Dešťová voda je pro zahradu spása, v suchu se nebudete bát o budoucí úrodu

aktualizováno 
Vodu z deště zachycují lidé do sudů snad od nepaměti. Pro záhony je prospěšnější než ta z kohoutku. Vybudovat můžete i podzemní nádrž, připomíná týdeník 5plus2.

Takto to vypadá v praxi, když vám na zahradě instalují akumulační nádrž. | foto: Septiky-zumpy.cz

Dešťová voda je to nejlepší pro zalévání rostlin a záhonů na zahradě. Neobsahuje chlor, je měkká a má ideální teplotu. Ostatně to už dávno vědí tisíce českých zahrádkářů, kteří mají u okapů sudy či barely, do nichž dešťovku zachytávají. 

Fotogalerie

Nově je ale možné schovat dešťovku také pod zem – do nádrží, odkud se pomocí čerpadla vhání do hadice na zalévání. Takový zahradní systém stojí 50 až 100 tisíc korun, polovinu sumy však může zaplatit stát – respektive Státní fond životního prostředí České republiky, který k tomu v dotačním programu zvaném Dešťovka uvolnilo desítky milionů korun. 

Kromě rodinných domů si podzemní zásobárnu, a to bez kolaudace, mohou nově vybudovat také lidé na svých chatách a chalupách. Podmínkou ovšem je dokázat, že v objektu opravdu bydlíte. 

Tedy doložit spotřebu elektřiny, vody nebo poplatky za popelnici. Kdo toto splní, může získat dotaci na zadržování dešťovky až 55 tisíc korun.

Aby se voda nekazila

Nevýhodou klasických sudů pod okapem je to, že do nich mohou padat nečistoty, voda tak může zahnívat nebo se v ní dokonce může utopit žíznivé zvíře. Kvůli drobným tvorům je dobré do sudu vložit našikmo větev, aby mohli vylézt. 

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

Kdo chce udělat pomyšlení ptáčkům, může na hladinu položit plovák s prohlubní. Proti kažení vody je zase vhodné nádobu uzavřít. Nebo ji právě zakopat pod zem a požádat o dotaci, která je proplacena zpětně, tedy poté, co je systém hotový. 

Celý projekt může připravit specializovaná firma. Zájemci o dotace by měli začít posudkem, zda je vhodné systém v té či oné vsi, osadě či městě vybudovat, a projektem, jak vše technicky vyřešit. 

Záleží na rozloze zahrady, množství srážek v oblasti, ale zejména na ploše střechy, odkud se bude dešťovka sbírat. Posudek i projekt obvykle zpracuje specializovaná firma, která nakonec systém pro zachytávání vody také vybuduje. Ovšem i tyto přípravné fáze lze zahrnout do nákladů, stejně jako práce výkopové, náklady na materiál a samotnou stavbu.

Jak ještě zadržet vodu v zahradě

Kromě akumulační nádrže můžete zahradě pomoct ještě dalšími jednoduchými opatřeními. Kypřete, protože provzdušněná půda vsakuje vodu lépe než udusaná (čtěte, jak zalévat motykou a vidlemi).

Nezapomeňte s vodou na zahrádce i na zvířata (v misce na zemi na stinném místě ji ocení nejen ptáci, veverky a ježci, ale i hmyz).

Nezanedbávejte mulčování záhonů, ať už kůrou, slámou nebo posekanou trávou. Voda se z půdy bude méně odpařovat a nebude se dařit ani plevelu.

Vysázejte suchomilné (xerotermní) rostliny, mezi něž patří některé trvalky, letničky, cibuloviny i dřeviny. V zahradě mají uplatnění na mnoha místech, především tam, kde je málo substrátu nebo narušené vzlínání spodní vody. 

A hlavně: nesekejte trávu tak často. Zalévejte v době, kdy slunce nesvítí přímo a voda se tolik neodpařuje a přímo ke kořenům, ne na listy. Můžete zvážit pořízení kapkového závlahového systému, který ušetří podstatné množství vody.

Využití dešťové vody a dotace

Pouze pro zalévání zahrady: Dotace může dosáhnout výše až 55 tisíc korun. Fixní část je 20 tisíc korun, k té se připočítává 3 500 korun za každý kubický metr nádrže. Místo nádrže lze použít starou nepoužívanou jímku.

Do nákladů určených k proplacení se poté připočítá i její vyčištění, oprava či další úpravy. 

Pro zalévání zahrady, ale i ke splachování toalet v domácnosti: Dotace dosáhne až 65 tisíc korun. Fixní část je 30 tisíc korun, k té se připočítává 3 500 korun za každý kubický metr nádrže.

Pro zalévání zahrady, ke splachování toalet v domácnosti i k recyklaci odpadní, takzvané šedé vody z umyvadel, van a sprch, která po přečištění poslouží ještě ke spláchnutí toalety: Dotace až 105 tisíc korun. Více informací na kterémkoliv krajském pracovišti Fondu pro životní prostředí, kde úředníci se vším pomohou.

Více info na www.dotacedestovka.cz.

Autoři: ,

Nejčtenější

Jižní Morava může za 50 let vypadat jako spálené vnitrozemí Středomoří

Jak bude vypadat Jižní Morava v roce 2069? Odborníci se shodují, že se oteplí...

Také jste četli, že u nás kvůli globálnímu oteplování vznikne step, či dokonce další Sahara? Tak zle nebude. Magazín...

Chtěl bydlet v lese. Tak postavil dům na kraji města a kolem vysázel stromy

Jezírko má plochu zhruba 1 000 metrů čtverečních, lesní porost okolo vznikl...

Takový malý soukromý les si pro sebe a svou rodinu založil na okraji Pardubic pan Milan. Takzvaně na zelené louce,...

Spěch je pro přípravu steaků smrtící, míní šéfkuchař Volšička

Jan Volšička z Pohostince Monarch

Vede Pohostinec Monarch v Praze, který se pyšní zvláště vyzrálými hovězími steaky. Přesto neoznačuje svoji restauraci...

Tatarák s koňakem i indické kari. Uvařte si oblíbená jídla Karla Gotta

Takto si Karel Gott užíval v restauraci u italského kuchaře Emanuela Ridiho.

Karel Gott, který 14. července slaví životní jubileum, nepatří k vybíravým celebritám. Miluje tradiční česká jídla, ale...

Statek v malebném údolí s rozlehlou zahradou, které dopřávají volnost

Jezírko v zahradě založili rodiče před třiceti lety. (Statek v údolí na...

Téměř tři čtvrtě hektaru na jihovýchodním svahu a na něm zpustlá zahrada se starými třešněmi. To byla před třiceti lety...

Další z rubriky

Tam, kde bývalo smetiště, si dnes užívají stín stromů i vesnický klid

Do zahrady tu zakomponovali i použitý kámen z nějaké původní prastaré stavby....

Když před dvaceti lety koupila rodina paní Marie vesnický domek v obci na Tachovsku, patřil k ní i půlhektarový...

Více než 90 let starou zahradu obnovili s úctou k předkům i krajině

Zahradu založenou v roce 1926 obnovoval jeden z členů rodiny po dobu dvaceti...

Zahrada z roku 1926 se rozkládá na velkorysé půlhektarové ploše a do roku 1998 se na ní podepsalo období, kdy byla tak...

Čtyři různé zahrady s jezírky. S výhledem do kraje i na samotě u lesa

Čistě přírodní koupací jezírko je na kopci s nádherným výhledem do okolí....

Z příspěvků zaslaných do prvního kola soutěže Nejkrásnější zahrada jsme pro vás tentokrát vybrali čtyři naprosto různé...

Najdete na iDNES.cz