Kartáčem na dlouhé rukojeti jednoduše několikrát - podle potřeby - přejedete zarostlou spáru a plevel je pryč. | foto: Martina Čermáková

Proti plevelu na chodníku zkuste horkou vodu nebo speciální kartáč

  • 31
Plevel mezi dlažbou na chodníku je mor, kterému snaží vyhýbat každý majitel domu. Ti zodpovědnější ví, že použít k hubení plevele herbicid typu Roundup není nejsprávnější cestou ke zdravé přírodě. Raději sáhněte po horké vodě nebo kartáči.

Herbicidy typu Roundup jsou proti vytrvalým a jednoletým plevelům rozhodně nejúčinnější a používají je i profesionální zahradníci, zejména ti ze staré školy. Dnes už se ví, že po dešti se i při nejopatrnější aplikaci tyto herbicidy dostávají do půdy a spodních vod. 

Pro životní prostředí mohou být pomyslnou časovanou bombou. Proto přibývá lidí, kteří se na soukromých pozemcích chtějí použití totálních herbicidů vyhnout.

Pochopila to už i některá města a při údržbě chodníků nasazují horkou vodu, která je velmi účinná a používaly ji už naše babičky. Metropole si pořizují stroj Wawe Weed Control. Energie horké vody o teplotě 98 °C ničí buněčné struktury rostliny. Jejich nadzemní části velice rychle odumírají a dochází též k oslabení kořenového systému, takže je odstranění nežádoucích plevelů dlouhodobé. Zařízení si před časem pochvaloval i Jiří Jílek z Pražských služeb.

Hrnec vody nebo napařování

V domácích podmínkách nám stačí nahřát hrnec vody a plochu jí polít. Stejný účinek má i napařování, lze použít například napařovačku, kterou mnozí znají z televizních reklam a má sloužit ke snadnější očistě domácnosti. V nouzi poslouží i napařovací žehlička.

Ničí plevel i zdraví. Místo chemie tak Brno válčí s nechtěnými trsy vodou

Některé internetové diskuse radí k hubení plevelů použít solný roztok, je však sporné, zda je správné zasolovat si vlastní půdu. Na to přišla už i města, kde se ani v zimě při náledí nesolí. Zasolování půd je jedním z půdotvorných procesů. Z pohledu zemědělství a environmentalistiky se však může jednat i o negativní proces zhoršování půdních vlastností.

O něco méně kontroverzní je polití spár s plevelem roztokem octa – ať už jde o bílý nebo běžný kuchyňský ocet. Při použití ve větším množství a koncentraci by mohla půdu poškodit, takže se doporučuje běžný osmiprocentní ocet ředit s vodou v poměru 1:3. Pak se podle zahradníků z půdy velmi snadno odbourává a neuškodí. Samozřejmě nejde o použití na běžné záhony, ale pokud ho občas použijete na zničení plevele na chodníku nebo parkovišti u domu, nezpůsobíte žádnou ekologickou katastrofu.

Nejsprávnější, ale zároveň i nejpracnější metodou je mechanické odstranění plevelu. To však nemusí znamenat, že musíte kleknout na kolena a ručně vydloubávat jednu pampelišku za druhou. Podívejte se na video, jak si můžete pomoct speciálním kartáčem. 

16. června 2011