový sud, proděrovat ho, aby se dovnitř dostal vzduch a měly kudy odtékat případné tekutiny.

Vyřízněte ze stěny sudu dostatečně velký otvor, vyříznutou část upevněte k tělu sudu pomocí pantíků, přidejte západku. Nakonec osou sudu protáhněte tyč a zavěste ji na stojan. A kompostér je hotový.

Kompostér vyrobený z plastového sudu

Zdokonalit byste ho mohli tím, že vnitřní prostor rozdělíte přepážkou a dostanete tak dvoukomorový systém opatřený dvěma nezávisle otevíratelnými dvířky – fantazii se meze nekladou.

Návody a videa, jak si vyrobit otočný kompostér, najdete třeba na stránkách sdružení Ekodomov zde.

Na videu se podívejte na bleskovou stavbu plastového kompostéru. Za dvě hodiny a s náklady osm dolarů. Všimněte si, jak vtipně kutil vyřešil načechrávání kompostu pomocí ocelových profilů.

zdroj: www.youtube.com