Smil písečný | foto: Profimedia.cz

Písečná protěž neboli smil. Bylinka, která léčí játra, žlučník i ledviny

  • 5
Smilu – nenápadné, drobné, žlutě kvetoucí rostlince, která vám ozdobí zahradu, přinese další chuť do kuchyně, a dokonce i léčí – se přezdívá písečná protěž. Smilů (Helichrysum) je mnoho druhů, které jsou si podobné vzhledem i účinky. Nejčastěji se využívají smil písečný a smil úzkolistý neboli italský.

Smil italský roste jako trvalka ve Středomoří, u nás se pěstuje jen jako letnička, naši zimu nepřežije. Smil písečný ano, dokonce se u nás vyskytuje i ve volné přírodě, ale jen vzácně. Když se s ním setkáte, tak ho netrhejte, je chráněný.

Zato na vlastní zahrádce si můžete smil písečný pěstovat a trhat podle libosti. Semena i sazenice koupíte v zahradnictví nebo vám je určitě rád přenechá soused či kamarád. 

Jak už druhový název rostliny napovídá, rostlina dává přednost písčité, spíše suché a kyselejší půdě, proto se jí také dobře daří i v blízkosti jehličnanů.

Smil kvete celé léto, od července do září. Pro léčebné účely se sbírají jeho jasně žluté květy, které se suší na přípravu čaje, tedy správně řečeno výluhu. 

Co všechno smil dokáže?

Smil se doporučuje hlavně při potížích s játry, žlučníkem a ledvinami, přispívá k detoxikaci, podporuje látkovou výměnu, pocení a produkci žluči a snižuje krevní tlak.

Co víte o smilu? Otestujte se

Smil písečný – sušená kvetoucí nať
Smil italský

Vlevo sušený smil písečný, vpravo smil italský

Dále pomáhá při zánětech dýchacích či močových cest, proti bakteriím, virům, ale i plísním či střevním parazitům.

Silice smilu mají také uklidňující účinky a zmírňují bolest, proto se z květů připravuje i olej. Ten se používá ke zklidňujícím a uvolňujícím masážím svalů, lze jím také potírat spánky při bolesti hlavy či nervozitě. Inhalování silic smilu uklidňuje a usnadňuje usínání. 

Na co všechno lze ještě smil využít?

Listy smilu úzkolistého se využívají hlavně v kuchyni, říká se jim také „italské maggi“, protože zvýrazňuje chuť polévek.

Jak smil italský, tak písečný můžete použít do marinád při grilování masa, dobře se hodí i k dalším středomořským kořením: k tymiánu, rozmarýnu, levanduli. Uplatní se ale i do orientálních pokrmů, dochutí rýži, brambory i těstoviny. 

  • Smil se velmi dobře suší, přičemž si zachovává pěkný vzhled i jasné barvy, takže se celé kvetoucí stonky uplatňují v suchých vazbách. Když si je dáte doma do vázy, nejenže vypadají pěkně, ale zároveň odpuzují hmyz a pročišťují vzduch. 

Sušené květy a listy smilu můžete také zašít do polštářku, který vám v posteli pomůže k lepšímu spánku. A pokud takový polštářek vložíte do skříně, odradí moly šatní.