Neděle 28. února 2021, svátek má Lumír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 28. února 2021 Lumír

Dobrovolníci v Cholupicích vysazují stromy a keře. Vytvoří biokoridor

Kousíček od vjezdu do Cholupického tunelu směrem k Vltavě v těchto dnech probíhá výsadba zeleného pásu, kde je nakombinováno přibližně 15 druhů středoevropských dřevin. Měly by podpořit druhovou rozmanitost hmyzu, potravinové a hnízdní příležitosti pro ptáky a drobné obratlovce.

Projekt tohoto pásu, odborněji biokoridoru, realizuje Hnutí Brontosaurus pod odborným dozorem Magistrátu hlavního města Prahy a Městské části Praha 12. Od počátku byl projekt připraven tak, aby se do výsadby zapojila veřejnost. 

Podle místostarostky Evy Tylové Městská část Praha 12 změnila hospodaření na svých zemědělských pozemcích. „Hospodaří se tu bez chemie s prvky agrolesnictví. Vysazujeme ovocné sady, remízy a biokoridory jako ten v Cholupicích, který odděluje městský pozemek od pozemků jiného vlastníka,“ tvrdí.

Původní záměr, aby přišly sázet děti z pražských škol, covidová karanténa neumožnila. Ale Hnutí Brontosaurus s MČ Praha 12 využily dobrý příklad z Mníšku pod Brdy – rodinné sázení. 

Principem je, že sázet jdou rodiny, kde mezi sebou nemusí mít roušky, a navíc dodržují odstup, který je dán sponem sázení (v tomto případě to byly bloky jednotlivých druhů keřů). A je to také pracovní činnost, kterou nelze vzhledem k roční době odložit

Jak se sází biokoridor

Vlastí pás dřevin je dlouhý okolo 300 m a v nepravidelném sponu se zde střídají například duby, jeřáby ptačí, jeřáby břeky, jilmy drsné, javory babyky, lípy a hrušně polničky. Z křovin má velké zastoupení líska obecná, dřín obecný, kalina obecná, zimolez pýřitý, trnka obecná, šípek obecný, brslen evropský, řešetlák počistivý.

Na jaře se počítá s tím, že ještě budou zasety bezy černé, které se prakticky ve školkách nepěstují. Některé druhy dřevin se nepovedlo sehnat, ale je předpoklad, že je tam postupně v podobě semen zanese vítr či ptáci.

Až se keře rozrostou, pás by měl být široký asi osm metrů, proto vlastní výsadba probíhá do čtyřmetrového zkypřeného pruhu, kde se počítá asi s metrem a půl z každé strany jako s rezervou na rozložení koruny křovin.

Dřeviny v biokoridoru se vybírají tak, aby podpořily druhovou rozmanitost hmyzu, potravinové a hnízdní příležitosti pro ptáky a drobné obratlovce. Zkrátka nepřijdou ani místní obyvatelé, ti si tu budou moci nasbírat třeba lískové oříšky nebo plody dřínu pro džemy či likéry. 

Pomáhají i učňové s vadou sluchu

Dalším partnerem výsadby je odborné učiliště z Komořan, kde výsadbu uvítali jako výukovou činnost svých žáků. Protože v učilišti jsou žáci s vadou sluchu apod., mají „rouškovou výjimku“ – musí se „slyšet“ přes rty.

A navíc, biokoridor postupně sníží vítr, který přes otevřenou krajinu naráží na první domy Cholupic. Pestrost dřevin přinese pro včely první jarní květy a na podzim červená a bronzová barva plodů a listí spolu se zlatavou barvou listí dubů, javorů a keřů oblast rozjasní.

Do rozmáčené půdy těžká technika nemohla

Vlastní výsadba probíhá trochu netradičně – celý pás pro výsadbu zkypřil lehký rotavátor, v době zahájení výsadeb silně promáčená půda neunesla zemědělské stroje. Nakypřením celé plochy se výrazně snížila fyzická náročnost výsadby a ve své podstatě práci zpřístupnila i malým dětem, které tak mohly sázet keře.

Jámy pro stromy vyhloubil lehký bagřík, který opět nerozjezdil louku jako několikatunové bagry. Malý bagr má navíc výhodu, že na rozdíl od svých „plnotučných“ bratrů při hloubení jámy neutuží okraje jam.

Sazenice v jámě se umístí tak, aby kořenový krček byl přibližně s úrovní terénu. Do zeminy, kterou je jáma zahozena, se přidává hydrogel, který umí zadržet vodu v období, kdy je méně srážek. 

Okolo velkých sazenic se následně instalují kůly tak, aby byly mimo kořenový bal. U malých sazenic stromů se kůl zatluče před výsadbou. 

Následně se na kmínek instaluje chránička kmene a okolo celého trojbloku drátěnka, která omezí okus koruny vysokou zvěří. A vše se zalije asi 100 l vody na velký strom.

Na fotografiích je patrné, že spon dřevin je nepravidelný. Jde o to, aby se pás dřevin více podobal tomu, jak to vypadá v přírodě, „jak to tam nalétne“. Tedy žádná městská pravidelná alej. 

Ochrana proti hrabošům

Výsadba probíhá s důrazem na velké množství hrabošů na přilehlé louce a poli. Velké stromy se sázejí do jemného černého pletiva, které hrabošům omezí přístup ke kořenům. 

Ale dva tisíce vysazených keřů ekonomicky není možné mechanickým opatřením chránit, jedy navíc ekologové odmítají. Ale do biokoridoru budou instalovány berličky pro dravce – poštolky již využívají kůly i vyšší dřeviny.

V příštím roce budou klíčové zálivky. Podle místních zářez městského okruhu v této oblasti strhl spodní vodu. Lidem ubyla voda ve studních, vyschla nedaleká tůň. 

Půda je zde těžká, jílovitá, proto nakypření celého pásu může zlepšit vsakování srážkových vod a zálivek, nemusí rychle odtéct z terénu. Dalším problémem jsou již zmínění hraboši. Což je obtížně řešitelné. Nezbývá než věřit, že si příroda úspěšně poradí.

Autoři:

Jarní prázdniny 2021

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.

  • Nejčtenější

Beran našel zalíbení v koze, jejich potomek teď požírá nezaplacené faktury

Chovatelce skotu a drůbeže Marii Štefanové z Tábora běhá po dvorku neobvyklé zvířátko, na něž volá Barunko. Na první...

Vyvýšený záhon zvládnete postavit sami. Na městskou dlažbu i na trávník

Ani v městském činžáku nemusíte rezignovat na pěstování vlastních bylinek a nějaké té zeleniny. Vždyť vyvýšený záhon...

Pták roku? Dravec decimující populaci hlodavců a pomocník zemědělců

Žije všude kolem nás, i proto ho nepovažujeme za výjimečného ptáka. Káně lesní je zajímavější, než se může zdát. Jak...

Kováři budoucnosti z Liberce dělají pecky. Umí to jen tři firmy na světě

Premium Před dvaceti lety začal Milan Pokorný (41) z Liberce vyrábět první nože. Postupně se vypracoval na jednoho z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Jak dobře znáte krtečka a další zvířátka pohádkového Zdeňka Milera

Sta let by se 21. února 2021 dožil Zdeněk Miler, který v roce 1957 poslal do světa krtečka. Pro mnohé z nás...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

  • Další z rubriky

Zvlněná zahrada propojená s krajinou je pod sněhem plná tajemství

Odpočívající zahrada si sněhovou peřinu zaslouží. Ochrání ji před mrazem, dodá vláhu. Tato je usazena v krajině na...

Sexuální feromony se běžně používají i v sadech, říká profesorka Valterová

Premium Feromony jsou u hmyzu dodnes primárním kanálem neviditelné komunikace. Nejvíce jsou vědou prozkoumány sexuální...

Opěrné zídky otevírají i uzavírají příběh každé zahrady, říká Leffler

Chcete-li moderní a osobitou zahradu, přidejte do ní kromě stromů, květin a pěkného trávníku také tisíce let používané...

Etiopské třešně s kofeinem. Jak kávové bobule cestovaly světem i historií

Premium Keř kávovníku produkuje hořký kofein, který odpuzuje zvěř, a tím brání své bobule. Člověku se však touto cestou...

Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám
Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám

Nudle u nosu, opakované virózy, nachlazení, pokašlávání –? nikdy nekončící kolotoč, ze kterého začínáte být šílení? Posbírali jsme ty...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...