Česká akumulátorová sekačka dobývá svět a teď přivezla i cenu za design

aktualizováno 
Výrobu modelu vřetenové sekačky Electra ohlásila společnost Swardman zhruba před rokem a tomuto modelu se podařilo bleskově oslovit laiky i odborníky. Důkazem je čerstvé ocenění v prestižní soutěži German Design Awards 2019, kde si mezi 5 400 přihlášenými projekty vybojovala první místo.

Vítězství sekačka získala v kategorii Garden & Outdoorliving. A zdá se, že se líbila nejen odborníkům, ale i řadovým uživatelům, protože během jediného roku si našla zákazníky nejen u nás, ale i v Německu, a dokonce i v USA. U prvního představení sekačky jsme byli i my, popsali jsme ji v tomto článku.

Fotogalerie

Největší podíl na celkové podobě, ale i porotou oceňovaném funkčním vybavení sekačky má hlavní konstruktér a designér značky Swardman Marek Votroubek. Absolvent pražské ČVUT stojí také za prvním modelem značky, benzínovým Edwinem, o kterém jsme psali ještě v době, kdy byl v podstatě teprve na papíře.

Votroubek se poprvé ve světě prosadil v roce 2009, kdy ještě jako student gymnázia v Litomyšli vyhrál soutěž IntelISEF v Nevadě (USA), mistrovství světa středních škol v konstrukci robotů.

„Když jsem pracoval na vývoji Electry, nesoustředil jsem se primárně na její design. Mým hlavním cílem bylo zachovat všechny výhody vřetenových sekaček a přidat nové funkce, které péči o trávník pozvednou na novou úroveň. Abychom udrželi náklady na vývoj a tím i celkovou cenu na přijatelné úrovni, přepracoval jsem kostru benzinového Edwina tak, abych splnil všechny funkční požadavky a výsledný design byl pokud možno minimalistický a zároveň elegantní,“ vysvětluje svůj přístup ke konstrukci Electry její designér, Marek Votroubek.

Electru pohání dva nezávislé elektromotory o výkonu 500 W pro kosení trávníku a 200 W pro pojezd sekačky. Zákazník má na výběr ze tří typů akumulátorů o kapacitě dostačující pro 400 až 1 400 metrů čtverečních travní plochy.

O German Design Awards

German Design Awards uděluje od roku 2012 Německá rada pro design, kterou v roce 1953 založil Německý Bundestag. V letošním ročníku se během dvoudenního zasedání o přízeň poroty složené z téměř padesátky renomovaných odborníků na design ucházelo 5 400 produktů. Z toho necelé 3 000 pocházely z jiných zemí než z Německa. Rada nominuje a následně oceňuje pouze produkty, které se kvalitou designu jasně odlišují od ostatních soutěžících.

Electra se startuje a ovládá pomocí řídicího panelu s pěti tlačítky. Důraz je kladen na snadnou a intuitivní manipulaci a svobodný pohyb bez kabelů. Samozřejmostí je hlavní výhoda vřetenových sekaček – čistý střih trávy na principu nůžek.

Electra ovšem disponuje i několika v kategorii zahradních sekaček nevídanými inovativními funkcemi, jako jsou zpátečka, tempomat nebo regenerační mód určený pro multifunkční systém výměnných kazet pro celkovou regeneraci trávníku.

„Akumulátorová Swardman Electra cílí především na lidi, kteří mají zájem o nejnovější technologie a ekologické, bateriemi poháněné stroje, které jsou výrazně tišší než klasické benzinové sekačky. Hlasitost Electry při sekání trávy se pohybuje kolem 70 dB, což je srovnatelné například s varnou konvicí nebo zvukem klávesnice,“ představuje pokrokovou českou sekačku ředitel a zakladatel firmy Swardman Tomáš Šena.

„Swardman Electra je elegantní akumulátorová sekačka s individuálním přístupem. Špičkové a výjimečně tiché elektrické motory v kombinaci s ovládacím systémem s pouhými pěti tlačítky, která řídí veškeré funkce sekačky včetně zpátečky, stejně jako její celokovová konstrukce, daly vzniknout unikátní sekačce s pojezdem, která dokáže přesvědčit svou jednoduchostí, multifunkčností, ale i tvarem,“ uvádí ve svém hodnocení odborná porota German Design Award.

Autor:

Tipy na jaro


Nejčtenější

Pohlreich: Tuhle omáčku se, chlapci, naučte. Žádná jí neodolá

Filet mignon v košilce ze slaniny s estragonovou omáčkou a pečenou jarní...

Ve druhém pokračování Pohlreichovy show Rozpal to, šéfe! rozebral kuchař ten nejdražší a nejjemnější kus hovězího, tedy...

UHO stále žije. V restauracích se maskuje za přírodní šťávu

Základní omáčka, kterou v restauraci najdete u receptů s jídlem přelitým šťávou.

Tradiční česká rychlovka z jídelen v podobě UHO, tedy univerzální hnědé omáčky, stále přežívá v řadě hospod a...

Odis je ideální psí společník z Ukrajiny, miluje sport i lenošení na gauči

Toto plemeno se skvěle hodí na všemožné psí sporty.

Ukrajinský odis je univerzální společník vhodný jak pro sport, tak lenošení na gauči. Je to vynikající rodinný...

Rodinnou zahradu na kraji města architekti propojili s okolní krajinou

Z nudné smutné placky u novostavby rodinného domku vytvořili architekti se...

Mladí manželé z Českolipska měli už při výstavbě domu jasno v tom, že si nechají od architekta navrhnout i zahradu. Jen...

Městské včelaření není výhra. Včely berou potravu ostatním opylovačům

Včelařka Dagmar Šormová

Městské včelaření je hit posledních let. Vlastním medem se chlubí i mnohé hotely u nás a nabízejí ho hostům jako bonus....

Další z rubriky

I do té nejmenší zahrady ve městě lze dostat hloubku. A pořádnou terasu

Jakmile trvalkový podrost a keře zesílí a rozrostou se, jednotlivá místa v...

Co bych za takovou zahradu dal, napadne asi téměř každého obyvatele velkoměsta, jež po zahradě marně touží, nad obrázky...

Italští vinaři si pod sebou řežou větev. Ničí půdu výrobou prosecca

Prosecco je v současné době jedním z nejoblíbenějších nápojů.

Někde erozi půdy způsobuje řepka nebo kukuřice, v Itálii vinice. Je to důsledek průmyslové nadprodukce, jejíž výsledkem...

Co potřebují pivoňky, nenáročné krasavice zahrad našich babiček

Paeonia suffruticosa ’Fen Mian Tao Hua’

„Nepříliš náročné rostliny mírného pásma, většina druhů odolných proti mrazu,“ dají se podle Ivety Bulánkové, kurátorky...

Najdete na iDNES.cz