Bambus vám vyroste rychle. Jen dejte pozor, aby se nevymkl z rukou

  • 1
Tato elegantní okrasná tráva je jako stvořená pro netrpělivé zahradníky. Bambus během několika let dokáže prostoupit zahradu svým tichým šelestěním. Uplatní se jednotlivě i ve skupinových výsadbách, jako půdopokryvné či nádobové rostliny a můžete z nich mít i živý plot, píše magazín DOMA DNES.

Rozhodněte se, jaký druh potřebujete

Bambus patří do každé zahrady s japonskými prvky

S bambusem získá zahrada exotický ráz: jeho jemné listoví hraje zelenými odstíny a třepotá se na vzpřímených stéblech, která mohou být žlutá, zelená či černá, ale také tečkovaná nebo pruhovaná.

Mnohé druhy, jako je třeba mnohopučka zakrslá (Pleioblastus pygmaeus), která se využívá pro velkoplošné výsadby, dosahují výšky jen 30 cm, zatímco bambusy tvořící tyčovinu, například Phyllostachys bissetii nebo P. aureosulcata, mohou v Česku dosáhnout výšky kolem čtyř metrů. 

Při rozmanitosti bambusů nepřekvapí jejich všestranné využití – uplatní se jednotlivě i ve skupinových výsadbách, jako půdopokryvné či nádobové rostliny. V našich podmínkách z nich můžete na chráněném stanovišti vytvořit i netvarovaný živý plot. 

Raději však bambusy vysaďte jako doplňkové rostliny zahradní kompozice. Vypadají působivě v kombinaci s keři, například s dřínem japonským (Cornus kousa) nebo svitelem (Koelreuteria), který se na podzim zdobí tobolkami, jež připomínají malé lampionky.

Většinou miluje slunce

Výběžkaté druhy bambusů jako Phyllostachys se šíří enormně rychle, hodí se na živé ploty.

Bambus je sice velmi přizpůsobivá rostlina, nicméně většině druhů vyhovuje slunné až polostinné stanoviště chráněné před vysušujícím větrem. Výjimkou jsou některé zakrslé druhy bambusů jako Sasa nebo Pleioblastus, které dobře rostou ve stínu a lze je tedy vysadit k patě keřů. Jinak tyto asijské trávy ocení humózní propustnou zahradní půdu.

Bambus je velmi bujně rostoucí rostlina, která potřebuje hodně vody a živin. V jarním období je dobré bambusy přihnojovat plnými hnojivy (NPK) s vyšším obsahem dusíku, která jsou vhodná pro růst a tvorbu zelené hmoty.

Pozor na přehnojení tímto prvkem, které naopak poškozuje zárodky nových stébel. Od srpna do podzimu je můžete přihnojit draselnými nebo draselno-hořečnatými hnojivy, která podporují vyzrávání stébel.

Dusík v podzimním hnojení vynechte. Opadané listy nechte jednoduše ležet na zemi, jelikož obsahují cennou kyselinu křemičitou.

U vyšších druhů postačí, když na jaře seříznete zešedlá stébla. Nižší druhy na jaře před novým rašením seřízněte na třetinu, nebo je pokoste. V zimě v mrazuprostých dnech stálezelené rostliny zalévejte a chraňte je před nadměrným zimním sluncem.

Pozor na kombinace s trvalkami u výběžkatých bambusů

Rákosovec (Fargesia) tvoří kompaktní trsy a nešíří se výběžky.

Pokud chcete bambusy kombinovat s trvalkami, měli byste mít na paměti, že výběžkaté druhy bambusů jako Phyllostachys se šíří enormně rychle. Na uzdě je udrží jedině oddenkové bariéry (o nich na další stránce). 

Uvnitř takovéto zábrany obstojí v kořenové konkurenci jen málo druhů, například bohyška (Hosta), zběhovec (Ajuga) nebo různé druhy ostřic (Carex). Další alternativou je vysazení půdopokryvného bambusu a břečťanu. 

Odlišně se chová čínský rákosovec (Fargesia). Jelikož tvoří kompaktní trsy a nešíří se výběžky, je vůči svým rostlinným sousedům daleko přátelštější.

Zábrana proti šíření

Oddenková bariéra, která zabrání, aby se bambus zakrátko nerozrostl po celé zahradě.

Pokud nechcete, aby bambus v poměrně krátkém čase zarostl celou zahradu, musíte jej obehnat oddenkovou bariérou. Toto opatření je nezbytné u všech výběžkatých druhů jako Phyllostachys, Pleioblastus a Sasa

V obchodě jsou k dostání speciální 70 cm široké fóliové pásy z 2 mm silného tuhého polyetylenu označované jako Bamboo root control (rybniční fólie je k účelu zábrany rozrůstání oddenků bambusů zcela nevhodná). 

Konce fólie se spojují sešroubováním dvou kovových destiček. Zábrana se vsadí na výšku do půdy a nechá se asi 5 cm vyčnívat nad povrch zeminy, aby ji mělce rostoucí oddenky nemohly snadno překonat.

„Uprchlíky“, kteří zábranu překonají, snadno uvidíte a můžete je hned odstranit. Pro jednu rostlinu počítejte s plochou o průměru nejméně 1,5 m.

Kdy na výsadbu

Bambus se doporučuje vysazovat především na jaře.

Kdy je nejlepší doba pro výsadbu těchto rostlin? Bambus je choulostivý na zásobení vodou, ať už v létě, nebo za mrazivého počasí. 

Proto se doporučuje vysazovat bambusy především na jaře, pak mají šanci dobře zakořenit. A dobře vyvinutý kořenový systém je nejlepší prevencí proti poškození suchem. 

Proč ztrácejí bambusy časně v létě spoustu listů? V červnu a červenci vyrážejí ze země nová stébla a rostlina se současně zbavuje starých listů. To se vlastně děje po celý rok, tak jako nám lidem průběžně rostou nové vlasy. 

Jen v době nového rašení se to děje obzvláště nápadně. Není tedy důvod k obavám; listy se po opadu na zemi rozloží a poslouží jako zdroj cenných živin.

Hodí se bambusy na tvarované živé ploty? Za prvé je důležité zvolit vhodný druh, například Phyllostachys bissetii. Ten je olistěný až dospodu. Pokud ze živého plotu ční vysoká, nově rašící stébla, počkejte, dokud nerozvinou listy, pak je odřízněte. Po seříznutí už neporostou. 

Postranní výhony zkraťte nůžkami na živý plot. Obecně se však pěstování bambusů ve tvarovaných živých plotech v našich zeměpisných šířkách spíše nedoporučuje. 

Zajímavosti o bambusu

Bambusové houští u bazénu

Některé druhy je ideální pěstovat v mobilních nádobách. S příchodem zimy rostliny odvezeme na zimoviště (nejlépe nevytápěný přistíněný skleník), které musí být chladné, ideálně do minus 7 °C. Tam přečkají zimu – na jaře převezeme zpět na původní místa krásné, nevyčerpané rostliny. 

Pro takový způsob pěstování se hodí Phyllostachys aurea a jeho kultivary. Další vhodný druh Pseudosasa japonica netvoří typické bambusové tyče, díky svým velkým listům vytváří vzhled tropické, na první pohled nebambusové rostliny. 

V nádobách lze použít nízký podrost jako podsázení. Vhodnými rostlinami jsou barvínek a břečťan. Takto pěstované rostliny je nutné dostatečně hnojit a zalévat a pak rostou bez problémů. V zimě je nutná zálivka a přistínění.

Když chceme někde docílit asijského exotického rázu a dané místo podtrhnout, použijeme bambus jako solitér s krásným pozadím. Velmi pěkně se vyjímá v trávníkové ploše nebo na ploše s kamínky a kameny. 

Do polostinných koutů můžeme použít Fargesia nitida, F. murielae nebo F. juizhaigou 1 s načervenalými stébly. Všechny jmenované druhy jsou trsnaté a drží si vzhled keře. 

Na slunnějších místech lze doporučit pevně rostoucí druhy rodu Phyllostachys možné i s barevností tyčoviny– např. Phyllostachys aureosulcata. Výběžkatým druhům je nutné předem vymezit místo speciální bariérou, která zabraňuje nežádoucímu rozrůstání. 

Bambusové houštiny a lesíky tvoří převážně výběžkaté druhy Phyllostachys.

Opět vymezíme prostor bariérou většinou v nepravidelném tvaru a necháme rostliny samovolně rozrůstat. Odstřiháváme slabé tyče, hnojíme od jara do léta a zaléváme. 

Vhodné druhy jsou Phyllostachys bissetii, P. nuda, P. aureosulcata, P. parvifolia, P. atrovaginata

Bambusy můžeme použít na volně rostoucí živé ploty, nižší druhy lze i tvarovat. Nízké druhy bambusů, zejména některé druhy rodu Pleioblastus a Sasa, jsou vhodné jako náhrada za trávník, a to především v polostinném prostředí. 

Prostor ohraničený fólií spolehlivě zaplní například Sasa ramosa (Pleioblastus viridistriatus ‚Vagans‘) a Pleioblastus pumilus. Takový růst může být využit i protierozně. Svažitá a málo dostupná místa mohou být protkána těmito nenáročnými bambusy.

Jedenáct tipů z praxe

Naše vila je čtyři roky stará, jednopodlažní stavba. Je lehce zasunuta a z...

1. Všechny bambusy potřebují dobře propustnou čerstvou půdu (ne jíly a utužené zamokřené půdy či jen písek) – ideální je kvalitní zemina + kompost s pískem. Pro většinu druhů je třeba vybrat před větrem chráněné stanoviště. V našich podhorských a horských oblastech pěstování bambusů nedoporučujeme. 

2. Největším problémem těchto rostlin v zimě není mráz, ale sucho a vítr. Když půda promrzne, rostliny se nedostanou k vláze a mohou uschnout, nikoliv zmrznout. Vítr k tomu jen přispívá. Proto je důležitá zálivka i přes zimu a před větrem chráněné stanoviště. 

3. Opadané lístky z bambusů doporučujeme pod rostlinami ponechat, mají tak vlastní mulčování. Případně na zimu přihrneme spadané listí, posekanou trávu, mulčovací kůru či štěpku. 

4. Phyllostachysy, tj. tyčové bambusy, můžeme na jaře přihnojit i zhruba deseticentimetrovou vrstvou uleželého hnoje. Nemáme-li hnůj, stačí 2–3× za sezonu dodat NPK hnojivo. 

5. Fargesie hnojíme spíše spadaným listím a trávou, případně od jara do srpna hrstí granulí s NPK (dusík, fosfor, draslík). Stačí tak 2–3× za sezonu, podle půdních podmínek a kondice rostlin. 

6. Ke konci léta (v srpnu) a začátkem podzimu můžeme bambusy přihnojovat pouze draselnými hnojivy pro větší odolnost pletiv vůči mrazu. V této době už nehnojíme dusíkatými hnojivy. 

7. Nejlepším obdobím pro výsadbu je duben až srpen, rostliny tak stačí do zimy zakořenit a zvyknou si na podmínky stanoviště. 

8. Mladé rostliny je dobré na zimu a jaro přistínit, aby nebyly zbytečně vysoušeny ostrým větrem a sluncem. Nejhorší je jarní kolísání teplot, kdy přes noc mrzne a přes den je vítr a ostré slunce. 

9. Bambusy obecně potřebují zvýšenou péči především minimálně dva roky po výsadbě, to je doba kořenění. Jakmile rostliny dostatečně prokoření, začnou růst do výšky (výběžkaté i do šířky). Poté si již větší procento vláhy a živin najdou samy a nejsou tak náchylné na vyschnutí přes léto či v zimě. 

10. Trsnaté bambusy (Fargesia sp.) nepotřebují protikořenovou bariéru proti nekontrolovatelnému rozrůstání podzemními výběžky – kromě případu, kdy je sázíme k jezírku vytvořenému z fólie. Ve snaze najít vláhu by Fargesie mohla prorůst fólii jezírka a jezírko tak zničit. 

11. Ostatní bambusy (rody Phyllostachys, Pseudosasa, Semiarundinaria, Pleioblastus, Sasa, Sasaella i sbírkové Indocalamus, Hibanobambusa, Bashania, Brachyblastum atd.) protikořenovou zábranu potřebují v případě, že jimi nechceme pokrýt větší plochu nebo jim jejich místo a tvar chceme přímo vymezit.