V malém nafukovacím bazénku vydrží voda v horku maximálně dva dny.

V malém nafukovacím bazénku vydrží voda v horku maximálně dva dny. | foto: Marek Burza

Chemie pro dětské bazénky funguje, ale starat se o ně musíte i tak

  • 5
Speciální chemie pro malé dětské bazénky bez filtrace slibuje, že díky ní voda nezelená. Vyzkoušet jsme to mohli kvůli počasí až koncem prázdnin. Přípravek skutečně fungoval, pro zvýšení účinnosti se ale doporučuje vodu upravovat ještě další chemií jako ve skutečném bazénu.

Náš tip s největší pravděpodobností využijete až příští léto. Ale zajímalo nás, zda to skutečně může fungovat a pokud ano, co je účinnou látkou roztoku a zda je skutečně vhodná pro děti.

Zkoušeli jsme přípravek Baby Pool Care od prodejce Marimex s účinnou látkou alkyl benzyl dimethylamonium-chlorid. Jako prostředek bojující proti řasám v bazénu ho prodávají i další bazénářské firmy, například A-pool pod názvem CTX-530 nebo Sacchetti jako GUAA–Pool.

Přípravek slibuje, že prodlouží "životnost" vody v malých dětských bazéncích bez filtrace. V běžných podmínkách horkého léta totiž voda během dne nebo dvou zezelená. Pak nezbývá než ji vylít a bazének znovu napustit. To ale znamená, že zlikvidujete pěkně vyhřátou vodu. Aby se děti mohly koupat hned, naředíte čerstvou vodu teplou. Tohle všechno stojí čas, ale i peníze za vodu a energii.

"Přípravek obsahuje molekuly dlouhých organických řetězců. Látka ve vyšších koncentracích funguje jako jar. Jedná se o povrchově aktivní látku, která snižuje povrchové napětí buněčné stěny řasy a způsobí její prasknutí," vysvětluje Jiří Houžvička, nezávislý poradce pro bazénovou chemii.

Upozorňuje, že přípravek lépe funguje jako prevence ještě před nárůstem řas. "Při likvidaci již narostlých řas je většinou potřeba dávkovat větší množství, které by již mohlo způsobovat pěnění vody."

Návod na přípravku (balení 0,6 litru stojí asi 150 korun) upozorňuje, že vodu je vhodné nejprve upravit na pH 6,8 až 7,2 a posléze použít přípravek s koncovkou oxi. Proč? "Přípravek Baby Pool Care Oxi nemá dezinfekční, ale oxidační účinek. Je potřeba si uvědomit, že aby voda byla správně ošetřená a hygienicky zabezpečená, musí se ošetřit dezinfekčně i oxidačně. Dezinfekční prostředek usmrtí nežádoucí organismy. Oxidační prostředek vodu čistí od organických a jiných nečistot jejich oxidací," tvrdí Houžvička.

Správné pH by měla mít voda proto, aby nedráždila dětskou pokožku, a to přesto, že přípravky nejsou stavěné na chlorové bázi.

My jsme během testu ale věděli, že voda má pH v pořádku a z městského vodovodu neobsahuje organické látky. A tak jsme zkušebně nadávkovali (podle návodu na obalu) jen samotný přípravek Baby Pool Care.

Vodu "zatočte" a vyvločkované řasy vysajte.

Uřízněte si kousek hadice a použijte ji jako vysavač.

Během druhého dne jsme již zaznamenali tendenci k vyvločkování řas. Večer po koupání pak stačilo vodu "roztočit", aby se vločky shromáždily ve středu bazénku.

Ustřihli jsme si kousek zahradní hadice, celou ji ponořili pod vodu, aby vyšel vzduch, jeden z konců uzavřeli palcem a vyhodili přes okraj bazénku – podobně jako se přečerpává třeba víno z demižonu do lahví. Hadice pak působí jako podvodní vysavač, nečistoty se vylijí ven.

Pomocí této techniky se skutečně podařilo udržet vodu celý týden křišťálově průzračnou. Vzhledem k tomu, že přípravek není drahý a dávkování je minimální, určitě stojí za investici.

Opačný názor ale mají zřejmě zákazníci. "Nevím, zda je to tím, že je to novinka a lidi to zatím neznají, anebo tím, že přípravek připadá lidem drahý. Ale zájem byl během letošního léta minimální," komentoval Tomáš Březinský z hobbymarketu Bauhaus. "Anebo to mohlo být i tím, že vlastně žádné pořádné léto nebylo," dodal.