Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Floxy, miláčci našich babiček, umí být klenotem záhonu, vázy i skalky

  9:20
Jejich správný název je plamenka. Vaše záhony budou zdobit vyšší, vhodné i k řezu, na skalku se hodí nízké, které dokážou vytvořit pěkné, barevně kvetoucí koberce.
Typická babiččina zahrádka: popínavé růže na plotě, plamenky neboli floxy za...

Typická babiččina zahrádka: popínavé růže na plotě, plamenky neboli floxy za plotem. | foto: Getty Images

Kdybychom měli volit nejoblíbenější květiny ze zahrad našich babiček, pak by jednou z nich byl flox. Nějakou dobu byla vyšší plamenka, latinsky phlox, považována spíš za plevel, někomu vadí i její specifická vůně. Nicméně nyní tyto rostliny opět získávají velkou oblibu.

Nejčastěji u nás natrefíte na plamenky latnaté (Phlox paniculata), ale dají se koupit i jiné kultivary, například plamenka širokolistá (Phlox amplifolia). Vyšší floxy dorůstají až do jednoho metru, některé i více, při nákupu se proto informujte, ať podle toho můžete vysadit další květiny na záhonu, aby si vzájemně nestínily.

Floxy, klenot venkovských zahrad i skalek

Výběr barev je velký, od bílé přes růžové po modré a fialové, ale sežene i oranžové, žluté či vícebarevné s jinak vybarvenými středy. Jsou to trvalky, které se hodí do květinových záhonů, ale udělají i předěly, mezi trávníkem a posezením, nebo pěkné ostrůvky v trávníku.

Jakou potřebují péči?

Ve volné přírodě byste tyto úžasné květiny objevili v Severní Americe, kde rostou většinou v polostínu pod stromy či na světlých pasekách. Dopřejte jim tedy na zahrádce podobné podmínky. Substrát jim namíchejte výživný, ale ne příliš těžký.

Vděčná trvalka

Floxy jsou efektní v trvalkovém záhonu (na snímku jsou to vysoké květiny v lila...

Lze vytvořit záhon pouze z floxů, a to v jedné či více barvách. Trvalkový záhon lze také efektně nakombinovat s dalšími trvalkami.

Někdo si plete vyšší floxy s těmi nižšími, skalkovými, a žije v domnění, že i vysoké snadno vydrží delší sucho. Není tomu tak, chtějí zálivku, ale určitě ne kořeny v přemokřené půdě. Na to dbejte při sázení a do substrátu přidejte písek nebo pár hrstí štěrku.

Je na vás, jestli si budete floxy řezat do vázy, dají se z nich dělat krásné kytice, ovšem některým zahrádkářům by bylo líto trsy květin „očesat“.

Určitě floxy sestřihněte na podzim po odkvětu, a ačkoli jsou mrazuvzdorné, přece jenom je raději na zimu zakryjte, hlavně pokud jde o mladé rostliny.

Plamenky neboli floxy jsou vhodné i k řezu, ve váze vydrží.
Floxy si můžete namnožit dělením trsů, ideálně na podzim.

Floxy lze množit dělením trsů, ideálně na podzim. Na novém místě se zase rozrostou.

Skalku doslova rozzáří

Nízké plamenky preferují lidé, kteří mají na zahradě skalku nebo suchou zídku, ale i ti, kdo chtějí vytvořit nevysoké pestré koberce z květin.

Existují i půdopokryvné druhy floxů, nejčastěji jde o plamenku šídlovitou (Phlox subulata), kterou seženete v mnoha barvách. Na skalce nebo i v trvalkovém záhonu tak lze vytvořit i vícebarevné plochy.

Tyto půdopokryvné druhy floxů, nejčastěji plamenku šídlovitou (Phlox subulata), seženete v zahradnictvích v mnoha barvách. Bude jen na vás, jestli si vysadíte pouze bílé či růžové anebo si vytvoříte vícebarevné plochy.

Plamenka šídlovitá má ráda slunce či polostín, snese i období sucha, představte si, jaké podmínky má ve své domovině, v Severní Americe.

Roste mezi kameny, kde nemá kolem sebe příliš půdy, ta navíc určitě není bohatá na živiny. Prostě nízký flox je skromný, mrazuvzdorný a vděčný.

Ani majitelé balkonů nebo teras nemusí být ochuzeni o krásu půdopokryvných plamenek, dejte si je do větších nádob a máte o živé květy postaráno.

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Gorilí ikona, kterou už neuvidíte. Makumba zahynul v souboji s jiným samcem

Proč letos na jaře Marek Ždánský opět vyrazil do Afriky? „Chtěl jsem vidět poslední poddruh goril, které jsem v jejich přirozeném prostředí ještě neviděl – gorily nížinné, o které jsem se staral...

23. července 2024

ANKETA: Pět variant jména pro luskouní holčičku. Které z nich to bude?

Zhruba dva a půl tisíce návrhů jmen pro samičku luskouna krátkoocasého, která se v Zoo Praha narodila prvního července, se během týdne sešlo od téměř čtyř tisíc čtenářů iDNES.cz. Děkujeme. Zoo Praha...

18. července 2024,  aktualizováno  22.7 12:15

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Závodky mlely do sekané velrybí maso. Bylo levné, hovězí nebylo, líčí historik

Premium

Snídaně před odchodem do práce, oběd ve dvanáct a teplá večeře? Tyto zvyklosti Češi rychle opouštějí. Čas jídla se posouvá podle potřeby, jíme, když máme čas a náladu. „Vítězí individualismus,“ říká...

20. července 2024

Gruzínský tarty, to je obranář, který je jako horský kamzík

Kavkazský pastevecký pes je nezávislý, sebevědomý pes, který má skvělé hlídací vlastnosti a je od přírody vůči cizím lidem nedůvěřivý. To samé platí i o původních liniích tarty pocházejících z...

23. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nikdo nepřipraví půdu pro nový záhon lépe než slepice. Manuál je prostý

Budovat záhony na zelené louce v představách většiny z nás znamená pracně zorat či zrýt půdu a zbavit se drnu, za čímž je opět náročná fyzická práce. Jde to i jinak, jak nám názorně předvedli na...

17. července 2024

Dům vlastně koupili kvůli zahradě, učarovala jim i zarostlá. Dnes je to ráj

Před devíti lety koupili dům s nádhernou a na městské poměry obrovskou zahradou, o kterou se léta nikdo nestaral. „V jedné části byla plná náletů od sousední zahrady, a až do jejího středu se táhly...

24. července 2024,  aktualizováno  4:18

Babičky ze zahrady nedělaly vědu. Pěstovaly podle tradic a zdravého rozumu

Vybavíte si, jak úžasné saláty a jablka měli vaši prarodiče? Jak jim kolem domu pořád něco kvetlo? Zkuste pečovat o zahrádku podobně jako oni.

24. července 2024

Kostka, která pobláznila svět, slaví padesátiny. Víc se prodalo jen iPhonů

Premium

Šest stran, šest různých barev, 26 krychliček a nespočet možností, jak s nimi otáčet. Je to právě půl století, co maďarský vysokoškolský učitel předstoupil před studenty s novou učební pomůckou....

23. července 2024

Pořízek Oliver vážil po porodu přes pět kilo. Na svět přišel ve zlínské nemocnici

Výjimečnou událost zažili v porodnici Krajské nemocnice T. Bati (KNTB) ve Zlíně. Před několika dny tu přišel na svět chlapeček Oliver, který vážil 5320 gramů. Stal se tak jedním z vůbec nejtěžších...

23. července 2024  13:04

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...