Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Češi jsou milovníky grilování. Na výběr máte uhlí, plyn i elektřinu

I bez odborných znalostí meteorologů si troufáme tvrdit, že se oteplí nejpozději v létě a sluneční paprsky vytáhnou ven příznivce grilování. Češi jsou totiž jak národem pivařů, tak oddanými vyznavači rozžhavených roštů. Snad proto, že masité pochutiny na nich připravené jdou k té vymazlené „zrzavé vodě“ tak dobře.
Až deset steaků ... najednou připraví elektrický gril Weber Q 1400 Dark Grey o...

Až deset steaků ... najednou připraví elektrický gril Weber Q 1400 Dark Grey o výkonu 2 200 W. Weber. | foto: archiv firem

Grilování se stalo stejně módní kratochvílí jako třeba jízda na horském kole. Ale může být i podobně divoké, plné výmolů a nečekaných zákrut.

Technicky téměř dokonalé grily v relacích od zhruba pěti tisíc po desetinásobek stejné sumy totiž negarantují, že bude výsledek voňavě lákavý a chutný. Záleží to i na kvalitě potravin a eruduci kuchaře.

A tak byť si myslíte, že vybrat a připravit suroviny na gril umíte, a rozpálit ho zvládáte levou zadní, není od věci si návyky před sezonou oživit. Řada (polo)odborných grilovacích akademií vám totiž může otevřít oči a ještě se při kurzu skvěle najíte a napijete.

Vše vysvětlují odborníci, kteří se (na rozdíl od vás) věnují grilování 24/7 a zbytek amatérského osazenstva mívá dotazy a připomínky, jaké se do žádné příručky nikdy nedostaly. Na grilovací akademii si možná vyzkoušíte také uzení, dušení, pečení či vaření. To vše lze totiž se správnými znalostmi s pomůckami na grilu činit.

Není vůbec na škodu osahat si různé stroje, včetně nejžhavějších novinek. Znovu také uslyšíte základní pravidlo, že vybírat si nový gril je třeba především v závislosti na místě, kde se budete této bohulibé činnosti věnovat.

Například řada bytových družstev má zakotveno v osnovách, co smíte (ne)dělat u sebe na balkoně, případně jaký gril tam lze zprovoznit. Ty velké venkovní elektrické nenápadně ustupují ze slávy, zatímco jejich menší sourozenci pro použití v interiéru si pozice pevně drží.

Na žebříčku zahradních a terasových grilů pak stoupají cílevědomě vzhůru grily peletové, jako „100 + 1 zajímavostí“ se blýskají „bezohňové“ typy využívající čistě jen slunečních paprsků. Práce s nimi je bohužel v našem podnebí pro ty obrněné trpělivostí a připravené potraviny bývají spíš vařené a dušené než pečené a uzené. Ale pěkně po pořádku.

Na dohled od paní zásuvky

Elektrické grily pro venkovní použití musí splňovat řadu bezpečnostních pravidel – např. přívod proudu logicky vyžaduje ochranu před deštěm. A potraviny na elektrice opékané postrádají pro grilování onu charakteristickou kouřovou chuť.

Zde je namístě podotknout, že ani dřevěné uhlí či brikety nevoní, typický odér vytváří až připalující se odkapávající tuk. Bez kouře a zápachu se rádi obejdete uvnitř domovů, například v kuchyni.

Poznatky chytrých

1. Na gril patří jen kvalitní suroviny.

2. Zeleninu můžete grilovat ve větších kusech a nakrájet ji, až bude ugrilovaná.

3. Maso na gril by nemělo být vyndané z ledničky, ale mít pokojovou teplotu.

4. Suché zrání masa je přidaná hodnota.

5. Nakládání masa do oleje není nejlepší cesta, i když si to lidé často myslí.

6. Finální chuť se dá totiž v pohodě doladit i po sundání masa z grilu.

7. Právě ugrilované maso nechte odpočinout pod alobalem, nikdy do něj nepíchejte vidličkou.

8. Ryby na gril musí být čerstvé.

9. Na grilu se dá připravit i sladká tečka.

10. Po skončení grilování vždy gril vypalte vysokou teplotou a pak jeho rošt očistěte drátěným kartáčem.

To a mnohé další se dozvíte na BBQ kurzu s Davidem Izákem za grilem. Více na weber-store.cz

Elektrické grily také preferují příznivci zdravého grilování. Pod topnou spirálou je schovaná odkapávací nádoba na omastek, žádné škodlivé látky se tak nevypalují. Grily mohou mít podobu japonského tepanu, tedy rovné, zespodu vyhřívané plochy, nebo být rozkládací či přiklápěcí – vhodné i na zapékání.

Pro čistě domácí použití je ideální gril do 2,5 kW, příprava jídla pro více osob bude vyžadovat ten o výkonu až 10 kW. Dvěma lidem postačí malá grilovací plocha, čtyřčlenná rodina využije plotýnku 1 500 cm2 a větší, společnost rošt velký klidně i 3 500 cm2.

Pozor na záložní zdroj plynu

Plynové grily mají podobně jako ty elektrické výhodu ve snadné obsluze. Počínaje zažehnutím pomocí vestavěného piezoelektrického zapalovače a konče rovnoměrným rozžhavením roštu a držením konstantní teploty.

Pohání je nejčastěji propan z lahví (bomb) či kartuší a pracovat s nimi je doslova hračka. Důležité je vždy před zapálením zvednout naplno víko grilu, pod kterým se může sbírat plyn – nikdy totiž nevíte, kdo si hrál s ovládacími knoflíky naposled.

Samotné hořáky by měly rovnoměrně pokrývat celou plochu roštu a být nejméně tři. Pod rošt, do tzv. flavorizéru si můžete dát dřevěné štěpky, které vytvoří voňavé kouřové aroma. Nebo lze k připravovaným potravinám přidat misku s bylinkami namočenými ve vodě.

Plynové grily umožňují samostatné ovládání všech hořáků, takže lze nastavovat odlišné teploty pro různé části roštu a grilovat tak i tzv. nepřímo – což je defacto systém běžné trouby. Na plynu také rychle připravíte jídlo pro víc osob, ale nesmí vám dojít. Není totiž nic nepříjemnějšího, když hořáky pohasnou a vy zůstanete stát v rozpacích nad polosyrovým masem.

Ten, co je středem pozornosti

Pravověrní zastánci grilování, tradicionalisté a romantici nedají dopustit na modely vytápěné dřevěným uhlím, či ještě briketami. Jsou sice z téhož materiálu, ale lisované pod vysokým tlakem, takže vás v balení čeká jen minimum dusivého prachu zvaného mour. Navíc u nich neklesá výhřevnost.

Grily na dřevěné uhlí vyžadují podobně jako váš partner či partnerka dostatek pozornosti i hladivých dotyků, výměnou za to však poskytují asi ten nejintenzivnější zážitek. Už proto, že se od nich nelze na dlouho vzdalovat.

Nejenže je třeba krotit neposedné plameny, které může rozhicovat odkapávající tuk, ale též brikety musí být u přímého grilování rovnoměrně rozloženy pod celým roštem, u nepřímého vyskládány v kapsách po stranách. Což platí i na kamado grily vejčitých tvarů s keramickým tělem ideálně držícím teplo nebo grily tzv. kotlíkové, přezdívané Smoky Joe.

Příslušenství nezbytné a zbytné

Grilovacích potřeb je řada a prodávají se často i v sadách. Ty nemusí být vždy výhodné, neboť třeba lopatičku u grilu na plyn nevyužijete.

Jestliže grilování propadnete, začnou se vám doplňky nabalovat geometrickou řadou. Ať už jde o nádobí, pánve na paellu či pizzu, hrnec na guláš, držák na kuře.

Mašlovačky a špízové jehly využijete u jakéhokoli typu grilu, tak jako stojánek s rožněm, který může pohánět malý motor. Ke grilu na dřevěné uhlí se bude hodit především zařízení na podpal a od věci není ani teploměr se sondou pro měření teploty uvnitř připravovaného masa.

Pro ochranu obsluhy jsou vhodné žáruvzdorné rukavice a zástěra s kapsami, abyste měli nejdůležitější pomůcky po ruce. K obracení masa na grilu nikdy nepoužívejte vidličky, pak by z něj unikala šťáva. Naučte se pracovat s obracečkou a kuchařskými kleštěmi.

Samostatnou kapitolou jsou též různé smetáčky a drátěné kartáče, jakož i přípravky na očistu roštu. Ruční práce člověka šlechtí, ale čas vám u této nepěkné špinavé práce může ušetřit i čisticí robot.

Nezapomeňte hodit do placu historku o tom, jak tenhle typ v roce 1952 vymyslel pan Weber, když využil dvě části námořní bójky z fabriky, kde tehdy pracoval. Ocelový modul potažený smaltem s větráním nahoře i dole se stal v USA a později po celém světě tak oblíbený, že pan Weber nakonec celou společnost skoupil a jediné, na co zapomněl, bylo dát si model patentově registrovat.

A tak dnes představuje nejvíc kopírovaný gril na světě. Ale jen značka Weber dává na proreznutí či propálení kotle a poklopu záruku až 10 let a spolehnout se lze i na robustní panty, na nichž je horní víko u vyšších typů zavěšené. Největším nepřítelem grilování je totiž co? No ano, vítr...

Regulace teploty uvnitř grilu závisí na nastavení větracích průduchů v poklopu a ve spodní části kotle, čemuž předchází rozžhavení uhlíků v tzv. zapalovacím komínu, nazývaném též milíř. Trvá to asi 20 minut, než se nad briketami objeví plamínky... a klidně tříhodinové dobrodružství může začít.

Večeře přes mobil

Naopak tzv. peletový gril je téměř bezdotykový. Zapálit ho sice musíte tlačítkem, posun paliva k hořákům už probíhá automaticky pomocí šroubovnicového dopravníku. Jde o lisované piliny z voňavých dřev, jako je jabloň či ořech. Na rozdíl od těch do kamen neobsahují další příměsi ani smůlu.

Vše je kontrolované tepelnou sondou a hořáky i jejich nastavení se dají ovládat i přes mobilní aplikaci v telefonu. Nejenže si tak můžete před večeří zajet z Prahy do Brna, ale nebude vás to poňoukat k tomu, gril otevírat. Což je největší nešvar začátečníků. Pracně nastavené a stabilní teplo totiž v mžiku unikne pryč.

Kilogram pelet pokryje podle venkovní teploty a typu připravovaných surovin asi hodinu grilování a například nový (zhruba 3 roky starý) Weber SmokeFire EX4 GBS nabízí rozsah teplot od 85 do 315 °C. Pomocí metody s pochopitelným názvem Low and Slow tak lze na litinovém roštu připravovat i opravdu velké kusy masa. Či vepřová žebra, což je disciplína sama pro sebe.

A špekáčky, kam s nimi?

Jestliže nemáte umění grilování zcela v malíčku, může jít zábava a debaty v pozvané společnosti jaksi mimo vás. To řeší kovová ohniště, kolem nichž se lze sesednout v kruhu. Jsou různých velikostí a často s natolik zajímavým designem, že se mohou stát i výrazným ozdobným prvkem zahrady.

Na internetu se najde množství receptů, co na nich ukuchtit s pomocí alobalu a pečicího papíru. Vždyť třeba brambory pečené ve žhavém popelu nejsou jen retro, ale skutečnou lahůdkou, zvlášť když do nich dovnitř vložíte plátek slaniny či čerstvý bobkový list.

Na pěší výlety se hodí grily jednorázové s patřičnou dávkou dřevěného uhlí či malé plynové grily vybavené kartuší. U takzvaných raclette grilů si můžete připravit nejen roztopený voňavý sýr, ale na pánvičkách, které jsou jeho součástí, třeba i zeleninu.

Autor:

Toto musíte zkusit. Na grilu dostane svatomartinská husa další rozměr

Svatomartinská husa z grilu

VIDEO Dozlatova upečená svatomartinská husa s křupavou kůrčičkou a jemným, rozpadajícím se šťavnatým...

Neapolskou pizzu klidně zvládnete i na grilu. Vyzkoušeli jsme tři druhy

Pizza Margherita

VIDEO Italský mistr grilu Daniele Govoni vám v dnešním dílu akademie ukáže velmi jednoduchý a osvědčený...

Známe vítěze grilu a dalších cen. Vyhrály grilované švestky

Grilovací sezona je v plném proudu.

Aktualizujeme Během posledního měsíce jste posílali obrázky a recepty z prvního letošního grilování. Redakční...

Než rozpálíte gril. Jaké maso vybrat a na co si dát pozor

Ilustrační snímek

VIDEO Prázdniny jsou doslova za rohem a většina z nás se nemůže dočkat, až se s rodinou či přáteli...

Picanha na grilu zní exoticky, ale je to vlastně jenom hovězí kýta se salsou

Picanha bude králem každé grilovačky.

Seriál Ten kus masa zná každý, kdo někdy ochutnal rakouskou specialitu tafelspitz. Spodní šál zadní hovězí...

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Půlhodinová pauza na oběd? To mi přijde perverzní, říká Zdeněk Pohlreich

20. března 2024

Premium Zdeněk Pohlreich se vrací na televizní obrazovky s novou reality show Česko na grilu. „Hraje se o...

Seznamte se s Ninou, francouzským buldočkem budoucnosti

26. března 2024

Chovatelé se snaží zachránit francouzského buldočka tím, že odstraňují jeho hlavní zdravotní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ve spáleném Českém Švýcarsku už vyrostly břízky ze semínek do výšky metru

22. března 2024

Vědci Botanického ústavu Akademie věd se nestačí divit, s jakou rychlostí se obnovuje vegetace na...

Pohlreichův cukrář prozradil náročný recept na italské velikonoční holubice

25. března 2024

Co je pro nás velikonoční beránek, to je pro Italy velikonoční holubice. Colomba. Symbol Ducha...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pohlreich se vrátil do rodné stáje. V Česku na grilu je mírný jako beránek

24. března 2024

Kdo má rád gastronomické soutěže, v tomto pořadu si možná přijde na své. Po krátkém „odskoku“ na...

Ve skleníku topí koňským hnojem, prodlouží si tak sezonu o týdny

28. března 2024

Novou pěstební sezonu zahajují Lucie a Brett Gallagherovi už na konci února. Přestože pozemek v...

KVÍZ: Jak se vyznáte v pivu a jeho čepování?

28. března 2024

Pivo je českým národním nápojem a v jeho konzumaci se pravidelně držíme na horních příčkách...

Semínka rajčat koupejte v heřmánku, radí zkušený zahradník, jak na výsev

27. března 2024

Semena rajčat se tradičně vysévají na Josefa, nicméně do Velikonoc to pořád stihnete tak, abyste po...

Jak máte zorganizovanou knihovnu? Nejlepší vychytávky pro knihomoly

27. března 2024

Každý vášnivý čtenář ví, že čím víc knih doma má, tím náročnější je všechny ty skvosty nějak...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...