Bambus vám vyroste rychle. Jen dejte pozor, aby se nevymkl z rukou

Část 7/7

Jedenáct tipů z praxe

Naše vila je čtyři roky stará, jednopodlažní stavba. Je lehce zasunuta a z...

1. Všechny bambusy potřebují dobře propustnou čerstvou půdu (ne jíly a utužené zamokřené půdy či jen písek) – ideální je kvalitní zemina + kompost s pískem. Pro většinu druhů je třeba vybrat před větrem chráněné stanoviště. V našich podhorských a horských oblastech pěstování bambusů nedoporučujeme. 

2. Největším problémem těchto rostlin v zimě není mráz, ale sucho a vítr. Když půda promrzne, rostliny se nedostanou k vláze a mohou uschnout, nikoliv zmrznout. Vítr k tomu jen přispívá. Proto je důležitá zálivka i přes zimu a před větrem chráněné stanoviště. 

3. Opadané lístky z bambusů doporučujeme pod rostlinami ponechat, mají tak vlastní mulčování. Případně na zimu přihrneme spadané listí, posekanou trávu, mulčovací kůru či štěpku. 

4. Phyllostachysy, tj. tyčové bambusy, můžeme na jaře přihnojit i zhruba deseticentimetrovou vrstvou uleželého hnoje. Nemáme-li hnůj, stačí 2–3× za sezonu dodat NPK hnojivo. 

5. Fargesie hnojíme spíše spadaným listím a trávou, případně od jara do srpna hrstí granulí s NPK (dusík, fosfor, draslík). Stačí tak 2–3× za sezonu, podle půdních podmínek a kondice rostlin. 

6. Ke konci léta (v srpnu) a začátkem podzimu můžeme bambusy přihnojovat pouze draselnými hnojivy pro větší odolnost pletiv vůči mrazu. V této době už nehnojíme dusíkatými hnojivy. 

7. Nejlepším obdobím pro výsadbu je duben až srpen, rostliny tak stačí do zimy zakořenit a zvyknou si na podmínky stanoviště. 

8. Mladé rostliny je dobré na zimu a jaro přistínit, aby nebyly zbytečně vysoušeny ostrým větrem a sluncem. Nejhorší je jarní kolísání teplot, kdy přes noc mrzne a přes den je vítr a ostré slunce. 

9. Bambusy obecně potřebují zvýšenou péči především minimálně dva roky po výsadbě, to je doba kořenění. Jakmile rostliny dostatečně prokoření, začnou růst do výšky (výběžkaté i do šířky). Poté si již větší procento vláhy a živin najdou samy a nejsou tak náchylné na vyschnutí přes léto či v zimě. 

10. Trsnaté bambusy (Fargesia sp.) nepotřebují protikořenovou bariéru proti nekontrolovatelnému rozrůstání podzemními výběžky – kromě případu, kdy je sázíme k jezírku vytvořenému z fólie. Ve snaze najít vláhu by Fargesie mohla prorůst fólii jezírka a jezírko tak zničit. 

11. Ostatní bambusy (rody Phyllostachys, Pseudosasa, Semiarundinaria, Pleioblastus, Sasa, Sasaella i sbírkové Indocalamus, Hibanobambusa, Bashania, Brachyblastum atd.) protikořenovou zábranu potřebují v případě, že jimi nechceme pokrýt větší plochu nebo jim jejich místo a tvar chceme přímo vymezit.

Autoři:
  • Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte podle kostry, kterému zvířeti patří rentgenový snímek?

Během běžných vyšetření zvířat veterinární lékaři v zoo pořizují řadu rentgenových snímků. Pro ně je to každodenní...

Invaze východních slunéček trápí Česko, místo vysavače použijte smetáček

Invazní druh asijských slunéček se v Česku rozšířil v roce 2006. Od té doby se objevuje během babího léta v mnohých...

Pekelně se soustřeď. Autor pexesa přišel kvůli komunistům o slávu i peníze

Pekelně se soustřeď, neboli pek-se-so. Pexeso. Tak vznikl název hry, kterou milují snad všichni. Jaká je jeho historie?...

Jezevčík je mistrem v balancování, stal se fenoménem internetu

Na hlavě balancuje se vším, co mu tam položíte. Od mrkve přes ruličku toaletního papíru až po hamburger. A jeho...

Malí psi mají povoleno spát v posteli s páníčkem, ukázal průzkum

Kolik lidí v Česku chová psa? Jak velký pes je v Česku nejčastější? A spí čeští psi nejčastěji v boudě, v pelechu nebo...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Hoří, má planeto. Kvůli požárům buduje Unie flotilu rychlého nasazení

Hoří pralesy Amazonie. Hoří lesy Sibiře. Hoří ostrovy Řecka. Čím dál častější budou přírodní požáry i u nás. Jak se na...

Kompletní průvodce kompostováním. Chraňte přírodu a vyrobte si humus

Právě na podzim si člověk nejvíc uvědomí, kolik odpadu vzniká při údržbě zahrady. Byla by škoda ho vyhodit, raději ho...

Fascinující trávy udělají vaši zahradu krásnou i na podzim a v zimě

Jejich nádherná květenství a elegantní pohyby stébel ve větru nás mnohdy doslova okouzlí. Už to je důvod, proč se...

Chaloupku v podhůří doplnili zahradou se spoustou místa pro bonsaje

Každá zahrada má svůj příběh, nikdy není hotová a pořád se mění. Platí to i pro zahradu pana Františka a jeho ženy,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz